Reklama

Reklama

Polskie siatkarki powalczą o kwalifikację do mistrzostw świata

Z Belgią, Hiszpanią i Szwajcarią zagrają polskie siatkarki w Łodzi w turnieju kwalifikacyjnym (3-5 stycznia) do przyszłorocznych mistrzostw świata, które odbędą się we Włoszech. Stuprocentową gwarancję awansu ma tylko zwycięzca imprezy.

Dla polskiej reprezentacji turniej w Łodzi to jedna z najważniejszych imprez w 2014 roku. Brak kwalifikacji na mistrzostwa świata może oznaczać dalszy spadek w rankingu Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), a w konsekwencji trudniejszą drogę do awansu na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. 

Mundial w hierarchii FIVB stoi na równi z igrzyskami - zwycięzca otrzymuje aż 100 punktów, podczas gdy mistrz kontynentu zaledwie 30. W 2010 w Japonii "Biało-czerwone" prowadzone przez Jerzego Matlaka zajęły dziewiątą lokatę, za co otrzymały 40 punktów, a ta zdobycz jest wciąż podstawą 15. lokaty polskiej drużyny w rankingu (Polki mają 56 punktów).

Reklama

Podopieczne Piotra Makowskiego o awans do mistrzostw świata powalczą w łódzkiej "Atlas Arenie" ze Szwajcarią, Hiszpanią i Belgią. Pierwsze dwa zespoły nie zrobiły furory na ostatnich mistrzostwach Europy. Szwajcarki, współgospodynie imprezy, urwały jedynie punkt Francuzkom, z którymi przegrały 2:3. Jeszcze gorzej spisały się Hiszpanki, które bez wygranego seta wróciły do domu.

Belgia z kolei okazała się "czarnym koniem" mistrzostw, zajmując trzecie miejsce. W meczu o brązowy medal podopieczne Gerta Vande Broeka pokonały Serbki 3:2. Bez wątpienia belgijskie siatkarki będą najbardziej wymagającym rywalem dla polskich zawodniczek. Kilka z nich występuje bądź grało niedawno w Orlen Lidze - Frauke Dirickx (obecnie Impel Wrocław), Charlotte Leys (Atom Trefl Sopot) oraz Helene Rousseaux (w przeszłości Organika Budowlani Łódź i Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna).  

W europejskich kwalifikacjach na placu boju pozostało 20 drużyn. Gospodarzami turniejów eliminacyjnych oprócz Łodzi są: Baku, Ankara, Rovinj (Chorwacja) i Warna. Awans na mundial we Włoszech wywalczą zwycięzcy grup oraz dwie drużyny z drugich miejsc z najlepszym bilansem.

Trzy reprezentacje z Europy: Włochy (gospodarz) oraz Rosja i Niemcy (dwie najlepsze ekipy ostatnich mistrzostw Starego Kontynentu) mają zapewniony udział w mistrzostwach bez konieczności gry w eliminacjach. Oprócz tej trójki, na mundialu zagrają Brazylia, Japonia, Tajlandia, Chiny, Kazachstan i Argentyna.

Równolegle z eliminacjami kobiet rozgrywane są europejskie turnieje kwalifikacyjne do MŚ mężczyzn. Polacy są gospodarzem imprezy, więc nie muszą rywalizować o prawo startu.

Program turnieju kwalifikacyjnego do MŚ: 

3 stycznia (piątek)

godz. 17.30 Hiszpania - Belgia

godz. 20.30 Szwajcaria - Polska

4 stycznia (sobota)

godz. 17.00 Belgia - Szwajcaria

godz. 20.30 Polska - Hiszpania

5 stycznia (niedziela)

godz. 17.30 Szwajcaria - Hiszpania

godz. 20.30 Polska - Belgia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje