Partner merytoryczny: Eleven Sports

W siatkarskim hicie wróciły demony. Bohaterem zmiennik Łukasza Kaczmarka

Trwa niemoc Asseco Resovii w meczach z Jastrzębskim Węglem. Mistrzowie Polski ponownie byli lepsi od drużyny z Podkarpacia, pokonując wielkich rywali we własnej hali 3:0. To oznacza, że rzeszowianie nadal muszą czekać na przerwanie fatalnej serii - nie mogą wygrać z jastrzębianami już od pięciu lat. I to mimo że w dwóch pierwszych setach Resovia była bliska wygranej. Bohaterem spotkania okazał się jednak Arkadiusz Żakieta, zmiennik Łukasza Kaczmarka w drużynie mistrzów Polski.

Arkadiusz Żakieta (z lewej) i Tomasz Fornal, siatkarze Jastrzębskiego Węgla
Arkadiusz Żakieta (z lewej) i Tomasz Fornal, siatkarze Jastrzębskiego Węgla/PAP/Jarek Praszkiewicz/PAP

Przed hitem drugiej kolejki PlusLigi w tym sezonie obie drużyny sprawdził dotąd tylko Barkom Każany Lwów. I jastrzębianie, i rzeszowianie przegrali z Ukraińcami seta, ale ostatecznie wygrali 3:1. Sobotnie spotkanie wcale nie było jednostronne, ale Resovia po raz kolejny nie znalazła sposobu na Jastrzębski Węgiel.

Przed pierwszym gwizdkiem w hali w Jastrzębiu-Zdroju uhonorowani zostali medaliści igrzysk olimpijskich z Polski i Francji, w tym Paweł Zatorski, libero rzeszowian. Filar reprezentacji Polski cały czas nie jest w pełni sił po kontuzji z Paryża, więc w sobotę zastępował go Michał Potera. Resovia z nim w składzie zaczęła świetnie, prowadząc 10:7. Kapitalnie pokazał się blok gości, który szybko dwa razy zatrzymał Łukasza Kaczmarka.

Klemen Cebulj po chwili zablokował też atak Tomasza Fornala, dodatkowo Słoweniec naprawiał atakiem błędy swojego rodaka, rozgrywającego Gregora Ropreta. Ze środka groźny był Karol Kłos i wszystko wskazywało na to, że Resovia wygra seta. Prowadziła już 24:21. Ale wtedy w polu zagrywki pojawił się Arkadiusz Żakieta, który kilka minut wcześniej zmienił Kaczmarka. Przy serwisach rezerwowego gospodarze wyrównali, przy remisie 24:24 ważną piłkę skończył Fornal, a po chwili błąd popełnił Ropret i to mistrzowie Polski cieszyli się z wygranej.

PlusLiga. Marcelo Mendez trafił z decyzjami, Asseco Resovia wypuściła szansę

W rzeszowskiej drużynie po takim secie mogły wrócić demony z końcówki poprzedniego sezonu. Wówczas była o kilka punktów od pokonania jastrzębian i awansu do finału PlusLigi. Podobnie jak w sobotę, rzeszowianie nie zdołali jednak utrzymać przewagi, a niesieni dopingiem siatkarze Marcelo Mendeza odrobili straty i odwrócili losy partii oraz całego meczu.

Argentyński trener drugą partię rozpoczął z Żakietą i rezerwowym rozgrywającym Juanem Finolim w pierwszej szóstce. Mimo to znów dobrze zaczęła Resovia, odskakując na cztery punkty. Mendez postanowił zainterweniować, kiedy rywale prowadzili już 15:11. Przemowa trenera w przerwie poskutkowała - po niej jastrzębianie wygrali trzy akcje z rzędu i to Tuomas Sammelvuo, szkoleniowiec Resovii, poprosił o przerwę.

Ale seria gospodarzy trwała. Kapitalnie zagrywał Żakieta, w obronie szalał Jakub Popiwczak. Do tego punkt zagrywką dorzucił Norbert Huber i nawet mimo błędu Fornala przy wystawie sytuacyjnej piłki - z czym przyjmujący nie mógł się pogodzić - Jastrzębski Węgiel wygrał 25:21.

W trzeciej partii jastrzębianie prowadzili już od początku, szybko wypracowali czteropunktową przewagę. Cały czas wyśmienicie w ataku radził sobie Żakieta. A do tego punkt sprytną zagrywką dorzucił Finoli, gospodarze wygrywali już 14:9. Nie pomagały zmiany, na które decydował się Sammelvuo. Trwał koncert Żakiety, ostatni set był popisem mistrzów Polski - zwyciężyli 25:15. Wybór MVP mógł być tylko jeden - nagrodę otrzymał atakujący gospodarzy.

Jastrzębski Węgiel wygrał z Resovią trzynasty raz z rzędu. Już w środę mistrzowie Polski zagrają zaś o pierwsze trofeum w sezonie - w meczu o AL-KO Superpuchar Polski w katowickim Spodku ich rywalem będzie Aluron CMC Warta Zawiercie.

Jastrzębski Węgiel: Kaczmarek, Huber, Carle, Toniutii, Brehme, Fornal - Popiwczak (libero) oraz Żakieta, Finoli

Asseco Resovia: Boyer, Kłos, Bednorz, Ropret, Sapiński, Cebulj - Potera (libero) oraz Bucki, Vasina, Kozub, Woch

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla/Dominik Gajda/REPORTER/East News
Siatkarze Asseco Resovii/Polska Press/East News
Norbert Huber/MATEUSZ BIRECKI/NurPhoto/AFP
Tomasz Fornal: Może nie wyglądało to wybitnie, ale nie na ten turniej budujemy formę. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport