Reklama

Reklama

Robert Lewandowski najstarszym zdobywcą Złotego Buta w historii

Robert Lewandowski przełamał kolejną barierę. Choć trofeum Złotego Buta jest przyznawane już od 1968 roku, to Polak jest najstarszym zawodnikiem, który wywalczył tę prestiżową nagrodę.

"Lewy" sięgnął po trofeum, zdobywając 41 bramek w poprzednim sezonie Bundesligi. W klasyfikacji Złotego Buta w najsilniejszych ligach na Starym Kontynencie (angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej) liczba goli mnożona jest przez dwa, dlatego końcowy wynik Lewandowskiego to 82 punkty.

Snajper Bayernu Monachium jest pierwszym Polakiem uhonorowanym w ten sposób. To jednak niejedyny powód, dla którego jego trofeum jest wyjątkowe. W całej historii Złotego Buta nie było zawodnika, który sięgnąłby po trofeum, będąc starszym od Lewandowskiego. Napastnik Bawarczyków zapewnił sobie Złotego Buta, mając blisko 33 lata, a trofeum odebrał już po 33. urodzinach.

Reklama

Złoty But. Robert Lewandowski najstarszym triumfatorem

Wcześniej tylko czterech piłkarzy sięgało po Złotego Buta, mając ukończone 30 lat. Najbliżej Lewandowskiego był Lionel Messi, mając 31 lat i 329 dni na koniec sezonu 2018/19. Poza nim w elitarnym gronie znajdują się także Francesco Totti, Cristiano Ronaldo oraz Diego Forlan.

Dodatkowo, Lewandowski w zeszłym sezonie zapisał się w historii Bundesligi. Zdobywając 41 bramek pobił blisko 40-letni rekord Gerda Muellera, który w sezonie 1971/72 zdobył 40 bramek. Ten rekord wydawał się nie do pobicia.

Zawodnikom Bundesligi trudniej było sięgnąć po trofeum Złotego Buta, ponieważ niemiecka liga liczy mniej drużyn, a co za tym idzie, rozgrywa mniej kolejek od ligi hiszpańskiej, czy angielskiej.


WG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje