MŚ siatkarek: Serbki w pięciu meczach nie straciły nawet seta

Siatkarki Holandii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Serbii zakończyły bez porażki pierwszą rundę mistrzostw świata rozgrywanych w Japonii. Po dwóch dniach przerwy 16 reprezentacji przystąpi do rywalizacji w kolejnej fazie turnieju.

Niepokonane do tej pory Włoszki i Chinki spotkały się w czwartek, a stawką była pierwsza lokata w grupie. Azjatki po zwycięstwie w pierwszej partii, w kolejnych odsłonach nie miały pomysłu na zatrzymanie Paoli Egonu, która zdobyła 29 punktów. Włoszki świetnie grały też blokiem - 19 razy zatrzymały ataki rywalek, podczas gdy Chinki zanotowały dziewięć takich akcji.

Bardziej emocjonujące widowisko stworzyły Amerykanki i Rosjanki, które wcześniej zgodnie straciły po punkcie w meczach przeciwko Tajlandii. "Sborna" w efektownym stylu wygrała czwartego seta (25:12) doprowadzając do tie-breaku. Siatkarki Stanów Zjednoczonych szybko otrząsnęły się po tym laniu i w decydującej partii wygrywały już 8:3. Rosjankom nie pomogła fenomenalna skuteczność Natalii Gonczarowej, która zdobyła 36 punktów; wśród Amerykanek prym wiodła Kimberly Hill (19 pkt).

Rywalizację w grupach wygrały także Holenderki oraz mistrzynie Starego Kontynentu Serbki, które w pięciu meczach nie straciły nawet seta.

Podczas gdy faworyci mundialu toczyli walkę o pierwsze miejsca w grupach, kilka reprezentacji rywalizowało o awans do kolejnej rundy. W czwartek stawkę uczestników drugiej fazy turnieju uzupełniły siatkarki Bułgarii, Meksyku, Dominikany i Portoryko. Dla Dominikany ostatni pojedynek z Kenią był trochę formalnością, ale rozmiary wygranej 3:0 (25:5, 25:7, 25:15) są rekordowe w japońskich mistrzostwach.

W drugiej rundzie cztery najlepsze reprezentacje z grupy A i D oraz B i C połączą się w dwie ośmiozespołowe grupy z zaliczeniem wyników spotkań pomiędzy zainteresowanymi ekipami. Po trzy najlepsze drużyny awansują do finałowej szóstki, która podobnie jak w męskich mistrzostwach podzielona zostanie na dwie grupy.

Rywalizacja w drugiej rundzie rozpocznie się w niedzielę.