• 6 .Atalanta Bergamo (9 pkt.)
  • 7 .Sampdoria Genua (9 pkt.)
  • 8 .Hellas Verona FC (8 pkt.)

Juventus - ACF Fiorentina 2-1. Wojciech Szczęsny mistrzem Włoch

Juventus szybko stracił gola, ale odrobił stratę z nawiązką i pokonał Fiorentinę 2-1 w 33. kolejce Serie A, dzięki czemu zapewnił sobie mistrzostwo Włoch. To ósmy tytuł z rzędu ekipy Wojciecha Szczęsnego, który w sobotę rozegrał całe spotkanie.

Juventus zdobył mistrzostwo Włoch po raz 37, ale w oficjalnych statystykach ma 35 tytułów, bo dwa (w 2005 i 2006 roku) utracił wskutek afery związanej z ustawianiem meczów i dopingiem.

Piłkarze z Turynu wyrównali rekord  Torino (1947/48), Fiorentiny (1955/56) i Interu Mediolan (2006/07). Wszystkie te drużyny sięgały po scudetto pięć kolejek przed końcem sezonu.

Juventus potrzebował już tylko punktu, aby fetować obronę mistrzowskiego tytułu, a tymczasem rozpoczęło się dla niego fatalnie. W 4. minucie dobrej okazji nie wykorzystał Cristiano Ronaldo, a po chwili Federico Chiesa przeprowadził rajd na prawym skrzydle, dośrodkował tuż sprzed linii końcowej, a Nikola Milenković trafił do bramki. Szczęsny nie sięgnął piłki i nie przeciął podania, a na dodatek na dłoń stanął mu Daniele Rugani i polski bramkarz zwijał się z bólu, gdy futbolówka wpadała do siatki.

Szczęsny został pokonany po raz drugi w 26. minucie, ale Giovanni Simeone był na spalonym i sędzia nie uznał gola.

Goście groźnie atakowali i powinni schodzić na przerwę ze sporą zaliczką, ale Chiesa najpierw trafił w słupek (34. minuta), potem w poprzeczkę (43.), a w 37. minucie Alex Sandro efektownym "szczupakiem" zdobył bramkę dla Juventusu. Wyrównał wykorzystując dośrodkowanie Miralema Pjanicia z rzutu rożnego.

Siedem minut po przerwie prawą stroną uciekł rywalom Ronaldo, a gdy dogrywał w pole bramkowe, pechowo interweniował Germán Pezzella i czubkiem buta skierował piłkę do swojej bramki.

Fiorentina nie atakowała już z taką furią jak przed przerwą. Juventus dyktował warunki i ostrzeliwał bramkę Albana Lafonta.
Gdy kończył się regulaminowy czas gry, Bryan Dabo znalazł się sam na sam ze Szczęsnym, ale polski bramkarz spisał się kapitalnie i uchronił zespół od utraty gola.

Juventus wygrał i cieszył się z obronienia mistrzostwa. Ma 87 punktów i 20 przewagi nad drugim w tabeli zespołem Napoli. Drużyna Arkadiusza Milika oraz Piotra Zielińskiego w poniedziałek zmierzy się z Atalantą Bergamo i może zmniejszyć dystans do 17 punktów, a do końca sezonu już tylko pięć kolejek.

MZ

33. kolejka Włochy - Serie A
2019-04-20 18:00 | Stadion: Allianz Stadium | Widzów: 40098 | Arbiter: F. Pasqua
Alban Lafont
 37′ . Alex Sandro
Germán Alejandro Pezzella 53′ (samob.)
87′ Juan Cuadrado
Jordan Veretout
Emre Can
Marco Benassi73′
Blaise Matuidi
Bryan Dabo
65′ Miralem Pjanić
Giovanni Pablo Simeone
74′ Federico Bernardeschi
Cristiano Biraghi
87′ Mattia De Sciglio
Vitor Hugo Franchescoli de Souza
Leonardo Spinazzola
Vincent Laurini
65′ Rodrigo Bentancur
Nicky Medja Beloko
74′ Moise Bioty Kean