Reklama

Reklama

ME w siatkówce plażowej: Tytuł dla Hiszpanów

Pablo Herrera i Adrian Gavira pokonali Łotyszy Janisa Smedinsa i Aleksandrsa Samoilovsa 2:0 (21:19, 21:17) w finale mistrzostw Europy w siatkówce plażowej w Klagenfurcie. To pierwszy od 8 lat tytuł dla Hiszpanów. Brąz zdobyli Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel.

To drugi wspólny medal ME Herrery i Gaviry, którzy cztery lata temu wywalczyli brąz. Oprócz tego pierwszy z zawodników w 2005 roku wraz z Raulem Mesą został mistrzem Starego Kontynentu. Męskie duety z Hiszpanii dwukrotnie stawały także na drugim stopniu podium - w 1994 i 1999 roku. 31-letni Herrera ma w dorobku również srebrny medal olimpijski z Aten (w duecie z Javierem Bosmą).

Smedins i Samoilovs, choć występują razem pierwszy sezon, mają już na koncie zwycięstwo w turnieju World Tour Grand Slam w argentyńskim Corrientes, a w kolejnych imprezach cyklu - w Hadze i Rzymie - uplasowali się na drugim miejscu. W Klagenfurcie byli rozstawieni z numerem pierwszym. Trzy lata temu Smedins w parze z Martinsem Plavinsem zdobył brązowy krążek ME - jedyny do niedzieli medal w historii Łotwy w męskim turnieju.

Reklama

W rozegranym wcześniej meczu o brąz Grzegorz Fijałek (UKS SMS Łódź) i Mariusz Prudel (TS Volley Rybnik) pokonali Włochów Nicolaia Paolo i Daniele Lupo 2:0 (22:20, 21:16). Tym samym jako pierwsza polska para stanęli na podium ME.

Dotychczas ich najlepszym wynikiem w mistrzostwach Starego Kontynentu było dotarcie do ćwierćfinału, co udało im się dwukrotnie - w 2008 i 2009 roku. Rok temu w Hadze odpadli po rundzie grupowej. Dzięki wywalczeniu brązowego medalu w Klagenfurcie, duet ten poprawił także najlepsze osiągnięcie w imprezie tej rangi w historii polskiej siatkówki plażowej, którym było czwarte miejsce Michała Kądzioły (MKS Dąbrowa Górnicza) i Jakuba Szałankiewicza (Stakolo Staszów) wywalczone w poprzedniej edycji. 

W sobotnim finale rywalizacji kobiet triumfowały austriackie siostry Doris i Stefanie Schwaiger, które pokonały Hiszpanki Lilianę Fernandez Steiner i Elsę Baquerizo McMillan 2:1. To pierwszy tytuł dla siatkarek z tego kraju. Na najniższym stopniu stanęły Niemki Laura Ludwig i Kira Walkenhorst, które okazały się lepsze od rodaczek Katrin Holtwick i Ilki Semmler (0:2).

Tego samego dnia na 1/8 finału udział w imprezie zakończyli Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia). W piątek na tym samym etapie rywalizacji wyeliminowane zostały Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) i Monika Brzostek (UKS 179 Łódź), a Kądzioła i Szałankiewicz doznali porażki w barażu, którego stawką było miejsce w czołowej "16".

Wyniki:


mężczyźni

o 3. miejsce

Grzegorz Fijałek, Mariusz Prudel (Polska, 5) - Nicolai Paolo, Daniele Lupo (Włochy, 3) 2:0 (22:20, 21:16)

finał

Pablo Herrera, Adrian Gavira (Hiszpania, 7) - Janis Smedins, Aleksandrs Samoilovs (Łotwa, 1) 2:0 (21:19, 21:17)

kobiety

o 3. miejsce

Laura Ludwig i Kira Walkenhorst (Niemcy, 4) - Katrin Holtwick i Ilka Semmler (Niemcy, 1) 2:0 (21:17, 21:18)

finał

Doris Schwaiger, Stefanie Schwaiger (Austria, 3) - Liliana Fernandez Steiner, Elsa Baquerizo McMillan (Hiszpania, 5) 2:1 (21:15, 20:22, 15:12)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje