Reklama

Reklama

WT w siatkówce plażowej: polskie pary kontynuują walkę o igrzyska

Turniejem w Kisz z udziałem tylko męskich par, zainaugurowana zostanie tegoroczna rywalizacja w World Tour w siatkówce plażowej. Duety z całego świata, w tym polskie, w imprezach cyklu do połowy czerwca będą walczyć o miejsce w rankingu gwarantujące start w igrzyskach.

Główna część zmagań w irańskim Kiszu, mieście znajdującym się na wyspie o tej samej nazwie, rozpocznie się we wtorek. Będzie to pierwszy w tym sezonie turniej WT, podczas którego zawodnicy będą mogli wywalczyć punkty do rankingu olimpijskiego. Kwalifikację uzyska po 15 czołowych duetów żeńskich i męskich z 13 czerwca, z tym że z danego kraju awans mogą uzyskać maksymalnie dwie pary danej płci.

Wśród mężczyzn w tej chwili na miejscach premiowanych awansem są Mariusz Prudel i Grzegorz Fijałek oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak, którzy zajmują - odpowiednio - 14. i 15. miejsce. 26. lokatę zajmują Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz. U kobiet na 17. pozycji plasują się Monika Kołosińska i Monika Brzostek.

Reklama

Wspomniane trzy męskie duety z Polski kolejny rok prowadzone są przez Martina Olejnaka. W Kisz wystąpią Kądzioła i Szałankiewicz, Kantor i Łosiak oraz Macieje Rudol i Kosiak. Prudel i Fijałek w tym tygodniu trenują w Wiedniu.

- Na chłopakach, którzy zagrają w Iranie, jest większa presja, jeśli chodzi o konieczność gromadzenia punktów rankingowych, stąd taka decyzja. Na początku roku spędziliśmy trochę czasu w Olsztynie, gdzie mieliśmy do dyspozycji halę z podgrzewanym piaskiem. Uważam, że bardzo dobrze przepracowaliśmy ten okres - zaznaczył słowacki trener.

W przyszłym tygodniu WT - już z udziałem kobiecych par - przeniesie się do brazylijskiego Maceio. Tam do rywalizacji włączą się Brzostek i Kołosińska oraz Prudel i Fijałek. Pierwszą imprezą wyżej rangi - Grand Slam - będzie marcowy turniej w Rio de Janeiro. Zarówno męskie, jak i kobiece duety z Polski mają już przygotowany wstępny plan startów w turniejach cyklu do połowy czerwca.

- Jednak na pewno będziemy reagować na to, co się będzie działo w sezonie. To, co się na pewno nie zmieni, to nasz udział we wszystkich turniejach Wielkiego Szlema, które odbędą się w tym okresie. W te zawody celujemy z formą. A co do reszty imprez, to musimy bacznie obserwować znajdujące się blisko nas w rankingu rywalki i to, gdzie one będą grały - powiedziała Brzostek.

Olejnak zastrzegł, że Kantor i Łosiak oraz Szałankiewicz i Kądzioła będą brali udział w jak największej liczbie imprez WT, ale to nie znaczy, że we wszystkich.

- Jest kilka turniejów, na które nie ma sensu jechać. Odpuścimy brazylijską Fortalezę. Pod znakiem zapytania stoi także Cincinnati, ale tu decyzję podejmiemy w ostatniej chwili. Mariusz z Grześkiem przez najbliższe tygodnie będą startować w tym samym zawodach co reszta chłopaków. Po imprezie w Katarze albo polecą z pozostałymi do Chin, albo udadzą się na obóz z Holendrami, bo dostali taką propozycję - zaznaczył.

Po raz drugi z rzędu gospodarzem turnieju typu Grand Slam będzie Olsztyn, który zastąpił w kalendarzu WT Stare Jabłonki. Tym razem turniej w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się w dniach 14-19 czerwca.

Poza zmaganiami w cyklu ważnymi punktami w kalendarzu będą mistrzostwa Europy (1-5 czerwca - Biel/Bienne, Szwajcaria) oraz Puchar Kontynentalny i Interkontynentalny, które stanowią drugą formę kwalifikacji do igrzysk. Finałowa faza pierwszej imprezy odbędzie się w dniach 22-26 czerwca w norweskim Stavanger, a druga będzie miała miejsce w dniach 6-10 lipca w rosyjskim Soczi.      

Turnieje World Tour 2016:

15-19 lutego - Kisz, Iran

23-28 lutego - Maceio, Brazylia

8-13 marca - Grand Slam, Rio de Janeiro, Brazylia         

15-20 marca - Vitoria, Brazylia

4-8 kwietnia - Ad-Dauha, Katar

12-17 kwietnia - Xiamen, Chiny   

19-24 kwietnia - Fuzhou, Chiny

26 kwietnia-1 maja - Fortaleza, Brazylia                  

3-8 maja - Soczi, Rosja          

10-15 maja - Antalya, Turcja     

17-22 maja - Cincinnati, USA

24-29 maja - Grand Slam, Moskwa, Rosja

7-12 czerwca - Grand Slam, Hamburg, Niemcy

14-19 czerwca - Grand Slam, Olsztyn, Polska

28 czerwca-3 lipca - Major, Porec, Chorwacja

5-10 lipca - Major, Gstaad, Szwajcaria

26-31 lipca - Major, Klagenfurt, Austria

23-28 sierpnia - Grand Slam, Long Beach, USA

11-16 października - Puerto Vallarta, Meksyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama