Reklama

Reklama

PZPN do połowy grudnia wybierze bazę Polaków we Francji

Ośrodek dla reprezentacji Polski na piłkarskie mistrzostwa Europy 2016 we Francji zostanie wybrany najpóźniej do 13-14 grudnia - powiedział sekretarz generalny PZPN-u Maciej Sawicki. Wstępna decyzja może zapaść już wcześniej. Obecnie we Francji przebywa polska delegacja.

- Chcemy mieć zamknięty ten temat zaraz po losowaniu grup (12 grudnia w Paryżu - PAP), ale jego wyniki nie będą miały wpływu na naszą decyzję. Kalendarz Euro 2016 został tak ułożony, że każdy mecz grupowy danej reprezentacji odbędzie się w innym mieście, więc nie ma sensu uzależniać się od konkretnej lokalizacji. Finalną decyzję podejmiemy do 13-14 grudnia, zresztą do takiego terminu obliguje nas UEFA. Myślę jednak, że wstępny wybór nastąpi już wcześniej - powiedział Sawicki.

Obecnie we Francji przebywa trzyosobowa delegacja PZPN-u, która wizytuje ośrodki. Początkowo polska federacja miała wybór kilkudziesięciu baz na podstawie informacji UEFA (specjalny interaktywny katalog). Po dokonanej selekcji ta lista została zawężona do kilku ośrodków.

Reklama

- Nasi pracownicy sprawdzają obecnie pięć-sześć miejsc zaproponowanych przez UEFA. Prawdopodobnie zdecydujemy się na jedno z nich, co nie znaczy, że musimy ograniczać się tylko do listy UEFA. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Po zapoznaniu się z ofertą tych ośrodków nastąpi wybór, decydujący wpływ będzie miał oczywiście sztab szkoleniowy z selekcjonerem Adamem Nawałką na czele - podkreślił sekretarz generalny PZPN-u.

Jak dodał, dla trenera "Biało-czerwonych" najważniejszy jest komfort pobytu. - Warunki w danym ośrodku, spokój panujący na miejscu, możliwość skupienia się na treningu - to wszystko będzie brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Na razie nie można mówić o konkretnym regionie, wszystko zależy od oferty danych ośrodków. Dopiero na końcu sprawa regionu. Jak wspomniałem, każdy grupowy mecz zagramy w innym mieście, więc nie patrzymy pod tym kątem na lokalizację bazy - dodał Sawicki.

Dla przypomnienia, inaczej było podczas mistrzostw Europy 2008 i 2012. W Austrii "Biało-czerwoni" grali dwa grupowe mecze w Klagenfurcie, a cztery lata później - gdy turniej odbywał się m.in. w Polsce - dwukrotnie spotykali się z rywalami w Warszawie.

Sekretarz generalny PZPN-u nie zdradził, w jakim regionie Francji najchętniej zamieszkałaby kadra Nawałki. Jak jednak powiedział jeden z przedstawicieli federacji, w grę raczej nie wchodzi południe kraju, gdzie temperatury są najwyższe.

Prawdopodobnie tuż po grudniowym losowaniu grup do wybranego wstępnie ośrodka pojedzie jeszcze na "ostatnie oględziny" m.in. trener Nawałka.

W Euro 2016 - po raz pierwszy w historii - wystąpią 24 zespoły, które zostaną podzielone na sześć grup. Biało-czerwoni będą losowani z trzeciego koszyka.

Turniej finałowy zostanie rozegrany w dniach 10 czerwca - 10 lipca 2016 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje