Reklama

Reklama

Rewolucja w siatkówce? Włoski klub testuje innowacyjną siatkę

W niedzielę siatkarze Itas Trentino zmierzą się w ramach 20. kolejki SuperLegi z Tonno Callipo Vibo Valentia. Do tego trudnego spotkania, bo z bezpośrednim rywalem w walce o trzecie miejsce w tabeli, siatkarze z Trydentu przygotowywali się na eksperymentalnej i rewolucyjnej siatce.

Specjalna siatka wykonana jest z przezroczystego i nadającego się do recyklingu PVC, który blokuje krople napływające z przeciwnej strony boiska. Opatentował ją trener drużyny młodzieżowej Matteo Zingaro. Pomysł stworzenia takiej siatki zrodził się u Włocha z frustracji, kiedy przez długi czas siatkarze nie mieli możliwości trenowania i gry.

Reklama

- Idea tej siatki wynika z bardzo specyficznej potrzeby - wyjaśnia Zingaro. - Daje młodym sportowcom możliwość powrotu na boisko, pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią, która umieściła nasz sport wśród najbardziej niebezpiecznych - przynajmniej potencjalnie. Jednak w przypadku tego rodzaju siatki wyeliminowane jest ryzyko bezpośredniego kropelkowania. Co więcej, jest to produkt w pełni nadający się do dezynfekcji, co może więc naprawdę stać się odpowiedzią na COVID-19. Mam nadzieję, że wkrótce będzie można go używać w oficjalnych meczach. Testy, które przeprowadziliśmy najpierw w UniTrento Volley (Serie A3), a następnie w Itasie Trentino (ekstraklasa), mówią, że jest to siatka o parametrach technicznych bardzo podobnych do tradycyjnej, różniąca się tylko w pewnym stopniu odbiciem, co jednak w grze może przynieść plusy. Jestem dumny, że prezes Mosna zaproponował mi możliwość wypróbowania tego przez zespoły wysokiego szczebla - stwierdził trener.

NP, Polsat Sport

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje