WT w siatkówce plażowej: zwycięstwo Amerykanek na inaugurację sezonu

Amerykanki Kerri Walsh i April Ross wygrały inauguracyjne zawody tegorocznej edycji turnieju World Tour w siatkówce plażowej w chińskim Fuzhou. W niedzielnym finale pokonały Brazylijki Julianę Silvę i Marię Antonelli 2:0 (21:11, 21:18).

35-letnia Walsh to jedna z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych siatkarek na świecie. W lipcu trzykrotna mistrzyni olimpijska (2004, 2008, 2012) wróciła do rywalizacji w WT po prawie rocznej przerwie spowodowanej urodzeniem dziecka. Wówczas podjęła współpracę z Ross (przez większość kariery występowała z Misty May-Treanor), z którą - głównie z uwagi na problemy zdrowotne - wystąpiła w poprzednim sezonie tylko w trzech turniejach. Dwa z nich zakończyły się ich zwycięstwem.

Powrót do cyklu po 12-miesięcznej nieobecności zanotowała inna znana zawodniczka - Juliana. Z powodu tej przerwy musiała wraz z nową partnerką (wcześniej grała w parze z Larissą Francą) w Fuzhou brać udział w kwalifikacjach.

W pojedynku o trzecie miejsce triumfowały Chen Xue i Xinyi Xia (pierwsza wraz z Xi Zhang zdobyła w lipcu w Starych Jabłonkach złoty medal mistrzostw świata). Chinki pokonały brazylijskie siostry Marię Clarę i Carolinę Salgado 2:0.

Monika Kołosińska i Monika Brzostek - jedyne polskie siatkarki w Fuzhou - zakończyły start na fazie grupowej.

Rywalizację mężczyzn wygrali Włosi Paolo Nicolai i Daniele Lupo, którzy w finale byli lepsi od Brazylijczyków Alisona Ceruttiego i Bruno Schmidta 2:1.

W pojedynku o trzecie miejsce Holendrzy Jon Stiekema i Christiaan Varenhorst pokonali triumfatorów klasyfikacji generalnej z ubiegłego sezonu Łotyszy Janisa Smedinsa i Aleksandrsa Samoilovsa 2:1 (17:21, 26:24, 16:14).

Kolejne zawody WT odbędą się w Szanghaju (29 kwietnia - 4 maja). Tam do walki włączą się czołowe męskie pary z Polski. Na liście zgłoszeń są Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel oraz Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz. Trzeciego duetu trenującego pod okiem Martina Olejnaka - Bartosza Łosiaka i Piotra Kantora - zabraknie z powodu kontuzji drugiego z zawodników.

Wyniki:

kobiety

finał

Kerri Walsh, April Ross (USA, 4.) - Juliana Silva, Maria Antonelli (Brazylia, 30.) 2:0 (21:11, 21:18)

o trzecie miejsce

Chen Xue, Xinyi Xia (Chiny, 1.) - Maria Clara Salgado, Carolina Salgado (Brazylia, 5.) 2:0 (21:19, 21:18)

mężczyźni

finał

Paolo Nicolai, Daniele Lupo (Włochy, 7.) - Alison Cerutti, Bruno Schmidt (Brazylia, 6.) 2:1 (21:17, 16:21, 15:13)

Jon Stiekema, Christiaan Varenhorst (Holandia, 12.) - Janis Smedins, Aleksandrs Samoilovs (Łotwa, 5.) 2:1 (17:21, 26:24, 16:14)