Reklama

Reklama

Orlen Liga. Chemik Police celuje w szósty tytuł

30-letni trener Jakub Głuszak dostał zadanie poprowadzenia siatkarek Chemika Police do szóstego tytułu mistrzyń Polski i występu w fazie grupowej Ligi Mistrzyń.

Sporo się działo w drużynie polickiej w czasie wakacji. W należących do Grupy Azoty Zakładach Chemicznych Police wymieniony został zarząd spółki, co pociągnęło za sobą zmiany w zależnym od nawozowej firmy klubie.

Reklama

Fotel prezesa zwolniła Joanna Żurowska. Obecnie zarządem klubu kieruje Paweł Frankowski, były siatkarz AZS Szczecin, do niedawna współpracujący z męskim Espadonem Szczecin. Także w fundacji siatkarskiej, która jest bezpośrednim właścicielem Chemika, zaszły zmiany na stanowisku prezesa. Adama Kulbieja zastąpiła była siatkarka Chemika i reprezentacji Polski Maria Liktoras.

"Obejmując zarząd klubu niewiele miałem do powiedzenia w sprawie składu na kolejny sezon, bo większość decyzji już zapadła. Mam nadzieję, że zespół, z pewnymi korektami w składzie, nadal będzie odnosił sukcesy" - powiedział Frankowski.

Już za kadencji nowego prezesa Chemik zrezygnował jednak z usług trenera Jurija Mariczewa. Trener "Sbornej" miał - według wizji poprzedniego zarządu - prowadzić zespół w rozgrywkach - szczególnie na międzynarodowej arenie. Rosjanin w sierpniu przyjechał do Szczecina na dwa dni, by rozstać się z klubem, zanim zaczął w nim pracować.

Prowadzenie zespołu powierzono Głuszakowi. 30-latek rodem z pobliskiego Gorzowa Wielkopolskiego przejął samodzielne kierowanie drużyną po tym, jak w lutym w Policach zerwano współpracę z Giuseppe Cuccarinim. Głuszak zdobył z drużyną policką zarówno mistrzostwo kraju, jak i Puchar Polski.

Z tamtego zespołu odeszło pięć zawodniczek. Przede wszystkim czeska skrzydłowa Helena Havelkova, która tylko na rok zabawiła w Policach. Początek sezonu miała doskonały, jednak później nie była już tak skuteczna. Havelkova kolejny sezon spędzi w Guohua Szanghaj. Zespół opuściła także reprezentacyjna atakująca Izabela Kowalińska (do ŁKS Łódź), która w Policach najczęściej była zmienniczką Madelaynne Montano. Odeszła też Katarzyna Mróz (do DevelopRes Rzeszów), która z Chemikiem związała się w 2012 r., jeszcze w I lidze, ale ostatnio była czwartą środkową drużyny. Mniej zauważalny będzie brak Pauliny Maj-Erwardt (przeszła do Budowlanych Łódź) i Dominikanki Isabel Yonkairy Paoli Pena.

Po stronie zasileń uwagę zwracają przede wszystkim dwa nazwiska. Jelena Blagojević - serbska skrzydłowa, która przeszła do Polic z tureckiego Trabzonu ma wypełnić miejsce po Havelkowej, natomiast pozyskanie Katarzyny Zaroślińskiej było zarówno wzmocnieniem siły ataku, jak i osłabieniem Trefla Sopot - największego rywala w ostatnich sezonach.

Ponadto z Muszyny do Polic wraca libero Aleksandra Krzos, a z Legionowa przeszła Malwina Smarzek. Zespół zasiliła też utalentowana środkowa z polickiej SMS Nikola Abramajtis.

"Zbudowaliśmy silny zespół i chcemy potwierdzić dominację w Polsce. Cele są oczywiste: czwarte mistrzostwo z rzędu i zdobycie Pucharu Polski" - stwierdził Radosław Anioł, dyrektor sportowy klubu.

Trener Głuszak miał osiem tygodni na przygotowanie zespołu, który rozpoczął zajęcia w połowie sierpnia. Przez większość czasu nie dysponował jednak całym składem, bo z reprezentacją Polski trenowało i grało kilka zawodniczek, a Stefana Veljković występowała w igrzyskach olimpijskich, zdobywając z Serbią srebrny medal, a potem dostała z klubu dłuższy czas na odpoczynek.

"Jesteśmy dopiero od tygodnia w komplecie. Coraz lepiej się trenuje, widać, że nasza gra idzie w dobrym kierunku" - przyznała Aleksandra Jagieło, kapitan zespołu.

"Będziemy stopniowo wchodzić w sezon, tak, by optymalną formę mieć w grudniu, kiedy rozpoczną się rozgrywki Ligi Mistrzyń. Wtedy chcielibyśmy prezentować taką grę, jakiej oczekują od nas kibice. Chcielibyśmy wyróżniać się czymś w grze. Przygotowujemy takie elementy, których nie będzie miała inna drużyna w kraju" - przyznał Głuszak.

Za największych rywali do krajowych trofeów Głuszak uznał DevelopRes Rzeszów, Impel Wrocław, Budowlanych Łódź i MKS Dąbrowa Górnicza.

"Sezon będzie długi, ale nie obawiamy się tego. Mamy szeroką kadrę, na każdej pozycji wartościowe zawodniczki. Jeśli chodzi o Polki, to najlepsze w kraju, zagraniczne należą do najlepszych na swych pozycjach na świecie. Dlatego cele, jakie przed nami postawiono, są jak najbardziej osiągalne" - uważa Głuszak.

Kadra Chemika Police w sezonie 2016/2017:

przyjmujące: Anna Werblińska, Malwina Smarzek, Jelena Blagojević (Serbia), Aleksandra Jagieło

środkowe: Katarzyna Gajgał-Anioł, Agnieszka Bednarek-Kasza, Stefana Veljković (Serbia), Nikola Abramajtis

atakujące: Madelaynne Montano (Kolumbia), Katarzyna Zaroślińska

rozgrywające: Joanna Wołosz, Izabela Bełcik

libero: Mariola Zenik, Aleksandra Krzos


Dowiedz się więcej na temat: chemik police | Orlen Liga | Jakub Głuszak | Anna Werblińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje