Reklama

Reklama

WT w siatkówce plażowej: inauguracja z jedną polską parą

Turniejem w chińskim Fuzhou - podobnie jak rok wcześniej - rozpoczną się zmagania w tegorocznej edycji cyklu World Tour w siatkówce plażowej. Do inauguracyjnych zawodów zgłosiła się jedna polska para - Kinga Kołosińska i Monika Brzostek.

Jedyny w poprzednim sezonie regularnie występujący w cyklu duet kobiecy z ekipy "Biało-czerwonych" weźmie udział w środowych kwalifikacjach w Fuzhou. Dopiero w pierwszym w tym roku Grand Slamie do rywalizacji włączą się czołowe męskie pary z Polski prowadzone przez trenera Martina Olejnaka. Na liście zgłoszeń imprezy w Szanghaju (29 kwietnia - 4 maja) są Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz oraz Bartosz Łosiak i Piotr Kantor. Występ ostatniej nie dojdzie jednak do skutku z powodu kontuzji Kantora.

- Na środowym treningu Piotrek skręcił kostkę i uszkodził więzadło. Szczegółowe badania przejdzie we wtorek, ale według wstępnej prognozy może być wyłączony z gry do końca czerwca. Prowadzimy rozmowy z zawodnikiem, który mógłby startować z Łosiakiem do tego czasu. Występuje on jednak obecnie w halowych zmaganiach i mógłby dołączyć do nas dopiero w maju - powiedział Olejnak.

Reklama

Poważniejsze kłopoty zdrowotne omijają na razie pozostałe dwa duety trenujące pod okiem Słowaka, choć w okresie przygotowawczym niegroźnego urazu doznał Kądzioła.

- Już wszystko z nim w porządku. U Mariusza i Grześka - chyba po raz pierwszy od dwóch lat - nie ma póki co żadnych problemów z kontuzjami - zaznaczył szkoleniowiec najlepszych czołowych polskich par.

Jak dodał, w tym sezonie jego podopieczni skupią się na występach w turniejach Grand Slam, których w kalendarzu cyklu jest 10. W ich wypadku zrezygnowano ze startów w zawodach niższej rangi - open, a tych jest w tegorocznym WT 11.

- Zawody te często odbywają się w bardzo odległych dla nas częściach świata, a dostaje się za nie mało punktów do rankingu. Uznaliśmy, że takie wyjazdy byłyby dla nas stratą czasu i energii. W turniejach open, które będą rozgrywanej bliżej Polski, wezmą udział zawodnicy z naszej tzw. kadry B, np. Maciej Kosiak i Maciej Rudol, którzy mają za mało punktów, by "załapać się" do imprez wyższej rangi - podkreślił Olejnak.

Do kalendarza GS wracają po rocznej przerwie Stare Jabłonki (19-24 sierpnia). W poprzednim sezonie siatkarze plażowi rywalizowali tam w mistrzostwach świata. Przeprowadzenie tegorocznych zawodów WT na Mazurach przez pewien czas stało pod znakiem zapytania ze względu na problemy finansowe organizatorów. Ostatecznie potwierdzono jednak, że odbędą się.

W Polsce przeprowadzona zostanie jeszcze jedna impreza z kalendarza FIVB. Podobnie jak rok temu w Mysłowicach toczyć się będzie walka o medale mistrzostw globu do lat 23 (10-15 czerwca).

Nowością w tym sezonie jest turniej finałowy Grand Slam, który ma wieńczyć rywalizację w zawodach tej rangi. Awans do tej imprezy, której miejsce i dokładny termin nie są jeszcze ustalone, jest celem podopiecznych Olejnaka. Kryterium będzie miejsce w rankingu FIVB.

- Chciałbym, by co najmniej jedna z naszych par zakwalifikowała się do nich, ale na razie nie wiadomo nawet dokładnie, ile zawodników będzie tam mogło startować. Słyszałem o ograniczeniu do dwóch duetów z jednego kraju. Najpierw jednak mówiono, że będą brane pod uwagę duety z maksymalnie ośmiu czołowych państw, potem że z 10. Trudno więc przewidzieć teraz jak to się ułoży, ale zakładam, że zajęcie ok. 12. pozycji w rankingu powinno wystarczyć - zaznaczył słowacki trener.

Przed rozpoczynającym się sezonem doszło do kilku ciekawych zmian w składzie czołowych dotychczas ekip. Mistrzowie świata z 2011 roku i srebrni medaliści olimpijscy z Londynu Brazylijczycy Alison Cerutti i Emanuel Rego już w trakcie poprzedniego sezonu zdecydowali się na rozstanie. W kolejnych miesiącach grali jednak z młodszymi i mniej znanymi kolegami z reprezentacji. W tym roku zaś zamienili się partnerami boiskowymi z drugą znaną parą z tego kraju - Alison zagra z Bruno Schmidtem, a Emanuel z Pedro Salgado.

Pożegnały się także triumfatorki MŚ w Starych Jabłonkach Chinki Chen Xue i Xi Zhang. Po rocznej przerwie do zmagań w WT wraca zaś Juliana Silva, która największe sukcesy osiągała z Larissą Francą (ta po zakończeniu sezonu 2012 zawiesiła karierę). Brazylijka będzie teraz występować z Marią Antonelli.

Turnieje Grand Slam w cyklu World Tour 2014:

Szanghaj (Chiny)        29 kwietnia - 4 maja

Moskwa (Rosja)          11 - 15 czerwca

Berlin (Niemcy)         17 - 22 czerwca

Stavanger (Norwegia)    24 - 29 czerwca

Gstaad (Szwajcaria)      8 - 13 lipca

Haga (Holandia)         15 - 20 lipca

Long Beach (USA)        22 - 27 lipca

Klagenfurt (Austria)    29 lipca - 3 sierpnia

Stare Jabłonki (Polska) 19 - 24 sierpnia

nie wybrano jeszcze miasta (Brazylia) 23 - 28 września

turniej finałowy Grand Slam - nie wybrano jeszcze miasta i dokładnego terminu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje