Reklama

Reklama

Ojciec i syn w reprezentacji Polski: Koseccy dziewiątym takim duetem

Jakub Kosecki w towarzyskim meczu z Macedonią zadebiutował w piątek w piłkarskiej reprezentacji Polski. Przed laty występował w niej jego ojciec - Roman. To dziewiąty taki rodzinny duet w historii "Biało-czerwonych".

Obaj w drużynie narodowej zadebiutowali w wieku 22 lat. Obaj jako zawodnicy klubów warszawskich - Roman był wtedy piłkarzem drugoligowej wówczas Gwardii, a Jakub reprezentuje barwy Legii.

Roman Kosecki w latach 1988-95 rozegrał 69 spotkań w zespole narodowym i należy do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Obecnie jest posłem i wiceprezesem PZPN ds. sportowych.

- Życzę oczywiście Kubie jak najlepiej. On doskonale wie, że trzymam za niego kciuki, ale i jestem pierwszy, który będzie chłodził lodem gorącą głowę - powiedział Kosecki-senior.

Jak przypomniał, ich losy układają się podobnie. - Ja ogrywałem się w Mirkowie Konstancin, Ursusie Warszawa, a Kubie też dobrze zrobiły występy na zapleczu ekstraklasy w ŁKS Łódź. Później trafił do trenera Pawła Janasa do Lechii Gdańsk i w jej barwach strzelił pierwsze bramki w najwyższej lidze. Zawsze mu mówię, że decydując się na piłkę nożną wybrał ciężki kawałek chleba. Tym bardziej że jest drobnej budowy ciała i musi podwójnie ciężko pracować. I znów podobieństwo - i on, i ja sporo dostaliśmy w kość w niższych ligach, a to nas tylko wzmocniło - podkreślił.

Reklama

Poprzednio o rodzinnej sztafecie ojciec - syn w reprezentacji Polski było głośno w 2009 roku przy okazji debiutu bramkarza Wojciecha Szczęsnego. Jego tata - Maciej - też bronił bramki, a z białym orłem na piersi wystąpił siedmiokrotnie.

Najbardziej utytułowanym klanem w "Biało-czerwonych" barwach są Smolarkowie. Zmarły w tym roku Włodzimierz i jego syn Euzebiusz rozegrali w reprezentacji łącznie 107 meczów i zdobyli 33 bramki.

W przeszłości inni przedstawiciele dwóch pokoleń w polskiej drużynie narodowej to: Roman (ojciec) i Wiesław (syn) Jańczykowie, Ryszard i Jerzy Wyrobkowie, Teodor i Henryk Wieczorkowie, Roman i Tomasz Koryntowie, Stanisław i Maciej Terleccy oraz Piotr i Mariusz Mowlikowie.

Duety ojciec - syn w reprezentacji Polski:

Roman Jańczyk - 1 mecz w drużynie narodowej; Wiesław Jańczyk - 1A

Ryszard Wyrobek - 2A; Jerzy Wyrobek - 15A

Teodor Wieczorek - 10A; Henryk Wieczorek - 17A

Roman Korynt - 34A; Tomasz Korynt - 1A

Stanisław Terlecki - 29A; Maciej Terlecki - 1A

Piotr Mowlik - 21A; Mariusz Mowlik - 1A

Włodzimierz Smolarek - 60 A; Euzebiusz Smolarek - 47A

Maciej Szczęsny - 7A; Wojciech Szczęsny - 12A

Roman Kosecki - 69A; Jakub Kosecki - 1A

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje