Reklama

Reklama

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej wprowadza ważne zmiany

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) wypracowała nowe zasady kwalifikacji do igrzysk olimpijskich Paryż 2024. Według nowych kryteriów konstruowany będzie ranking FIVB, czego efektem będą także zmiany w zasadach rankingu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV). Istotą wprowadzonych regulacji jest "odchudzenie" kalendarza rozgrywek międzynarodowych.

Zasady kwalifikacji olimpijskich Paryż 2024

W roku 2024, w turnieju olimpijskim w dalszym ciągu wystąpi 12 krajów. Gwarancję udziału mają gospodarze. Kolejne sześć miejsc wymagać będzie walki w kwalifikacjach.

W roku 2023 rozegrane zostaną trzy turnieje światowe z udziałem 24 najlepszych zespołów z rankingu FIVB, po 8 drużyn w każdym turnieju. Awans uzyskają po dwie drużyny z turnieju. Jeden z turniejów może mieć rangę Pucharu Świata, ale nie jest to jeszcze potwierdzone.

Na podstawie rankingu FIVB z 1 stycznia 2024 stawkę uczestników igrzysk uzupełni pięć krajów po jednym z każdego kontynentu. Będą to kraje, które nie zakwalifikowały w trzech turniejach, a są z danego kontynentu najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB. Nie będzie więc turniejów kontynentalnych. System ten wymaga jeszcze zatwierdzenia przez MKOL.

Reklama

Nowe kryteria rankingu FIVB

Nowy ranking zacznie obowiązywać od 1 lutego 2020 roku, a więc po zakończeniu wszystkich kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Ranking z 1 lutego przyszłego roku nie będzie w żaden sposób decydował o rozstawieniu drużyn w turnieju olimpijskim w Tokio. O rozstawieniu w Tokio będzie decydował stary (aktualny) ranking

Zawodami, które będą brane pod uwagę w rankingu będą: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów oraz kwalifikacje do tych wszystkich imprez. Nie będą brane pod uwagę mecze towarzyskie.  Warto zwrócić uwagę, że do rankingu wracają rozgrywki Ligi Narodów. Kolejną rewolucyjną zmianą w rankingu będzie specjalny algorytm uwzględniający nie tylko lokaty zajęte w poszczególnych imprezach, ale także wynik każdego meczu z rozgrywek wskazanych wcześniej.

Nowe zasady rankingu FIVB implikują zmiany w zasadach rankingu CEV, który będzie działał na identycznych zasadach, ale nie będą uwzględniane wyniki spotkań z drużynami spoza Europy.

Odchudzony kalendarz

W rezultacie dokonanych zmian w zasadach kwalifikacji do igrzysk olimpijskich kalendarz rozgrywek międzynarodowych z udziałem reprezentacji narodowych będzie na najbliższe pięć lat wyglądał następująco:

2020: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie

2021: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów

2022: Liga Narodów, mistrzostwa świata

2023: Liga Narodów, mistrzostwa kontynentów, kwalifikacje olimpijskie

2024: Liga Narodów, igrzyska olimpijskie

Z europejskiego podwórka

Z kolei władze Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) podniosą wysokość nagród finansowych w pucharach klubowych. Odpowiednio:

- w Lidze Mistrzów: 1. miejsce 500 tysięcy euro, 2. miejsce 250 tysięcy euro, 3. miejsce  2x125 tysięcy euro

- CEV Cup: 1. miejsce 80 tysięcy euro, 2. miejsce 60 tysięcy euro, 3. miejsce  2x30 tysięcy euro

- Challange Cup: 1. miejsce 50 tysięcy euro, 2. miejsce 30 tysięcy euro, 3. miejsce  2x15 tysięcy euro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy