• 1. Słowacja (3 pkt.)
  • 2. Hiszpania (1 pkt.)
  • 3. Szwecja (1 pkt.)
  • 4. Polska (0 pkt.)

Sassuolo - Juventus. Ważna wygrana "Starej Damy", rekord Serie A i dwa jubileusze

Juventus wciąż liczy się w walce o awans do Ligi Mistrzów! W meczu 36. kolejki Serie A "Stara Dama" pokonała 3-1 Sassuolo i zbliżyła się na punkt do czwartej lokaty zajmowanej przez SSC Napoli, premiowanej grą w Champions League. Porażka utrudniła natomiast sytuację gospodarzy, którzy wciąż liczą się w wyścigu o miejsce dające prawo występu w europejskich pucharach. Wojciech Szczęsny obejrzał mecz z ławki rezerwowych. Dostępu do bramki "Juve" strzegł Gianluigi Buffon, który pobił ligowy rekord.

Gospodarze przystępowali do tego meczu w dobrej formie. Nie przegrali żadnego z siedmiu ostatnich spotkań ligowych i zamierzali podtrzymać tę passę, od początku ruszając do ataku.

Pierwszą dogodną okazję zmarnował Hamed Traore, przenosząc piłkę nad poprzeczką strzałem z kilkunastu metrów. Kilka chwil później z podobnym skutkiem uderzał Domenico Berardi po błyskotliwym zejściu z prawej flanki do środka.

Buffon broni rzut karny i bije rekord

W 16. minucie 26-letni piłkarz Sassuolo zmarnował jeszcze lepszą okazję. Przegrał bowiem pojedynek oko w oko z Buffonem, marnując rzut karny, podyktowany po faulu Leonardo Bonucciego na Giacomo Raspadorim. 43-letni bramkarz wyczuł intencje Berardiego, rzucił się w lewą stronę i odbił piłkę. Został w ten sposób najstarszym bramkarzem w historii Serie A, który zdołał obronić "jedenastkę".

Piłkarze "Starej Damy" zareagowali na poczynania rywali w najlepszy możliwy sposób - strzelając gola. Trafienie było zasługą Adriena Rabiota, który długi rajd z piłką zakończył niezwykle precyzyjnym, płaskim strzałem tuż przy słupku.

Sassuolo nie zamierzało jednak odpuszczać i dążyło do wyrównania. Przed szansą stanął między innymi Pedro Obiang, ale jego strzał obronił Buffon.

Ronaldo i Dybala z setną bramką dla Juventusu

Niewykorzystane okazje zemściły się tuż przed przerwą. Cristiano Ronaldo kapitalnie przyjął podanie Rabiota, ograł Marlona, posyłając piłkę między jego nogami, po czym zdobył swoją setną bramkę w barwach Juventusu. Żaden inny piłkarz "Starej Damy" nie zdołał dobić do tej granicy w ciągu pierwszych trzech sezonów.

Gospodarze wrócili do gry o punkty w 59. minucie. Raspadori wymienił piłkę z Manuelem Locatellim i strzałem z "szesnastki" nie dał szans Buffonowi.

"Juve" szybko odzyskało jednak dwubramkowe prowadzenie. Szybką kontrę po podaniu sprytnym lobem sfinalizował Paulo Dybala. Dla niego także by to setny gol w Juventusie. Argentyńczyk trafił jednak do ekipy "Starej Damy" trzy lata wcześniej niż CR7.

Portugalczyk mógł jeszcze uciec swojemu koledze w klasyfikacji najlepszych strzelców klubu, lecz jego kolejny strzał wylądował na słupku. Ostatecznie Juventus wygrał 3-1, dzięki czemu wciąż może wierzyć w awans do Ligi Mistrzów.

36. kolejka Włochy - Serie A
2021-05-12 20:45 | Stadion: MAPEI Stadium - Città del Tricolore | Arbiter: Piero Giacomelli
Gianluigi Buffon
56′ Jeremy Toljan
Danilo23′
18′ Marlon Santos da Silva Barbosa
Matthijs de Ligt
Gian Marco Ferrari
Leonardo Bonucci
77′ Giorgos Kiriakopoulos
. Alex Sandro
56′ Pedro Mba Obiang Avomo
Federico Chiesa33′ 81′
16′ (k.) Domenico Berardi
Arthur Henrique Ramos de Oliveira Melo62′
77′ Jeremie Boga
Dejan Kulusevski
Manuel Locatelli
Adrien Rabiot  28′
56′ Hamed Junior Traorè
Cristiano Ronaldo  45′
 59′ Giacomo Raspadori
Paulo Dybala  66′ 81′
Gianluca Pegolo
Carlo Pinsoglio
Kaan Ayhan
Wojciech Szczęsny
56′ Vlad Iulian Chiriches
Giorgio Chiellini
Mert Müldür
Merih Demiral
77′ Rogério Oliveira da Silva