Reklama

Reklama

ME siatkarzy: Rosja - Włochy w wielkim finale

Siatkarze Rosji zagrają w wielkim finale mistrzostw Europy. W rozegranym w Kopenhadze półfinale "Sborna" wygrała z obrońcą tytułu Serbią 3:1. Mistrzowie olimpijscy o złoto stoczą bój z Włochami, którzy pokonali Bułgarię 3:1.

W pierwszym secie Rosjanie dominowali na parkiecie i pewnie wygrali 25:19. Serbowie podjęli walkę w drugiej partii, która była niezwykle wyrównana. Rosjanie mieli nawet setbola (24:23), ale Nikołaj Pawłow został zablokowany. Później to Serbowie stanęli przed szansą na wygranie tej odsłony i ją wykorzystali.

Trzeci set od początku toczył się pod dyktando "Sbornej", która już miała kilka punktów przewagi. Serbowie jednak się nie poddali i doprowadzili do zaciętej końcówki. Więcej zimnej krwi zachowali jednak Rosjanie wygrywając 25:23.

Czwarta partia to już zdecydowana przewaga "Sbornej", która wręcz rozbiła rywali o czym świadczy wynik tego seta 25:15.

Reklama

Najlepszym zawodnikiem w ekipie Andrieja Woronkowa był Pawłow - 19 pkt, ale bardzo dobry mecz rozegrał także Dmitrij Muserski - 17 pkt i aż 69 proc. skuteczności.

"Sborna" w wielkim finale zmierzy się z Włochami. Siatkarze z Italii pokonali Bułgarię 3:1.

Bułgarzy, którzy wyeliminowali z turnieju Polaków, po bardzo dobrym początku i wygraniu pierwszego seta 25:19, później radzili sobie coraz gorzej i trzy kolejne przegrali wyraźnie. Wiele błędów popełniał Cwetan Sokołow, lider bałkańskiej ekipy. Z kolei w zespole rywali błyszczał Luca Vettori - 21 pkt.

Drużyna Camilla Placiego nie może przełamać złej passy przeciwko Włochom. Przegrała z nimi trzy ostatnie mecze o stawkę, w tym ten najważniejszy - o brąz igrzysk w Londynie.

Włosko-rosyjski finał w historii mistrzostw odbędzie się po raz czwarty. W dwóch ostatnich (2005 i 1999) lepsza była Italia. "Sborna" wygrała w 1991 roku, ale wówczas jeszcze pod szyldem ZSRR. Przed dwoma laty Włosi sięgnęli po srebro, a w finale przegrali z Serbami. Rosjanie z kolei w meczu o trzecie miejsce ulegli Polakom.

Wiadomo także, że Włosi i Rosjanie, jako finaliści mistrzostw Europy, zapewnili sobie już udział w przyszłorocznych mistrzostwach świata. Polacy wystartują w nich jako gospodarze.

Decydująca walka o medale odbywa się w Kopenhadze po raz pierwszy na stadionie piłkarskim. Wcześniejsza faza turnieju była rozgrywana także w Polsce.

Wyniki meczów półfinałowych:

Rosja - Serbia 3:1 (25:19, 24:26, 25:23, 25:15)

Rosja: Nikołaj Apalikow, Siergiej Grankin, Jewgienij Siwożelez, Nikołaj Pawłow, Aleksiej Spiridonow, Dmitrij Muserski i Aleksiej Werbow (libero) oraz Siergiej Makarow, Maksym Michajłow.

Serbia: Nikola Kovacevic, Nikola Jovovic, Milos Nikic, Aleksandar Atanasijevic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac i Nikola Rosic (libero) oraz Marko Ivovic, Sasa Starovic, Nemanja Petric.

Bułgaria - Włochy 1:3 (25:19, 22:25, 15:25, 22:25)

Włochy: Thomas Berretta, Luca Vettori, Ivan Zaytsev, Cristian Savani, Dragan Travica, Emanuele Birarelli i Salvatore Rossini (libero) oraz Simone Parodi, Davide Saitta.

Bułgaria: Georgi Bratojew, Todor Skrimow, Wiktor Josifow, Todor Aleksiew, Nikołaj Nikołow, Cwetan Sokołow i Teodor Salparow(libero) oraz Danaił Miluszew, Teodor Todorow, Nikołaj Penczew.

Dowiedz się więcej na temat: siatkarskie mistrzostwa Europy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama