Reklama

Reklama

Tomasz Iwan o porażce z Gruzją: Najgorsza była bezsilność

- Najgorsza była bezsilność - w ten sposób przegrany 0-3 wyjazdowy mecz z Gruzją z 1997 roku wspomina Tomasz Iwan, dziś dyrektor reprezentacji. Polscy piłkarze w czwartek przylecieli do Tbilisi, gdzie nazajutrz zagrają w eliminacjach Euro 2016.

- Najgorsza była bezsilność - w ten sposób przegrany 0-3 wyjazdowy mecz z Gruzją z 1997 roku wspomina Tomasz Iwan, dziś dyrektor reprezentacji. Polscy piłkarze w czwartek przylecieli do Tbilisi, gdzie nazajutrz zagrają w eliminacjach Euro 2016.

- W kadrze narodowej rozegrałem 40 spotkań i przyznaję, że przebiegu wszystkich nie pamiętam. Ale spotkania w Gruzji nie da się wymazać z pamięci. Niestety, tylko ze złej strony. Wynik, nasza gra, styl porażki, bezsilność... Nic się nie układało, do tego jeszcze czerwona kartka Sławomira Majaka - powiedział 43-letni Iwan, jeden ze współpracowników selekcjonera Adama Nawałki.

Do Tbilisi przyleciał w czwartek nad ranem, kilka godzin przed całą reprezentacją, która zamieszkała w luksusowym hotelu w centrum miasta. Iwan ma nadzieję, że piątkowe spotkanie na stadionie Dinama będzie i dla niego małym rewanżem za klęskę sprzed 17 lat.

Reklama

- Jechaliśmy wtedy do Gruzji zaraz po wygranym meczu z Mołdawią w Kiszyniowie 3-0 (trzy bramki Andrzeja Juskowiaka - PAP). Poczuliśmy się zbyt pewnie, zagraliśmy nonszalancko, lekceważąco i zamiast kolejnego zwycięstwa, dostaliśmy zimny prysznic - dodał ówczesny zawodnik PSV Eindhoven.

Iwan podkreślił, że tamta reprezentacja Gruzji była dużo silniejsza od obecnej.

- W składzie rywali były takie indywidualności, jak Temuri Kecbaja, obecny selekcjoner, a także bracia Arweładze - Szota i Arcził, których znałem z ligi holenderskiej. Wyróżniał się zwłaszcza Szota, świetny technicznie. Dziś zespół gruziński nie ma takich gwiazd, jest słabszy piłkarsko od naszego, ale u siebie na pewno będzie groźny - uważa były piłkarz m.in. Feyenoordu Rotterdam, Rody Kerkrade i Roosendaal.

Gruzini słabo rozpoczęli kwalifikacje Euro 2016 - przegrali ze Szkocją i Irlandią, a wygrali jedynie z outsiderem Gibraltarem. Polacy zaś mają siedem punktów na koncie i są liderami grupy D.

- Mimo że to połowa listopada, atmosfera na stadionie będzie gorąca. Główne niebezpieczeństwo dla naszej drużynie to właśnie niezłomność, chęć wygrywania Gruzinów. To naród mający walkę we krwi. Osobiście cieszę się, że po tylu latach mam szansę na taki mały rewanż, nie spodziewałem się, że do niego dojdzie - dodał Iwan.

Polscy piłkarze będą trenować na stadionie Dinama o godz. 19 czasu miejscowego (16 warszawskiego). Pół godziny wcześniej odbędzie się konferencja prasowa z trenerem Nawałką. Kecbaja zaplanował swoje zajęcia już na godz. 16 (13).

W miejscowych mediach podkreśla, że jeśli jego podopieczni nie wygrają, może pożegnać się z pracą. Reprezentację prowadzi bez specjalnych sukcesów od pięciu lat. Znacznie lepiej wiodło mu się jako zawodnikowi, kiedy grał na Wyspach Brytyjskich, np. w Newcastle United, Wolverhamptonie czy Dundee United. Spekuluje się, że może wrócić na Cypr, gdzie ma dom. Jako szkoleniowiec wprowadził Anorthosis Famagusta do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Z Tbilisi - Radosław Gielo

Reklama

Reklama

Reklama