Partner merytoryczny: Eleven Sports

Cios w Roberta Lewandowskiego, dobijająca wiadomość z Hiszpanii. Jeszcze tego brakowało

Gdy w grupowych rozgrywkach na Euro 2024 jeszcze kipiało od emocji, piłkarze reprezentacji Polski mieli wyłącznie już tylko jeden cel - po dwóch porażkach pożegnać się z honorem. Było honorowo, wszak podział punktów z późniejszym półfinalistą mistrzostw wstydu nie przynosi, ale nadrzędnego celu nie udało się zrealizować. Polacy rozpoczęli czempionat osłabieni brakiem kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego, który musiał przełknąć gorycz kolejnego niepowodzenia w narodowych barwach. A gdyby tego było mało, właśnie "dobili" go Hiszpanie.

Robert Lewandowski zawiódł na Euro, podobnie jak cała reprezentacja Polski
Robert Lewandowski zawiódł na Euro, podobnie jak cała reprezentacja Polski/Iwanczuk/Sport/REPORTER/

11 lipca nadal emocjonujemy się piłkarskimi mistrzostwami Europy w Niemczech, przed nami najważniejsza batalia tego turnieju, czyli niedzielny finał Hiszpanii z Anglią, a tymczasem najbliższe sercom polskich kibiców doznania przyklapły 21 czerwca. Czyli niemal dokładnie trzy tygodnie temu!

Robert Lewandowski ubogim krewnym Lamine Yamala. Przepaść

To wówczas, wraz z porażką w drugim meczu grupowym z Austrią, przy jednocześnie niekorzystnym z naszego punktu widzenia rezultacie pomiędzy Holandią i Francją, podopieczni Michała Probierza żegnali się z czempionatem Starego Kontynentu. Brutalne zderzenie z rzeczywistością niestety znów okazało się być prawdziwe.

Co by było, gdyby... Znów pozostało nam zanurzyć się w naszym "sporcie narodowym" i zastanawiać się, co mogło zdarzyć się lepszego, gdyby pewne wydarzenia ułożyły się lepiej z punktu widzenia polskiej kadry. Z pewnością można było żałować nieobecności na starcie mistrzostw Roberta Lewandowskiego, który w generalnym sprawdzianie przed imprezą nabawił się kontuzji i rozpoczął walkę z czasem. W efekcie "Biało-Czerwoni" musieli radzić sobie bez kapitana w starciu z Holandią, a przeciwko Austrii napastnik FC Barcelona pojawił się na placu gry dopiero w 60. minucie.

Krytycy gry Polaka w kadrze starali się dowieść, iż jest życie bez "Lewego", co miały udowodnić wydarzenia ze spotkania z "Oranje" (remis uciekł w 83. minucie, wcześniej zespół na prowadzenie wyprowadził Adam Buksa), z kolei w starciu z Austrią do momentu pojawienia się kapitana był wynik 1:1. A chwilę później nasza drużyna straciła dwa gole, nie znajdując już żadnej odpowiedzi.

Lewandowski zagrał od pierwszej w pojedynku pożegnalnym z turniejem przeciwko Francji, odpowiadając na gola Kyliana Mbappe z rzutu karnego trafieniem "na raty" również z jedenastego metra.

Tomasz Brożek śladami Roberta Lewandowskiego w Monachium. WIDEO/INTERIA.TV/INTERIA.TV

Mimo bramki Lewandowski nie miał prawa być z siebie zadowolony, bo jeden z ostatnich wielkich turniejów zakończył się dla Polaków najwcześniej jak mógł. Mimo, że najważniejsza, finałowa rozgrywka jeszcze przed nami, w dodatku z reprezentacją Hiszpanii, tamtejszy poczytny dziennik "Mundo Deportivo" postanowił wziąć pod lupę wszystkich piłkarzy z FC Barcelona, którzy walczą albo na froncie Euro, albo w Copa America.

Lewandowski lepszy tylko od jednego kolegi z FC Barcelona. Hiszpanie surowi

W zestawieniu znalazło się łącznie trzynastu zawodników "Dumy Katalonii" a zamiast szkolnej oceny przyjęto aż dziesięciopunktową skalę. I wiadomość dla Lewandowskiego jest naprawdę ponura.

Polakowi wręczono notę "5", co oznacza, że tylko... jeden piłkarz został oceniony przez dziennik surowiej. Mowa o Joao Feliksie, ukaranym czwórką zwłaszcza za zmarnowany rzut karny w pojedynku z Francją. Marne to pocieszenie, że jeszcze jeden gracz Barcy został identycznie oceniony, jak "Lewy". Mowa o Ferminie, także "nagrodzonym" piątką.

Pozostali piłkarze (za wyjątkiem Marca-Andre ter Stegena, który nie rozegrał żadnego meczu) zostali ocenieni wyżej od Polaka, czyli łącznie dziewięciu zawodników. Numerem 1 w tym zestawieniu, czemu nie sposób się dziwić i podważać, jest hiszpański brylant, 16-letni Lamine Yamal. Nastolatek otrzymał notę 9, a jeśli wyśmienicie spisze się w finale, zapewne maksymalna ocena 10 zdaniem Hiszpanów będzie niewystarczająca.

Robert Lewandowski w meczu Euro 2024 Polska - Austria/Grzegorz Wajda/REPORTER/Reporter
Lamine Yamal/ PAP/EPA/RONALD WITTEK/PAP
Robert Lewandowski/ANDRZEJ IWANCZUK / NurPhoto / NurPhoto via AFP/AFP
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem