Reklama

Reklama

Siatkówka plażowa. Powrót Moniki Brzostek i kolejne zmiany u męskich par

W tegorocznym sezonie w siatkówce plażowej do rywalizacji wróci po przerwie macierzyńskiej Monika Brzostek, a w męskiej kadrze dwie pary wystąpią w zmienionych składach. Nowością w World Tourze będą dwa turnieje rozgrywane w całości w hali.

Brzostek brała udział w przygotowaniach do poprzedniego sezonu ze swoją wieloletnią partnerką boiskową Kingą Kołosińską (obie AZS UMCS TPS Lublin), ale w kwietniu poinformowała, że tymczasowo zawiesza karierę ze względu na ciążę. W lipcu urodziła Juliana, a jesienią zaczęła od treningów indywidualnych, a następnie razem z resztą kadry "Biało-Czerwonych" przygotowywała się w Spale.

W styczniu Kołosińska ma zagrać w dwóch turniejach z Katarzyną Kociołek (UKS SMS Łódź), a Brzostek – według wstępnych planów - wróci najwcześniej pod koniec lutego na zawody WT w USA.

Reklama

- To jest na razie wszystko w teorii. W styczniu podejmiemy decyzję, czy jestem gotowa. Omówimy to razem z Kinią i sztabem szkoleniowym. Nie chcę lecieć na turniej zbyt szybko, bo to się mija z celem. Generalnie założenie jest takie, bym była gotowa na kwiecień, maj, czyli na tę właściwą część sezonu. Jeśli będę gotowa na USA, to super, ale jak nie, to nic na siłę, bo żeby nie było niepotrzebnie jakiejś kontuzji. Nastawiam się na spokojny powrót – powiedziała w grudniu 28-letnia broniąca.

Pod jej nieobecność Kołosińska startowała razem z Jagodą Gruszczyńską (UKS SMS Łódź) i w drugiej połowie roku zanotowały kilka dobrych wyników. W pierwszym tegorocznym starcie partnerką tej ostatniej będzie Aleksandra Gromadowska (MKS MOS Wrocław).

Przed nowym sezonem na dokonanie zmian w składach zdecydował się trener męskich duetów Grzegorz Klimek. Występować razem wciąż będzie najlepszy w ostatnich dwóch latach polski duet - Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia), a drugi rok współpracy czeka Grzegorza Fijałka (UKS SMS Łódź) i Michała Bryla (RCS Czarni Radom). Grający w ubiegłym roku z Kacprem Kujawiakiem (RCS Czarni Radom) Mariusz Prudel (TS Volley Rybnik) połączył teraz siły z innym z bardziej doświadczonych zawodników - Jakubem Szałankiewiczem (Stakolo Staszów). Partner tego ostatniego zaś - Maciej Rudol (MKS Zryw-Volley Iława) - tworzy teraz duet z Kujawiakiem.

Największe oczekiwania Klimek ma wobec Kantora i Łosiaka, którzy w poprzednim sezonie cztery razy stanęli na podium na 12 imprez międzynarodowych, w których startowali. Teraz też mają jak najczęściej plasować się w czołowej "trójce".

- Na pewno możemy poprawić u nich poziom gry podczas danego turnieju, żeby był równy, wysoki, stabilny. Zdarzały się nam turnieje, gdzie graliśmy dobry mecz, a już następnego dnia było dużo gorzej. Tego chcielibyśmy uniknąć. Nie powiem, że na każdym turnieju chciałbym, by stali na podium, bo byłoby to bardzo nieskromne, ale na pewno nie chcielibyśmy, by było gorzej niż w tamtym roku - powiedział szkoleniowiec.

Jak dodał, najważniejszym startem będą mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 15–22 lipca w czterech holenderskich miastach. Celem będzie zdobycie medalu przez któryś z polskich duetów.

- To jedyna impreza mistrzostwa w tym roku, a turnieje WT to będą - można powiedzieć - imprezy uzupełniające - ocenił.

Sezon 2018 to ostatnia okazja do eksperymentów w składach przed rozpoczęciem kwalifikacji do turnieju olimpijskiego w Tokio.

- Tak też do tego podchodzimy. Stąd te rotacje, bo chcemy być pewni, że dobraliśmy pary jak najlepiej pod kątem walki o kwalifikacje na igrzyska. Chcemy wszystko sprawdzić i być pewni, że drużyny są optymalne, żeby rywalizacja była jak najwyższej jakości. A co do samych kwalifikacji olimpijskich, to mogą one zacząć się już nawet jesienią. Jeśli tak będzie, to z pewnością będziemy uczestniczyć we wszystkich turniejach eliminacji, bo igrzyska to jest nasz główny cel - zastrzegł Klimek.

Rywalizacja w WT rozpocznie się nietypowo już w styczniu. Pierwszy dzień turnieju głównego w Hadze zaplanowano na czwartek. Jak zaznaczył Klimek, będzie to pierwsza w historii impreza międzynarodowa rozegrana w całości w hali. "Pod dachem" będą się też toczyć marcowe zmagania w Aalsmeer oraz styczniowe zawody CEV w Czechach.

Kalendarz turniejów World Tour w siatkówce plażowej w 2018 roku:

3-7 stycznia - Haga, Holandia (4-gwiazdkowy)

1-4 lutego - Shepparton, Australia (1-gwiazdkowy)

20-24 lutego - Kisz, Iran - tylko mężczyźni (3-gwiazdkowy)

27 lutego-4 marca - Fort Lauderdale, USA - Major (5-gwiazdkowy)

6-10 marca - Dauha, Katar - tylko mężczyźni (4-gwiazdkowy)

14-17 marca - Oman, dokładna lokalizacja jeszcze nie jest znana - tylko mężczyźni (1-gwiazdkowy)

15-18 marca - Aalsmeer, Holandia - tylko mężczyźni (1-gwiazdkowy)

8-11 kwietnia - Satun, Tajlandia (1-gwiazdkowy)

18-22 kwietnia - Xiamen, Chiny (4-gwiazdkowy)

26-29 kwietnia - Langkawi, Malezja (1-gwiazdkowy)

2-6 maja - Huntington Beach, USA (4-gwiazdkowy)

2-6 maja - Mersin, Turcja (3-gwiazdkowy)

3-6 maja - Manila, Filipiny (1-gwiazdkowy)

4-7 maja - Nankin, Chiny - tylko kobiety (2-gwiazdkowy)

9-12 maja - Tuan Chau, Wietnam - tylko kobiety

9-13 maja - Lucerna, Szwajcaria (3-gwiazdkowy)

10-13 maja - Bangkok, Tajlandia (1-gwiazdkowy)

16-20 maja - Itapema, Brazylia (4-gwiazdkowy)

17-20 maja - Aydin, Turcja (1-gwiazdkowy)

23-27 maja - Yangzhou, Chiny (4-gwiazdkowy)

31 maja-3 czerwca - Jinjiang, Chiny (2-gwiazdkowy)

14-17 czerwca - Monako - tylko kobiety (1-gwiazdkowy)

20-24 czerwca - Ostrawa, Czechy (4-gwiazdkowy)

21-24 czerwca - Singapur (2-gwiazdkowy)

22-25 czerwca - Nantong, Chiny - tylko kobiety (2-gwiazdkowy)

27 czerwca-1 lipca - Polska, dokładna lokalizacja jeszcze nie jest znana (4-gwiazdkowy)

28 czerwca-1 lipca - Alanya, Turcja (1-gwiazdkowy)

4-8 lipca - Espinho, Portugalia (4-gwiazdkowy)

10-15 lipca - Gstaad, Szwajcaria - Major (5-gwiazdkowy)

12-15 lipca - Daegu, Korea Płd. - tylko kobiety (1-gwiazdkowy)

18-21 lipca - Ulsan, Korea Płd. - tylko kobiety (1-gwiazdkowy)

25-29 lipca - Tokio, Japonia (4-gwiazdkowy)

25-29 lipca - Agadir, Maroko (3-gwiazdkowy)

26-29 lipca - Samsun, Turcja (1-gwiazdkowy)

31 lipca-5 sierpnia - Wiedeń, Austria - Major (5-gwiazdkowy)

8-12 sierpnia - Rosja, Moskwa (4-gwiazdkowy)

2-5 sierpnia - Koczin, Indie (1-gwiazdkowy)

14-19 sierpnia - World Tour Finals - Hamburg, Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL