Zenit Sankt Petersburg - Spartak Moskwa 7-1 (4-0). Liga rosyjska - 12. kolejka Premier League

24 października na Saint-Petersburg Stadium w Petersburgu odbyło się starcie 12. kolejki rosyjskiej Premier League pomiędzy drużynami Zenitu i Spartaka. Mecz zakończył się zwycięstwem Zenitu 7-1. Na stadionie zasiadło 18 721 widzów.

12. kolejka Rosja - Premier League
2021-10-24 18:00 | Stadion: Saint-Petersburg Stadium | Widzów: 18721 | Arbiter: Sergey Ivanov
Q. Promes 53'

Było to spotkanie na szczycie tabeli. Zapowiadał się ciekawy mecz, gdyż grały ze sobą pierwszy i siódmy zespół Premier League.

Dotychczasowa historia spotkań między zespołami jest bardzo bogata. Na 54 pojedynki drużyna Zenitu wygrała 21 razy i zanotowała 18 porażek oraz 15 remisów.

Już w początkowych minutach meczu dokonano zmiany. W 13. minucie Douglas Santos zastąpił Danila Krugovoya.

Tymczasem zawodnicy Zenitu nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W 20. minucie bramkę zdobył Sardar Azmoun. Piłkarz ten strzela jak na zawołanie. To już jego szóste trafienie w sezonie. Asystę przy bramce zaliczył Jarosław Rakicki.

Drużyna Spartaka ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację szybko wykorzystał zespół gospodarzy, strzelając kolejnego gola. W 28. minucie wynik na 2-0 podwyższył Claudinho. Przy strzeleniu gola pomógł Danil Krugovoy.

Szczęście uśmiechnęło się do zawodników Zenitu w 36. minucie spotkania, gdy Sardar Azmoun zdobył trzecią bramkę. Po raz kolejny asystę zanotował Jarosław Rakicki.

Pod koniec pierwszej połowy rozwiązał się worek z bramkami. Widzowie mieli powody do zadowolenia. W ostatniej minucie pierwszej połowy nie dał szans obrony bramkarzowi Andriej Mostowoj. Bramka padła po podaniu Wílmara Barriosa.

Drugą połowę drużyna Spartaka rozpoczęła w zmienionym składzie, za Carla Larssona wszedł Michaił Ignatow. Trener Spartaka postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 46. minucie na plac gry wszedł Jorrit Hendrix, a murawę opuścił Roman Zobnin.

Piłkarze Spartaka szybko odpowiedzieli strzeleniem gola. W 53. minucie bramkę pocieszenia zdobył Quincy Promes. Przy zdobyciu bramki pomagał Aleksandr Sobolew.

Prawie natychmiast Andriej Mostowoj wywołał eksplozję radości wśród kibiców Zenitu, strzelając kolejnego gola w 56. minucie spotkania. Asystę przy bramce zanotował Wiaczesław Karawajew.

W 65. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Maximiliana Caufrieza ze Spartaka, a w 72. minucie Jarosława Rakickiego z drużyny przeciwnej. W tej samej minucie Victor Moses został zmieniony przez Aleksandra Łomowickiego, a za Quincego Promesa wszedł na boisko Zielimchan Bakajew, co miało wzmocnić zespół Spartaka. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Jarosława Rakickiego na Artjoma Dziubę. Kibice Zenitu nie mogli już doczekać się wprowadzenia Alekseya Sutormina. W bieżącym sezonie ten pomocnik wchodził już jako rezerwowy sześć razy i ma na koncie aż trzy strzelone gole. Murawę musiał opuścić Andriej Mostowoj. To była dobra decyzja, ponieważ jego zespołowi udało się strzelić kolejną bramkę.

W 79. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną dostał Maximiliano Caufriez z zespołu Spartaka i musiał opuścić boisko. Wcześniejszą kartkę ten zawodnik dostał w 65. minucie.

Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Zenitu w 80. minucie spotkania, gdy Artjom Dziuba strzelił z karnego szóstego gola. To już szóste trafienie tego zawodnika w sezonie.

W 83. minucie boisko opuścili zawodnicy gospodarzy: Kirill Kravtsov, Aleksander Jerokin, a na ich miejsce weszli Wílmar Barrios, Claudinho.

W ostatnich minutach spotkania na murawie stadionu emocje piłkarzy dorównywały tym na trybunach. Na dwie minuty przed zakończeniem starcia na listę strzelców wpisał się Aleksander Jerokin. Można się było tego spodziewać, w tym sezonie jest naprawdę skuteczny i wielokrotnie trafiał do siatki rywali. Ma już na swoim koncie sześć zdobytych bramek. Asystę zaliczył Dmitri Chistyakov.

W doliczonej drugiej minucie spotkania sędzia pokazał żółtą kartkę Zielimchanowi Bakajewowi, piłkarzowi gości. Do końca pojedynku rezultat nie uległ zmianie. Mecz zakończył się wynikiem 7-1.

Nikołaj Rasskazow
72′ 75′ Jarosław Rakicki
Gieorgij Dżikija
Dmitri Chistyakov
Maximiliano Caufriez65′ 79′
83′ Wílmar Enrique Barrios Terán
Rusłan Litwinow
Wiaczesław Karawajew
Victor Moses72′
13′ Douglas dos Santos Justino de Melo
. Ayrton
Marcus Wendel Valle da Silva
Roman Zobnin46′
 45′, 56′ 75′ Andriej Mostowoj
Carl Henrik Jordan Larsson46′
 20′, 36′ Sardar Azmoun
Aleksandr Sobolew
 28′ 83′ Cláudio Luiz Rodrigues Parise Leonel
Andriej Jeszczenko
13′ Danil Krugovoy
Ilja Kutiepow
83′  88′ Aleksander Jerokin
Zielimchan Bakajew72′ 90′
83′ Kirill Kravtsov
Jorrit Hendrix46′
75′ Aleksey Sutormin
Michaił Ignatow46′
75′  80′ (k.) Artjom Dziuba
Aleksandr Łomowicki72′
Daniil Kuznetsov
Stepan Melnikov

Zawodnicy gości otrzymali w meczu dwie żółte kartki i jedną czerwoną, natomiast ich przeciwnicy jedną żółtą.

Drużyna gospodarzy wymieniła pięciu graczy. Natomiast zespół Spartaka w drugiej połowie wymienił czterech graczy.