Reklama

Reklama

Sebastian Świderski. Kim jest nowy prezes PZPS?

W poniedziałek 27 września w trakcie walnego zjazdu Polskiego Związku Piłki Siatkowej został wybrany nowy prezes tego stowarzyszenia - będzie nim od teraz Sebastian Świderski. Kim jest Świderski i jaka była jego droga do prezesury?

Sebastian Świderski będzie przewodniczył PZPS przynajmniej do 2025 roku. Były siatkarz, a w przeszłości także i trener, wygrał w cuglach - sześciu innych kandydatów wycofało się tuż przed głosowaniem, m.in. dotychczasowy prezes związku Jacek Kasprzyk oraz polityk Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Jak wyglądała dotychczasowa działalność nowego sternika polskiej siatkówki?

Sebastian Świderski - początki

Sebastian Świderski przyszedł na świat 26 czerwca 1977 roku w Skwierzynie - miejscowości znajdującej się w woj. lubuskim, w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego. To właśnie w zespole ze stolicy województwa - gorzowskim Zniczu - stawiał pierwsze kroki jako siatkarz. Występował tam w latach 1992-95, a następnie pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał ze Stilonem Gorzów Wielkopolski, w którego barwach występował w latach 1995-2000.

W tym okresie zdobył z drużyną Puchar Polski (w 1997 roku) oraz wicemistrzostwo kraju (2000).

Reklama

Sebastian Świderski - dalsza kariera klubowa

Od 2000 roku grał dla Mostostalu Kędzierzyn-Koźle i był to dla niego bardzo udany okres - z zespołem z woj. opolskiego sięgnął trzy razy z rzędu (2001-03) po mistrzostwo Polski, był również triumfatorem Pucharu Polski w latach 2001 i 2002. W 2003 roku dodatkowo z Mostostalem zajął trzecie miejsce w siatkarskiej Lidze Mistrzów. 

Następnie siatkarz przeniósł się do Włoch, gdzie najpierw występował dla Perugii Volley (wicemistrzostwo Italii w 2005 r.), a następnie dla Lube Banca Macerata (2x Puchar Włoch 2008 i 2009 r., Superpuchar Włoch 2008). Do Polski wrócił w 2010 roku i ponownie związał się z ekipą z Kędzierzyna-Koźla (srebrny medal w Pucharze CEV, wicemistrzostwo Polski - 2011). Karierę zakończył w 2012 roku.

Gra reprezentacyjna Sebastiana Świderskiego

Świderski w seniorskiej reprezentacji zadebiutował w 1996 roku i występował w niej aż 15 lat - do 2011 roku. Łącznie w koszulce z orzełkiem na piersi wystąpił w 322 meczach, a jego największym sukcesem było zdobycie wicemistrzostwa świata w 2006 roku. Wówczas kadra trenowana przez Argentyńczyka Raula Lozano uległa w finale zawodów Brazylii 0-3.

Sebastian Świderski po zakończeniu kariery siatkarskiej

Po przejściu na zawodniczą emeryturę Sebastian Świderski zajął się trenowaniem. Pierwsze kroki w nowej roli stawiał w Farcie Kielce, a następnie - już po raz kolejny - związał się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Najpierw pełnił w klubie funkcję asystenta, a w latach 2013-15 był pierwszym szkoleniowcem zespołu. W tym czasie (w 2014 r.) sięgnął po Puchar Polski. W późniejszym okresie został też prezesem ZAKSY.

Sebastian Świderski - inne informacje

Świderski w trakcie kariery siatkarskiej występował na pozycji przyjmującego. Były gracz ma 193 cm wzrostu.

W czasach zawodowej gry dorobił się pseudonimu "Świder".

Ma żonę Olgę (z domu Wierzbicką) oraz dwójkę dzieci - Maję i Tomasza.

Jak stwierdził w wywiadzie z Interią, nie ma problemu, by trener polskiej kadry łączył swoją funkcję z prowadzeniem klubu, zaznaczył jednak, że powinno to działać pod pewnymi warunkami.

PaCze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje