Reklama

Reklama

Rok selekcjonera Adama Nawałki w liczbach

12 meczów, sześć wygranych, cztery remisy i dwie porażki, w których wystąpiło 59 piłkarzy - oto bilans Adama Nawałki po pierwszym roku pracy z reprezentacją Polski. Portal Interia przyjrzał się, na kogo najchętniej stawiał selekcjoner kadry. Kto został odkryciem, a kto zmarnował szansę?

12 meczów, sześć wygranych, cztery remisy i dwie porażki, w których wystąpiło 59 piłkarzy - oto bilans Adama Nawałki po pierwszym roku pracy z reprezentacją Polski. Portal Interia przyjrzał się, na kogo najchętniej stawiał selekcjoner kadry. Kto został odkryciem, a kto zmarnował szansę?

Co ciekawe, blisko połowa piłkarzy została odpalona przez Nawałkę niemalże z miejsca, dostali szansę w jednym lub dwóch spotkaniach - przeważnie były to mecze w pierwszej fazie jego pracy. Swoich szans nie wykorzystali m.in. Paweł Brożek, Mateusz Zachara, Adrian Mierzejewski, Marcin Kamiński czy Marcin Kowalczyk.

Wyjątkiem jest tylko Jakub Błaszczykowski, który pewnie byłby silnym punktem kadry (wystąpił w spotkaniach ze Słowacją i Irlandią), ale po serii urazów dopiero dochodzi do pełnej sprawności.

Najważniejsze, że Nawałce udało się zbudować szkielet drużyny. Szkoleniowiec chętnie korzystał z Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Szukały, Grzegorza Krychowiaka, Roberta Lewandowskiego i z czasem z Kamila Glika oraz wracającego po kontuzji Macieja Rybusa. To na nich selekcjoner opiera grę narodowej drużyny. Co warte zaznaczenia, są to piłkarze, na których liczył też jego poprzednik Waldemar Fornalik.

Reklama

Nawałka stawiał też na swoich pupilków. Na pierwszy plan wychodzą trzej byli piłkarze Górnika Zabrze. Od początku eliminacji pierwsze skrzypce w kadrze gra Arkadiusz Milik, który razem z Lewandowskim był najskuteczniejszym piłkarzem reprezentacji w minionych dwunastu miesiącach.

A jeszcze po towarzyskim meczu ze Szkocją wielu typowało, że kadra to dla młodego napastnika za wysokie progi. Milik z nawiązką spłacił kredyt zaufania, czego dowodem była cudowna bramka strzelona w spotkaniu ze Szwajcarią.

Selekcjoner odważnie postawił też na Krzysztofa Mączyńskiego, któremu debiut w kadrze pomógł w  transferze z Zabrza do Chin. Jednak oprócz gola ze Szkocją, ciężko w grze 27-letniego piłkarza znaleźć więcej pozytywów. Czas także zwiększyć oczekiwania wobec Pawła Olkowskiego, który u Nawałki zagrał aż osiem razy. Wśród obrońców więcej minut na boisku spędzili tylko Szukała i Glik.

Zadaniem numer jeden dla selekcjonera na kolejny rok będzie znalezienie zmiennika właśnie dla dwójki stoperów. Wczoraj rozczarował Thiago Cionek, Nawałka nie przekonał się też do Marcina Komorowskiego, Adama Kokoszki, Piotra Celebana, czy wspominanego wcześniej Kamińskiego. Asem w rękawie miał być na tę pozycję miał być Maciej Wilusz, który na zgrupowaniach kadry regularnie meldował się jeszcze jako piłkarz pierwszoligowego Bełchatowa. Po transferze do Lecha Poznań, 26-latek doznał poważnej kontuzji i jeszcze nie wrócił na boisko.

Kiepsko wygląda też rywalizacja w ataku, bo... praktycznie jej nie ma. Nawałka ma do dyspozycji "tylko" Milika i Lewandowskiego. Pozostali piłkarze sprawdzani na tej pozycji nie zdali egzaminu. Na szczęście w razie niedyspozycji któregoś z naszych snajperów, selekcjoner może zmienić ustawienie i spróbować gry z jednym wysuniętym napastnikiem.

Na miano odkrycia ostatnich dwunastu miesięcy zasługuje jednak nie Milik, a Sebastian Mila. Jego wejście na boisko w końcówce meczu z Niemcami zaskoczyło kibiców i... rywali, którzy otwarcie potem mówili, że nie słyszeli o takim zawodniku. Teraz na pewno już zapamiętają. Końcówka reprezentacyjnego roku to prawdziwy popis w wykonaniu 32-letniego pomocnika. Choć Nawałka tylko raz dał mu szansę gry od pierwszej minuty (w meczu z Gruzją), to za każdym razem jego wejście na plac wprowadzało mnóstwo ożywienia w grę "Biało-czerwonych", a do tego dołożył dwa gole przeciwko Niemcom i Gruzinom.

Kolejny rok będzie prawdziwym egzaminem dojrzałości dla Nawałki jego ekipy, bo to wtedy wyjaśni się, kto awansuje do mistrzostw Europy we Francji. Na początek Polaków czeka trudny test. 29 marca gramy w Dublinie z Irlandią.

Autor: Krzysztof Oliwa

Oni grali u Nawałki:

Bramkarze:           Mecze  Minuty  Gole
Wojciech Szczęsny         7    585
Artur Boruc                      3    270
Rafał Leszczyński           1     90
Michał Miśkiewicz           1     90
Łukasz Fabiański            1     45    

Obrońcy:

Łukasz Szukała              8    720    1
Kamil Glik                       7    639    1
Paweł Olkowski              8    495
Łukasz Piszczek            5    436
Jakub Wawrzyniak         5    364
Artur Jędrzejczyk           5    328    1
Maciej Wilusz                4    216
Tomasz Brzyski             5    210    1
Michał Pazdan              4    200
Thiago Cionek               2    156
Adam Marciniak            2     93
Jakub Rzeźniczak         1     90
Maciej Kowalczyk         1     90
Marcin Kamiński           1     90
Piotr Celeban               1     90
Adam Kokoszka           1     90
Grzegorz Wojtkowiak    1     90
Rafał Kosznik               1     87
Igor Lewczuk                2     82
Bartosz Bereszyński    1     73
Łukasz Broź                 1     48
Marcin Komorowski      1      1

Pomocnicy:
Grzegorz Krychowiak    9    673    1
Maciej Rybus                6    451
Tomasz Jodłowiec        8    425
Kamil Grosicki               5    378    2
Krzysztof Mączyński     6    329    1
Mateusz Klich               4    306
Waldemar Sobota         6    286
Jakub Błaszczykowski   2    179
Sebastian Mila              4    163    2
Karol Linetty                5    159    1
Sławomir Peszko         2    157
Ludovik Obraniak        2    127
Michał Kucharczyk      2    126    1
Łukasz Madej              2    106
Michał Masłowski        3     96
Michał Żyro                 4     82
Piotr Ćwielong            1     81
Szymon Pawłowski     2     75
Wojciech Golla            1     68
Dawid Plizga               1     68
Adrian Mierzejewski    1     67
Piotr Zieliński              1     45
Eugen Polanski           1     16
Filip Starzyński            1     12
Paweł Wszołek           1      9
Rafał Wolski               1      1

Napastnicy:
Robert Lewandowski  8    662    5
Arkadiusz Milik            8    590    5
Łukasz Teodorczyk     4    127
Mateusz Zachara        2    107
Marcin Robak            4     85
Paweł Brożek            1     68    1

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama