Reklama

Reklama

Orlen Liga. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza celuje w medal

Siatkarki Tauron MKS Dąbrowa Górnicza mają w tym sezonie powalczyć o miejsce na podium ekstraklasy. "Trudno ocenić, jak wypadniemy na tle rywali, ale cel jest jeden – medalu. Chcemy też jak najdłużej grać w Lidze Mistrzyń” – powiedział prezes klubu Robert Koćma.

Poprzedni sezon dąbrowianki zakończyły na czwartym miejscu. W półfinale przegrały oba mecze z Chemikiem Police, w rywalizacji o brązowy medal uległy 0-3 Impelowi Wrocław.

Reklama

Podczas letniej przerwy działacze Tauronu zatrudnili dziewięć nowych siatkarek, ze "starego" składu zostały cztery: Kinga Drabek, Kamila Ganszczyk, Eleonora Dziękiewicz i Tamara Kaliszuk oraz... argentyński szkoleniowiec Juan Manuel Serramalera.

Działacze ściągnęli m.in. dwie rozgrywające - rodaczkę szkoleniowca Yael Castiglione (poprzednio Aluprof Bielsko-Biała) i Czeszkę Monikę Smidovą, która dotychczas grała w uniwersyteckiej drużynie w Waszyngtonie. Z włoskiego zespołu Metalleghe Sanitars Montichiari przyszła środkowa Dominika Sobolska, z Aluprofu czeska atakująca Helena Horka, z Legionovii ściągnięto przyjmującą Darię Paszek, na tej samej pozycji zagra też Marta Ciesiulewicz (PMKS Nike Wegrów), atak wzmocniła Anna Miros z PGE Atom Trefl Sopot.

Asystentką Serramalery pozostanie była reprezentantka Polski Magdalena Śliwa, a pod jej okiem zagra córka Izabela Lemańczyk (libero, poprzednio Muszynianka).

Zawodniczką MKS miała też być Rosjanka Julia Biessonna, ale po kilku dniach bez wyjaśnień wyjechała do swojego kraju. W zastępstwie działacze ściągnęli na pozycję przyjmującej Amerykankę Regan Scott, ostatnio występującą w tureckim Sriyer Belediyesi.

"Nigdy wcześniej taka sytuacja się nie wydarzyła i nie słyszałem o tak nieprofesjonalnym podejściu. Analizując przyczyny to jedyne, co mi przychodzi do głowy to, że była nieprzystosowana do życia za granicą. Doszedł brak znajomości angielskiego, trudności w komunikacji z trenerami, chociaż Juan mówi w czterech językach. Sytuacja była stresowa i chyba ją przerosła. Korzystny zbieg okoliczności był taki, że Amerykanka rozwiązała kontrakt w Turcji. Już widać, że to solidna zawodniczka" - nadmienił Koćma.

Jego zdaniem dobór nowych zawodniczek wiąże się z pewnym ryzykiem.

"Staramy się mieć dobry wywiad na temat siatkarek, które są w kręgu naszego zainteresowania. Ale transfery to zawsze w pewnym sensie loteria. Bo siatkarka po bardzo dobrym sezonie w jednym klubie może w kolejnym zagrać bardzo słabo, a bywa też odwrotnie, co wynika z mnóstwa okoliczności. O tym, że to nie jest tylko problem siatkówki świadczy choćby przykład Legii Warszawa. Ogromne pieniądze, dobór piłkarzy, a jak wyglądał początek sezony wiadomo" - zauważył prezes MKS.

Pierwszym rywalem dąbrowianek w Lidze Mistrzyń, która ruszy w listopadzie, będzie izraelskie Maccabi XT Hajfa.

"Izraelska siatkówka wydaje się słabsza, to w nas upatruje się faworyta, ale podchodzimy do tej rywalizacji z pewną dozą ostrożności. Chcemy pokazać dobrą grę, zajść jak najdalej i spełnić też cel promocyjny, tak istotny dla naszych sponsorów. Wartość medialna związana z udziałem w LM, transmisjami telewizyjnymi jest wyliczalna i nasi partnerzy kładą na nią mocny nacisk" - wyjaśnił Koćma.

Przyznał, że mimo udziału w międzynarodowej rywalizacji klubowy budżet nie tylko nie został zwiększony, ale nawet jest nieco mniejszy niż w poprzednich sezonach.

"Trochę zaoszczędziliśmy na zawodniczkach, ale myślę, że na poziom sportowy nie będzie to miało wpływu. Jak chyba wszystkie kluby - oprócz Polic - mamy większe lub mniejsze problemy z pieniędzmi. To jest widoczne" - zaznaczył.

Sponsorem strategicznym pozostała firma Tauron.

Kadra na sezon 2016/17

rozgrywające: Yael Castiglione (Argentyna), Monika Smidova (Czechy)

środkowe: Kamila Ganszczyk, Eleonora Dziękiewicz, Dominika Sobolska

przyjmujące: Daria Paszek, Tamara Kaliszuk, Marta Ciesiulewicz, Regan Scott (USA)

atakujące: Helena Horka (Czechy), Anna Miros

libero: Kinga Drabek, Izabela Lemańczyk


Dowiedz się więcej na temat: Orlen Liga | Tauron MKS Dąbrowa Górnicza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje