Reklama

Reklama

Młode siatkarki plażowe zbierają pieniądze na wyjazd na mistrzostwa świata. "Brakuje już niewiele"

Młode zawodniczki z Katowic: Martyna Cholewa i Natalia Ciesielska w zeszłym roku wygrały wszystko, co się dało, jeśli chodzi o zawody w siatkówce plażowej w swojej kategorii wiekowej. Dzięki mistrzostwu Polski gimnazjów wywalczyły też prawo startu w mistrzostwach świata, które na przełomie maja i czerwca odbędą się w Polinezji Francuskiej. Koszty dalekiego wyjazdu są ogromne. - Udało się nam zebrać większość kwoty. Do dopięcia budżetu brakuje kilku tysięcy złotych - informuje Ewa Ciesielska, trenerka katowickich zawodniczek z Gimnazjum nr 18 im. Józefa Nowary.

Cholewa i Ciesielska zdobyły w zeszłym roku mistrzostwo Polski młodziczek i mistrzostwo Polski gimnazjów, były też złotymi medalistkami Turnieju Nadziei Olimpijskich. Grają zarówno na piasku, jak i w hali. Są w kadrze Polski.

Dzięki dobrym występom dziewczęta wywalczyły awans na mistrzostwa świata w siatkówce plażowej, które w dniach 27 maja - 3 czerwca odbędą się w Papeete. To 16 tysięcy kilometrów z Polski. Koszty wyjazdu do położonej na Ocenie Spokojnym Polinezji Francuskiej są ogromne.

Oprócz Cholewy i Ciesielskiej musi jeszcze lecieć zawodniczka rezerwowa, którą jest Zofia Człowiek, a także trenerka oraz przewodniczący delegacji.

Reklama

- Całkowity koszt wylotu to kwota około 50 tysięcy złotych. Bilety lotnicze mamy już kupione. Wylatujemy 24 maja z Krakowa. Lecimy przez Niemcy i Singapur. Na miejscu będziemy 26 maja. Dzięki temu zaoszczędziliśmy ponad trzy tysiące złotych na opłatach wizowych, bo omijamy Los Angeles. Większość kwoty jest już zebrana. Potrzeba nam jeszcze parę tysięcy złotych - tłumaczy Interii Ewa Ciesielska, trener i nauczycielka zawodniczek z katowickiego gimnazjum.

W pomoc w zebraniu funduszy włączyło się środowisko siatkarskie. Dziewczynom pomaga m.in. reprezentant Polski w siatkówce plażowej Mariusz Prudel. Pieniądze są zbierane przez Radę Rodziców Gimnazjum numer 18 w Katowicach, przez klub UKS Źródełko Katowice, gdzie dziewczyny grają i trenują, a także przez zbiórkę internetową na stronie https://pomagam.pl/zb4ibudi.

12 maja dziewczyny z Katowic wybierają się też na galę sportów walki WKN Challenge, która odbędzie się w Zawierciu. Będzie tam można licytować siatkarskie koszulki czy piłki przekazane przez znanych zawodników czy zawodniczki. Dochód z licytacji ma wesprzeć budżet na daleki wyjazd.

 Mamy nadzieję, że przez te trzy tygodnie uda się nam zebrać brakującą część kwoty - podkreśla Ewa Ciesielska.

W Papeete młode katowiczanki zagrają w grupie przeciwko zespołom z Niemiec, Izraela i Iranu. - Jedziemy z dużymi nadziejami. Chcemy się pokazać z jak najlepszej strony. Pogoda nam nie pomaga, ale przygotowujemy się swoim tokiem - mówi trenerka zawodniczek z Katowic.

Oprócz dziewczyny w Polinezji Francuskiej zagra też zespół chłopców, który również szuka finansowego wsparcia. Więcej o wszystkim na stronie www.zagrajmywpapeete.xyz.

W sobotę 6 maja o godzinie 11, na boisku siatkówki plażowej przy Gimnazjum nr 18 w Katowicach-Kostuchnie, odbędzie pokazowy trening siatkarek i siatkarzy, którzy wybierają się na mistrzostwa świata szkół do dalekiej Polinezji. Poprowadzi go nie kto inny, a olimpijczyk z Londynu i Rio de Janeiro Mariusz Prudel.

Michał Zichlarz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL