Reklama

Reklama

  • 1 .Inter Mediolan (53 pkt.)
  • 2 .AC Milan (49 pkt.)
  • 3 .Juventus Turyn (45 pkt.)
  • 4 .AS Roma (44 pkt.)
  • 5 .Atalanta Bergamo (43 pkt.)
  • 6 .Lazio Rzym (43 pkt.)
  • 7 .SSC Napoli (40 pkt.)
  • 8 .US Sassuolo Calcio (35 pkt.)

Ennio Morricone odszedł na zawsze. Był wielkim kibicem AS Roma

- Niemożliwe było umówić się na wywiad z Maestro w czasie, gdy swój mecz grała AS Roma – opowiadał biograf Ennio Morricone. Zmarły w poniedziałek w wieku 91 lat włoski kompozytor od dziecka aż do śmierci kibicował rzymskiej drużynie. Jego wielką miłością była też gra w szachy.

Na pierwszy mecz piłkarski poszedł w wieku 12 lat. Ennio podobno przez moment flirtował z Lazio. O wyborze klubu, któremu kibicował przez całe życie, podobnie jak i zawodu, zdecydował ojciec. To on - muzyk jazzowy, trębacz - był dla niego inspiracją, gdy postanowił pójść do konserwatorium muzycznego Świętej Cecylii w Rzymie, gdzie najpierw uczył się gry na trąbce, a potem sztuki komponowania. To ojciec zabrał go na pierwsze spotkanie piłkarskie na dawnym stadionie Romy - Campo Testaccio. Działo się to 2 sierpnia 1938 roku. Roma grała z Juventusem i wygrała 1-0.

Reklama

AS Roma na zawsze pozostała w sercu genialnego kompozytora. Również jego żona Maria, z którą ożenił się w 1951 roku, była zagorzałym kibicem rzymskiego klubu.

Jakie znaczenie miała dla niego AS Roma, opowiedział w 2012 roku w wywiadzie dla strony oficjalnej w - jak przystało na artystę - poetyckim stylu. - Roma była zawsze zespołem o międzynarodowym charakterze zamkniętym w sentymentalnej atmosferze. To była drużyna otwarta na ludzi i zostawiała wielkie pole dla wyobraźni: podobają mi się samba i bosa nova i uważam je odpowiednie dla genialnego zespołu. Tango jest jednak bardziej zmysłowe... - mówi Morricone.

To w tym czasie muzyk znalazł się w klubowym jury, które miało wybrać "jedenastkę" wszech czasów AS Roma z okazji 85-lecia. Morricone skomponował międzynarodową drużynę: Tancredi - Cafu, Vierchowood, Brunella, Rocca - Bernardini, Di Bartolomei, Falcao, Ghiggia - Pruzzo, Amadei. "Pomylił się" w trzech przypadkach. Głosujący wybrali Losiego a nie Vierchowooda, Aldaira a nie Brunellę, Contiego a nie Pruzzo. Podkreślił, że najlepszym piłkarzem ze wszystkich był twardy obrońca z lat 30. i 40. XX wieku Luigi Brunelli. Tancredi i Falcao zasłużyli na swoje miejsce w historycznej jedenastce ze względu na grę w finale Pucharu Europy w 1984 roku, w którym Roma uległa dopiero w rzutach karnych Liverpoolowi.

We wspomnieniach artysty ten mecz to jedno z najważniejszych wydarzeń w jego życiu, ale ceni również zwycięstwo Romy z Juventusem z 1993 roku, kiedy Roberto Baggio i Gianluca Vialli nie wykorzystali rzutów karnych.

Dowiedz się więcej na temat: Morricone Ennio | AS Roma | Serie A

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama