Łukasz Kaczmarek otarł się o rekord. Mistrzowie Polski gonią lidera

Hala wypełniona kibicami i ambitna walka nie wystarczyły, by pokonać mistrzów Polski. Cuprum Stilon Gorzów Wielkopolski podejmował Jastrzębski Węgiel i zdołał urwać faworytom seta, ale ostatecznie to goście zwyciężyli 3:1. Dzięki temu jastrzębianie pozostają na podium siatkarskiej PlusLigi i zmniejszają dystans do lidera. Po raz kolejny z dobrej strony zaprezentował się Łukasz Kaczmarek, który zdobył aż sześć punktów blokiem. Najlepszym zawodnikiem spotkania został jednak Anton Brehme.

Łukasz Kaczmarek wraca do wysokiej formy
Łukasz Kaczmarek wraca do wysokiej formy/Bartlomiej Bodzek/East News/East News

Spotkanie z mistrzami Polski zelektryzowało Gorzów Wielkopolski. Siatkówka na najwyższym poziomie wraca do tego miasta po długiej przerwie dzięki połączeniu tamtejszego Stilonu z Cuprum Lubin. I na przyjazd Jastrzębskiego Węgla Arena Gorzów wypełniła się ponad pięcioma tysiącami kibiców.

Pierwszy set z pewnością ich nie zawiódł. Gospodarze, którzy są jedną z pozytywnych niespodzianek tego sezonu PlusLigi, prowadzili z faworytami wyrównaną walkę. Liderem gorzowskiej ofensywy był Chizoba Neves, brazylijski atakujący, który zasygnalizował powrót do wysokiej formy z pierwszych kolejek. Zdobył osiem punktów, to wykończony przez niego kontratak doprowadził do remisu 20:20 - chwilę wcześniej goście odskoczyli na dwa punkty.

Po drugiej stronie najwięcej punktów zdobywał Tomasz Fornal. I to jastrzębianie mieli serię piłek setowych w trakcie gry na przewagi, żadnej jednak nie wykorzystali. Swoją drugą szansę wykorzystali zaś gospodarze. Szczęście dopisało Vukowi Todoroviciowi - po jego zagrywce piłka wyhamowała na taśmie i zaskoczyła rywali, a Cuprum Stilon wygrał 29:27.

PlusLiga. Jastrzębski Węgiel dotrzymuje kroku liderom

Drugi set jastrzębianie rozpoczęli od mocnego uderzenia i prowadzenia 4:1. Po chwili jednak straty zmniejszył Kamil Kwasowski, który zagrywką "ustrzelił" Fornala. Wkrótce na tablicy wyników był remis i na boisku znów trwała walka punkt za punkt. Kiedy jednak na blok Jastrzębskiego Węgla nadział się Chizoba, goście prowadzili 16:14. Punkt do ich przewago dołożył mocno eksploatowany w ataku Fornal, gorzowianie wyraźnie spuścili z tonu. Mistrzowie Polski wygrali 25:21.

I kontynuowali dobrą grę w trzecim secie. Sporą przewagę mieli już przy stanie 9:5, gdy zablokowali atak Mathijsa Desmeta. Po chwili trener gospodarzy Andrzej Kowal zmienił rozgrywającego - szansę otrzymał Przemysław Stępień - i poprosił o przerwę. Jastrzębianie nadal świetnie grali jednak blokiem, w czym przodowali Łukasz Kaczmarek i Anton Brehme. Przewaga gości nie podlegała dyskusji, Jastrzębski Węgiel rozbił rywali 25:15.

Cuprum Stilon po sześciu kolejkach zamykał czołową ósemkę. Mistrzowie Polski, mimo tylko jednej porażki, zajmowali trzecią pozycję w tabeli PlusLigi - za PGE Projektem Warszawa i Bogdanką LUK Lublin. Zwycięstwo za trzy punkty mogło ich więc utrzymać w ścisłej czołówce i odrobić punkt do warszawian, którzy ostatnio pokonali Asseco Resovię dopiero po tie-breaku.

Na początku czwartej partii Jastrzębski Węgiel znów musiał jednak stawić czoła lepiej prezentującym się gospodarzom. W obronie błyszczał 19-letni libero Maksymilian Granieczny, ale z czasem faworyci opanowali sytuację. Pomogły świetne zagrywki Norberta Hubera, a potem Luciano Vicwentina. W drugiej części seta goście kontrolowali już wydarzenia na boisku. Kaczmarek zdobył swój szósty punkt blokiem - zbliżył się do swojego rekordowego rezultatu w PlusLidze, gdy w 2018 r. zdobył tym elementem aż siedem "oczek".

W końcówce Cuprum Stilon jeszcze zmniejszył straty, ale faworyci nie wypuścili z rąk wygranej. Ostatecznie zwyciężyli 25:21, kończąc spotkanie. Nagrodę dla MVP meczu otrzymał Brehme.

Cuprum Stilon Gorzów Wielkopolski: Chizoba, Kania, Desmet, Todorović, Lipiński, Kwasowski - Granieczny (libero) oraz Lorenc, Ferens, Stępień, Taht, Strulak

Jastrzębski Węgiel: Kaczmarek, Brehme, Vicentin, Toniutti, Huber, Fornal - Popiwczak (libero) oraz Żakieta, Finoli, Żaliński

Łukasz Kaczmarek i Tomasz Fornal/Bartłomiej Bodzek/East News
Siatkarze Cuprum Stilonu Gorzów Wielkopolski/PAP/Krzysztof Świderski/PAP
Tomasz Fornal/Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP/AFP
Cuprum Stilon Gorzów - Jastrzębski Węgiel. Skrót meczu. WIDEO/Polsat Sport/Polsat Sport