MŚ w siatkówce plażowej. Obie męskie pary z Polski niepokonane w fazie grupowej

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak oraz Grzegorz Fijałek i Michał Bryl wygrali swoje ostatnie mecze grupowe i z kompletem zwycięstw awansowali do pierwszej rundy fazy pucharowej mistrzostw świata w siatkówce plażowej w Hamburgu. O miejsce w czołowej "16" powalczą w czwartek.

Kantor i Łosiak na koniec zmagań w gr. G pokonali Amerykanów Taylora Crabba i Jake'a Gibba 2:0 (21:17, 21:19). Będący wiceliderami światowego rankingu Fijałek i Bryl z kolei uporali się w gr. B z Martinsem Plavinsem i Edgarsem Tocsem 2:1 (21:18, 18:21, 20:18). Zrewanżowali się tym samym Łotyszom za porażkę w 1/8 finału niedawnego turnieju World Touru w Warszawie.

Łosiak w drugiej połowie maja, podczas półfinału turnieju World Tour w Itapemie, zderzył się pechowo ze swoim partnerem boiskowym i w efekcie doznał pęknięcia kości w stopie. Treningi wznowił dopiero w tygodniu poprzedzającym mundial. W pierwszej fazie MŚ wraz z Kantorem nie stracili seta.

Bezpośrednio do fazy pucharowej zakwalifikowały się po dwie najlepsze pary z każdej z 12 grup oraz cztery najlepsze z trzecich miejsc. Pozostałe osiem duetów z trzecich lokat utworzy cztery pary barażowe, które o pozostanie w stawce powalczą w środę. Tego dnia wolne od rywalizacji będą więc miały oba męskie duety z Polski. Po środowym losowaniu zaś poznają rywali w pojedynkach pierwszej rundy.

Po fazie grupowej odpadły Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek, które przegrały wszystkie trzy mecze w gr. B. Trener kobiecej kadry Srdjan Veckov tuż przed MŚ zaznaczył w rozmowie z PAP, że Kociołek miała ostatnio kłopoty zdrowotne i z tego powodu bezpośrednio przed MŚ nie trenowała.

Mundial potrwa do niedzieli. Zdobywcy złotych medali wywalczą też dla swoich federacji krajowych kwalifikację olimpijską.