Iran - Rosja 1:3 w Lidze Światowej siatkarzy

Iran przegrał z Rosją 1:3 w ostatnim meczu fazy grupowej siatkarskiej Ligi Światowej i "Sborna" zachowała teoretyczne szanse na uniknięcie degradacji do drugiej dywizji.

"Sborna" wygrała pierwszy mecz w tegorocznych rozgrywkach, ale nie zachwyciła i zwycięstwo zawdzięcza bardziej słabej postawie rywali niż swojej dobrej grze.

Teraz musi liczyć na porażkę Australii z Serbią. Spotkanie rozegrane zostanie w niedzielę.

Dla Iranu sobotni mecz miał jedynie wymiar prestiżowy, bo piątkowe zwycięstwo "Biało-czerwonych" z USA przekreśliło szansę reprezentacji Iranu na awans do Final Six.

W piątek Irańczycy nie dali żadnych szans Rosji i wygrali 3:0, ale dzisiaj nie znaleźli już takiej motywacji i początek w ich wykonaniu był znacznie słabszy. Rosjanie wykorzystali to, choć nie zaprezentowali nowej jakości. Wystarczyło jednak, aby wygrać pierwszego seta 25:23.

Gospodarze zabrali się do roboty od początku drugiej partii. Na pierwszą przerwę techniczną schodzili pewnie prowadząc (8:4). Rosjanom nie udało się odrobić choćby części strat. Po autowym ataku Dmitrija Muserskiego przegrywali 15:21 i trener poprosił o przerwę, ale nie wpłynął na swoich siatkarzy i przegrali 19:25.

Trzeci set długo był bardzo zacięty. Nikt nie potrafił odskoczyć nawet na dwa punkty. Przy stanie 11:11 Jewgienij Siwożelez skutecznie zaatakował, a Artiom Wolwicz posłał asa serwisowego i Rosjanie mieli dwupunktową zaliczkę. To były przełomowe momenty trzeciej partii. Irański zespół błyskawicznie zaczął tracić dystans do rywali i przegrał do 18.

Irańczycy niemrawo rozpoczęli czwartego seta i na pierwszą przerwę techniczną schodzili przegrywając już 3:8. Przestój w grze "Sbornej" nastąpił dopiero przy prowadzeniu 15:7. Wzmógł się doping miejscowych fanów i gospodarze szybko zaczęli odrabiać straty. Wyrównali (21:21), ale Rosja odzyskała prowadzenie po sprytnym zagraniu Muserskiego, a Irańczycy zepsuli kolejne trzy akcje.