Reklama

Reklama

Zbigniew Boniek dla Interii: Garstka trenerów robi harmider, unikają wiedzy jak diabeł święconej wody

- Doszliśmy do wniosku, że w grudniu, na zarządzie PZPN podejmiemy decyzję, w myśl której od czerwca przyszłego roku w klubach 2. ligi będą mogli pracować trenerzy z licencją UEFA A, a nie tylko UEFA Pro. Przygotowałem już projekt zmiany i sądzę, że powinno mi się udać przekonać zarząd do niego - zapowiada w II części wywiadu dla Interii prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Michał Białoński, Interia: Nie sądzi pan, że brakuje nam trenerów? Na dodatek narzekają adepci studiów AWF, że PZPN nie pozwala im szkolić bez kursów wyrównawczych. Tymczasem nikt nie zna trenera, który by oblał egzamin w waszej akademii w Białej Podlaskiej, a takich, którzy nie obronili pracy dyplomowej na AWF jest sporo. Do tego macie limit na kursie UEFA Pro 24 miejsc rocznie.

Zbigniew Boniek, prezes PZPN: - Limit ten co roku się zwiększa. W Polsce zmieniono prawo, doszło do uwolnienia zawodów, w tym trenera. Powiedzieliśmy jedną rzecz: "Ktokolwiek ukończył AWF i czy to zrobił w 1738 r., czy 1410 r., gdy była bitwa pod Grunwaldem, czy w 1980 r. musi zrobić kurs wyrównawczy, po którym będzie miał przepisane te same uprawnienia". Z kilku tysięcy trenerów 85-90 procent nie miało problemów z przejściem takiego kursu. Być w Szkole Trenerów PZPN i poznać coś nowego, a być na AWF-ie 20, 30 lat temu, to są zupełnie dwie różne sprawy, inna piłka.

Reklama

Ja też jestem absolwentem AWF, gdzie zdobyłem tytuł trenera II klasy. Jako młody, 22-23-letni piłkarz studiowałem na AWF-ie po to, żeby zaliczyć sesję, a nie po to, żeby się czegoś tam nauczyć. Większości adeptów AWF-u dziwnie nie przeszkadzało zrobienie kursu wyrównawczego. Oczywiście, znalazła się grupa przede wszystkich starszych trenerów, około sześćdziesięcioletnich, którzy zdecydowali, że na żaden kurs nie pójdą. Domagali się uznania ich uprawnień. Jeżeli Komisja Techniczna PZPN-u podjęłaby nawet decyzję, aby im uznać uprawnienia, to jeszcze o niczym by nie świadczyło. Żeby pójść do pracy, to trzeba znaleźć na nią popyt. 20-30 lat temu na AWF-ie nie była poruszana choćby specyfika pracy z młodzieżą.

Tu znajdziesz I część wywiadu ze Zbigniewem Bońkiem

Czy kursy wyrównawcze były darmowe?

- Nie ma nauki za darmo. Ich koszty nie były wielkie, dlatego zdecydowana większość się na nie zdecydowała. Garstka trenerów postanowiła jednak robić harmider, krzyczeć głośno. Pamiętajmy też, że na przeprowadzenie kursu wyrównawczego było pięć lat.

Inny problem: mamy dziś kursy UEFA Pro, UEFA A. Skoro nie możemy zwiększyć rocznego limitu na tym pierwszym, a trenerów z licencją UEFA Pro mamy około 250, doszliśmy do wniosku, że w grudniu, na zarządzie PZPN podejmiemy decyzję, w myśl której od czerwca przyszłego roku w klubach 2. ligi będą mogli pracować trenerzy z licencją UEFA A. Przygotowałem już projekt zmiany i sądzę, że powinno mi się u dać przekonać zarząd do niego. Dzisiaj w tych klubach muszą pracować trenerzy z licencją UEFA Pro, podobnie jak w Ekstraklasie, czy Fortuna 1. Lidze.

Chyba to dobry pomysł, bo klubów z trzeciego poziomu rozgrywkowego często nie stać na elitarnych szkoleniowców.

- Na dodatek zwiększymy konkurencyjność. Prezesi będą mogli wybierać i decydować się na trenerów, którzy gwarantują im lepsze szkolenie. Chcemy bardziej otworzyć rynek. Nie przejmujmy się krytyką dziesięciu ludzi, którzy nie byli na kursie wyrównawczym. Gdy ja studiowałem na AWF, uczyłem się trzy dni przed egzaminem z biomechaniki. Wykuwałem wyliczanie środka ciężkości metodą graficzną i matematyczną. Nie spałem trzy noce, wykułem to na pamięć. Wykładowcy nie mogli uwierzyć, że ja to tak dobrze umiem. Dziś jednak tego nie pamiętam, nie byłbym w stanie powtórzyć, a nie byłem na żadnym dodatkowym szkoleniu, podobnie jak ci panowie, którzy unikają - jak diabeł wody święconej - kursów wyrównawczych.

Jeżeli się jest ambitnym, to odświeżenie wiedzy jest absolutnie konieczne.

Gdyby chciał pan za rok prowadzić zespół, ma pan uprawnienia?

- Mam licencję UEFA Pro, musiałbym tylko wpłacić we włoskiej federacji bodaj 600 euro za aktualizację dyplomu. Po zakończeniu studiów w Polsce i kariery piłkarskiej we Włoszech, musiałem ukończyć kursy trenerskie. Nikt mi uprawnień trenerskich nie dał na piękne oczy i nie płakałem, że jestem wybitnym piłkarzem i mam tytuł trenera z Polski.

Gdybym chciał nadal trenować, w Italii co roku musiałbym przechodzić dwudniowy kurs. Tymczasem w Polsce, w Białej Podlaskiej, mamy fantastyczną Szkołę Trenerów. Przyjeżdżali do nas na wykłady najlepsi trenerzy z całej Europy. Ostatnio Arrigo Sacchi. Zamiast korzystać z takiej wiedzy, niektórzy wolą płakać, że dostali dyplom 30 lat temu i nie mogą trenować. Kurs wyrównawczy jest potrzebny, żeby nabyć wiedzę, która się przekłada na możliwość pracy, rozwoju.

Za 2019 r. przychody PZPN wzrosły do 288 mln zł, w porównaniu do 2011 r. to wzrost wręcz skokowy, z 88 mln zł. Największy budżet w polskim sporcie.

- Gdyby nie COVID-19, w 2020 r. wzrosłyby do ponad 300 mln zł. Wyniki będą słabsze, gdyż zdecydowaliśmy się na tarczę antykryzysową, by na pomoc innym podmiotom wydać 120 mln zł. Ktoś, kto przyjdzie za mnie w sierpniu przyszłego roku, będzie miał na głowie tylko rozwijanie, poprawianie piłki i nie będzie musiał się głowić, jakim cudem poskładać budżet.

Zupełnie szczerze powiem, że w momencie objęcia funkcji prezesa PZPN, wiele pytań ograniczało się do tego: w jaki sposób zacząć rozwijać piłkę. Tego dziś nikt nie pamięta. Nie było żadnych projektów internetowych, za wyjątkiem biednej strony pzpn.pl, nie było reprezentacji kobiet, dobrej oprawy reprezentacji młodzieżowych. Gdy pierwsza reprezentacja się zbierała, to problem gonił problem: czy żony i partnerki piłkarzy dostaną bilety na mecz, co ze sprzętem, czy piłkarze zgodzą się na kręcenie filmu dla sponsorów. Dzisiaj wszystko mamy zorganizowane od A do Z. Mamy kanał "Łączy nas piłka", który prowadzi rocznie ponad 80 transmisji wideo z meczów, z Centralnej Ligi Juniorów. Wprowadziliśmy 2. Ligę do TVP, zmieniliśmy Puchar Polski, wprowadziliśmy projekty AMO (Akademia Młodych Orłów), LAMO (letnia), ZAMO (zimowa), ostatnio powstała biblioteka archiwalnych meczów.

To cenna atrakcja.

- Każda struktura musi mieć swoją historię. Bez niej nie ma przyszłości. My ją mamy świetnie zarchiwizowaną, spozycjonowaną, każdy może obejrzeć archiwalny mecz na zawołanie. Ktoś, kto przyjdzie po mnie będzie miał tylko jeden problem: "Jak ulepszać piłkę?".

Gdy śledzi pan przedbiegi przed przyszłorocznymi wyborami, to...?

- Nie śledzę ich. Z prostej przyczyny: ja nie startuję. Nikt o tym nie pamięta, że gdy zostałem prezesem, to miałem do wyboru trzech wiceprezesów i na "dzień dobry" dwóch wybrałem z jednego kontrkandydata, a drugi był szefem sztabu wyborczego kontrkandydata, czyli Roman Kosecki i Marek Koźmiński. Nie miałem żadnego problemu z tym. Mam nadzieję, że nowy prezes nie będzie musiał sprzedawać stołków w zarządzie w kampanii, tylko każda jego decyzja będzie miała na celu interes polskiej piłki.

Nie interesuje mnie, kto będzie startował. Na dzisiaj zdeklarował się tylko Marek Koźmiński i mówi się o tym, że będzie chciał startować Cezary Kulesza (prezes i właściciel Jagiellonii - przyp. red.).

Tylko tyle?

- Uważam, że jeszcze ktoś się znajdzie.

Mówi się o Bogusławie Leśnodorskim.

- Nie wiem. Na ambicję i katar nie ma lekarstwa. Różni ludzie się mogą zgłaszać. Ja szanuję wszystkich, bo wszystkich znam. Moja pozycja jest bezstronna. Oczywiście, tydzień przed wyborami, gdy będę wiedział, kto ma jaki plan, to powiem, kogo uważam za najpoważniejszego kandydata i kto według mnie byłby najlepszy do kontynuowania pewnej wizji. Mam prawo to powiedzieć. Na dzisiaj wszystkich lubię i szanuję, i wybory w ogóle mnie nie podniecają.

To co panu dostarcza zdrowych emocji?

- Data 7 grudnia, losowanie grup eliminacji do MŚ. Później, w marcu, ich start, a w czerwcu mistrzostwa Europy. W ciągu pół roku będzie tyle imprez, że to się w głowie nie mieści!

Przy okazji meczu z Holandią mieliśmy minutę ciszy ku pamięci zmarłych, dziennikarza sportowego i wybitnego kronikarza Andrzeja Gowarzewskiego oraz legendy Wisły Kraków i Orłów Górskiego - Adama Musiała. Obu pan znał dobrze.

- Andrzej nie miał łatwego charakteru, na początku nie chciał z nami współpracować, miał do nas pretensje, ale doszedłem do wniosku, że życie jest zbyt krótkie, żeby się sprzeczać. Dlatego zaprosiłem go do PZPN-u i zawarliśmy porozumienie w sprawie wspólnego wydania kilku cennych pozycji. Pomogliśmy jemu i sobie. Żaden internet, żadna Wikipedia, nie zastąpią czegoś, co trzymasz w ręku, co jest dobrze oprawione. Śmierć musi spowodować zadumę, żal mi obu.

Adama znałem z boiska i nie tylko. Co mnie najbardziej w nim ujmowało? Ile razy bym nie pojechał na mecz Wisły Kraków w roli prezesa PZPN-u, to przed trybuną honorową zawsze mnie witał właśnie Adam Musiał. On tam pełnił jakąś funkcję.

Był szefem ochrony.

- Za kadencji pana Cupiała Adam zawsze był. Czasem schorowany, ale zawsze uśmiechnięty, wesoły. Medalista MŚ, dobry lewy obrońca. Do dziś słyszę to jego zawołanie spod stadionu Wisły: "Cześć, Zbyszek!". Każdy ma swój finał, ja zawsze uważam, że każdy odchodzi za wcześnie, ale nie mamy na to wpływu.

Tu znajdziesz I część wywiadu ze Zbigniewem Bońkiem

Rozmawiał: Michał Białoński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL