Niespodziewana porażka Niemiec w 1. dniu MŚ siatkarek

Niemki, drugi zespół mistrzostw Europy, nieoczekiwanie przegrał z Dominikaną 2:3 w swoim pierwszym meczu podczas mistrzostw świata siatkarek we Włoszech.

Dwa dni po zakończeniu męskiego mundialu rywalizację o medale mistrzostw świata rozpoczęły 24 żeńskie reprezentacje. Tytułu zdobytego cztery lata temu w Japonii bronią Rosjanki, które w pierwszym meczu nie miały większych kłopotów z pokonaniem Tajlandii 3:0.

Najwięcej emocji towarzyszyły spotkaniu Dominikany z Niemcami. Siatkarki z Karaibów mogły zakończyć mecz zwycięstwem 3:1, ale w końcówce czwartego seta przebudziły się wicemistrzynie Europy. W tie-breaku to Niemki początkowo prowadziły (8:5), ale ostatnie słowo należało do Dominikany, która ostatecznie wygrała 15:13.

W pozostałych spotkaniach wygrywały faworytki. W teoretycznie najmocniejszej grupie B Brazylijki wygrały z Bułgarią 3:0, a po dość zaciętym pojedynku Serbki okazały się lepsze od Turczynek, wygrywając 3:1.

Gospodynie mundialu, prowadzone przez byłego selekcjonera polskiej reprezentacji Marco Bonittę, na inaugurację zdeklasowały wręcz Tunezję, nie pozwalając rywalkom na zdobycie więcej niż 13 punktów w secie.

Turniej rozgrywany jest według identycznych zasad jak męski mundial - cztery najlepsze drużyny z czterech grup utworzą dwie ośmiozespołowe grupy w drugiej rundzie z zaliczeniem wyników między zainteresowanymi ekipami. Mistrzostwa potrwają do 12 października.