Reklama

Reklama

Reprezentacja Polski. Lubański: Tylko bez hurraoptymizmu. Weryfikacja przyjdzie w listopadzie

Podczas październikowego zgrupowania reprezentacja Polski pokonała Finlandię (5-1) oraz Bośnię i Hercegowinę (3-0), a także zremisowała z Włochami (0-0). Przed hurraoptymizmem przestrzega jednak Włodzimierz Lubański. – Weryfikacja naszej drużyny nastąpi w listopadzie, gdy zmierzymy się z Włochami i Holendrami. Wtedy zobaczymy, gdzie jesteśmy – mówi Interii legendarny polski piłkarz.

Sebastian Staszewski, Interia: W październiku reprezentacja odniosła dwa zwycięstwa i zanotowała jeden remis. Po obejrzeniu wspomnianych meczów uważa pan, że mamy powody do zadowolenia?

Włodzimierz Lubański: - Trzeba wziąć pod uwagę to, z kim się rywalizowało. Jeśli chodzi o Bośnię to byłem pewny, że wygramy. Mimo, iż Bośniacy mają w składzie kilku niezłych piłkarzy, to jesteśmy dziś lepszą drużyną. Zresztą oni sobie sami nie pomogli, bo szybko dostali czerwoną kartkę. Natomiast dla mnie wymiernikiem naszej reprezentacji jest mecz z Italią. Dlaczego? Bo to dziś europejska czołówka.

Reklama

I jak pan ocenia ten bezbramkowy remis?

- Na tle Włochów nie wypadliśmy źle. Mieliśmy oczywiście ogromne szczęście, bo wynik 0:2 czy 0:3 nie byłby niczym niesprawiedliwym, ale podobały mi się nasza organizacja gry oraz zaangażowanie.

Kulała za to gra ofensywna. Nawet Robert Lewandowski był niewidoczny.

- Jeśli gra się z zespołem teoretycznie lepszym, a takimi są Włosi i Holendrzy, to Polska musi ustawiać się do odbioru piłki, a nie do gry. Kreację akcji ofensywnych oglądamy wtedy, gdy posiadamy piłkę. A posiadamy ją zazwyczaj w meczach ze słabszymi. Chociaż z silnymi także mamy dobre momenty. Nie popadajmy tylko w hurraoptymizm, bo pozycja lidera w grupie Ligi Narodów o niczym nie świadczy.

Powiedział o tym po meczu Robert Lewandowski. Na antenie Telewizji Polskiej stwierdził: "To nie oddaje stanu rzeczy. To, że jesteśmy liderami, nie świadczy o tym, że faktycznie jesteśmy najlepsi".

- Bardzo mi się to podoba. Robert zdaje sobie sprawę z tego, że ekipy, z którymi gramy w listopadzie, nas zweryfikują. Jeśli ogramy Włochów lub Holendrów to będziemy mieli podstawy do radości, ale jeżeli się nie uda, to będziemy musieli zaakceptować fakt, że nasze miejsce jest w środku europejskiej stawki. Możemy z tymi rywalami powalczyć, bo różnica nie jest ogromna, ale to będą dwa arcytrudne spotkania.

W reprezentacji zadebiutował pan w wieku 16 lat. Cieszy więc pana fakt, że młodzież zaczęła odgrywać coraz ważniejszą rolę? Jakub Moder czy Sebastian Walukiewicz to październikowe odkrycia.

- To duży pozytyw tego zgrupowania. Choć dla mnie to normalne, że rok w rok poszukuje się nowych elementów. Ci zawodnicy, których wymieniłeś, są wyróżniającymi się piłkarzami w swoich rocznikach. A to oznacza, że jest grupa chłopaków, którzy mogą w krótkim czasie przejąć rolę ważnych członków zespołu narodowego. Z Finlandią młodzi zagrali bardzo dobrze, ale to był zespół teoretycznie słabszy i nie ma się co tym sugerować. Ale z Włochami mnie zaskoczyli, bo dotrzymali przeciwnikom tempa.

Rozczarowali pana napastnicy? Arkadiusz Milik czy Krzysztof Piątek przeżywają kryzys formy.

- Nie możemy liczyć tylko na jednego piłkarza, choćby był nim sam Robert Lewandowski. Kombinacja Lewandowski-Milik kilka lat temu była bardzo skuteczna, ale dziś nie możemy z niej korzystać. Patrząc jednak na to, jak z Robertem współpracował wczoraj Mateusz Klich, można pomyśleć o tym, aby braki napastników uzupełnili pomocnicy. To, jak nasza linia pomocy zagrała we Wrocławiu - a z dobrej strony pokazali się Karol Linetty czy Jacek Góralski - może być dla nas sugestią dotyczącą przyszłości.

Podsumowując: czy selekcjoner Jerzy Brzęczek w październiku kupił sobie trochę czasu i... tlenu?

- Krytyka trenera będzie zawsze, szczególnie jeśli nie będą spełniane oczekiwania. Jedno zostało już zrealizowane. To awans na mistrzostwa. Ale teraz są nowe: to między innymi dobra gra i dobry styl. A to nie jest proste. Takie jest jednak życie i Brzęczek aż do Euro będzie się z tym zmagał. Natomiast w październiku faktycznie popracował nad swoją pozycją i dziś jest ona mocniejsza niż miesiąc temu.

Rozmawiał Sebastian Staszewski, Interia

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy