Reklama

Reklama

Świetne wieści dla fanów "Lewego". Jego słowa okażą się prorocze?

Robert Lewandowski wciąż zadziwia świat - nie tylko kolejnymi golami, ale też świetną motoryką i przygotowaniem fizycznym, które zdaje się polepszać wraz z biegiem lat. Jaki jest sekret sukcesu kapitana reprezentacji Polski? O wyjaśnienie tego zagadnienia postarał się wybitny polski fizjolog - profesor Jan Chmura.

Podczas konferencji reprezentacji Polski, na których pojawia się Robert Lewandowski, jak mantra wraca temat wieku biologicznego snajpera Bayernu Monachium.

Sam zainteresowany podchodzi do tematu z uśmiechem, lecz nie ukrywa przy tym, że z biegiem lat czuje się coraz lepiej, a jego ciało w praktyce jest młodsze, niż wskazywałby na to PESEL.

- Jaki jest mój wiek biologiczny? Powiedzmy, że 26 i pół roku. We wszystkich badaniach osiągam coraz lepsze wyniki - mówił 33-letni Lewandowski przed ostatnim meczem z San Marino.

Ten sam temat poruszył także podczas wrześniowego zgrupowania.

- Jestem o tym przekonany, że mogę grać na wysokim poziomie jeszcze co najmniej cztery lata. I dopiero potem zobaczę, co będzie dalej z moją karierą i jak długo ona jeszcze potrwa. W tej chwili nie złożę żadnych deklaracji. Moje wyniki badań fizycznych i szybkościowych są lepsze niż kiedykolwiek - tłumaczył wówczas.

Reklama

Czytaj także: Lewandowski trafił na okładkę. Szykuje się gigantyczny transfer

Jak długo Lewandowski może utrzymać się na najwyższym poziomie? Profesor Chmura ujawnia

W czym tkwi tajemnica organizmu Lewandowskiego? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć profesor Jan Chmura.

- Co do Roberta, to wzorzec wzorców wyprzedził epokę. Jeśli nadal będzie pracował w tym kierunku co do tej pory, to jego mózg ciągle będzie oczekiwał nie tylko na mocny, ale na bardzo silny bodziec. W tym tkwi między innymi tajemnica jego sukcesu. Jeżeli ten bodziec pozostanie bardzo mocny, a można założyć, że tak będzie, to wówczas nawet w wieku 35-40 lat Lewandowski będzie prezentował równie fenomenalny poziom co obecnie - powiedział wybitny polski fizjolog w rozmowie z "Faktem".

- Robert to fenomen na skalę światową. To wyjątkowy materiał biologiczny i osobowościowy. Jestem pełen podziwu dla jego zdyscyplinowania. Przy tak wielkim stresie i olbrzymim wysiłku fizycznym utrzymuje wysoką jakość treningu. Jest wciąż głodny sukcesu, doskonale poznał swoje ciało - dodał.

Nie jest tajemnicą, że wielką rolę w rozwoju sportowców i utrzymaniu się na najwyższym poziomie odgrywają ich trenerzy.

"Lewy" na szerokie wody wypłynął w Borussii Dortmund pod skrzydłami Juergena Kloppa, który niegdyś był "uczniem" Chmury, gdy ten współpracował z drugoligowym Mainz.

Dobry szkoleniowiec to jednak nie wszystko. Podstawę sukcesu Lewandowskiego stanowi jednak także olbrzymie samozaparcie połączone z chęcią rozwoju i ciężką pracą.

Pozostaje mieć nadzieję, że słowa "Lewego" spełnią się i jeszcze przez kilka lat będzie on cieszył oko polskich fanów, grając na najwyższym poziomie.

TB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama