Reklama

Reklama

Polska w el. Euro 2016 - możliwe scenariusze

Reprezentacja Polski przegrała z Niemcami 1-3 w meczu 7. kolejki eliminacji Euro 2016 i straciła prowadzenie w tabeli grupy D, ale wciąż ma bardzo duże szanse na awans. Zobacz najbardziej prawdopodobne scenariusze!

Eliminacje Euro 2016. Sprawdź sytuację w "polskiej" grupie - kliknij tutaj!

Przypomnijmy, że na Euro we Francji po raz pierwszy zagrają aż 24 drużyny. "Trójkolorowi" mają zapewnione miejsce w turnieju, a o awans walczą reprezentacje 53 krajów podzielone na osiem grup sześciozespołowych i jedną złożoną z pięciu ekip.

Bezpośredni awans zdobędą po dwie drużyny ze wszystkich grup i najlepszy zespół z trzeciego miejsca. Osiem pozostałych zespołów z trzecich miejsc zmierzy się w barażu o ostatnie cztery przepustki.

Reklama

Do końca eliminacji w naszej grupie pozostały jeszcze trzy kolejki, więc możliwych scenariuszy jest wiele, ale skupmy się na najbardziej prawdopodobnych.

Załóżmy więc, że Gibraltar przegra wszystkie swoje pozostałe mecze, a Niemcy nie stracą już nawet punktu. W takim wypadku, aby pojechać na Euro, naszym piłkarzom potrzebny będzie jedynie remis z Irlandią!

Czołówka tabeli wyglądałaby tak:

1. Niemcy 10 meczów 25 punktów

2. Polska 10 18

3. Szkocja 10 17

4. Irlandia 10 16

Wcale nie stoimy na straconej pozycji przed bojem ze Szkotami. Jeśli wygralibyśmy, to moglibyśmy świętować awans jeszcze przed ostatnią kolejką. Oczywiście pod warunkiem, że Niemcy nie stracą już nawet punktu. Wtedy moglibyśmy nawet przegrać z Irlandią.

Czołówka tabeli wyglądałaby tak:

1. Niemcy 10 25

2. Polska 10 20

3. Irlandia 10 18

4. Szkocja 10 14

Awans jest już blisko, ale nie możemy myśleć już o finałach we Francji. Wariant pesymistyczny zakłada, że zdobędziemy punkty jedynie w meczu z Gibraltarem. Wówczas zakończylibyśmy eliminacje z 17 "oczkami" i moglibyśmy nie zająć nawet 3. miejsca premiowanego grą w barażach. Irlandia dzięki zwycięstwom z Gruzją i Polską miałaby 18 punktów, a Szkoci po wygranych z Polską i Gibraltarem zrównaliby się z nami punktami (po 17) i zepchnęli na 4. pozycję, bo przy równej ilości punktów decyduje bilans bezpośrednich spotkań, a w pierwszym było 2-2.

Czołówka tabeli wyglądałaby tak:

1. Niemcy 10 25

2. Irlandia 10 18

3. Szkocja 10 17

4. Polska 10 17

Mimo porażki z Niemcami, nasi kadrowicze potwierdzili, że mają spory potencjał. Orły stać na kolejne zwycięstwa, a nawet na odzyskanie pierwszego miejsca w tabeli! Aby tak się stało, Niemcy musieliby stracić punkty - przykładowo zremisować z Irlandią.

Czołówka tabeli wyglądałaby tak:

1. Polska 10 23

2. Niemcy 10 23

3. Irlandia 16

4. Szkocja 14

Nasi piłkarze mają więc bardzo duże szanse na awans. Przybliżyć nas do niego mogą wyniki starć naszych grupowych rywali, ale najlepiej, aby kadrowicze Adama Nawałki wzięli sobie do serca maksymę: umiesz liczyć, licz na siebie!

Mirosław Ząbkiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje