Reklama

Reklama

Nadzieja polskiej piłki kobiecej okrzyknięta Messim, ale woli Ronaldo

Ewa Pajor to wielka nadzieja polskiej piłki nożnej. Zawodniczka, która miała duży udział w zdobyciu przez "Biało-czerwone" mistrzostwa Europy do lat 17, została okrzyknięta "Leą Messim". - To znakomity gracz, ale ja uwielbiam Cristiano Ronaldo - powiedziała.

Ewa Pajor to wielka nadzieja polskiej piłki nożnej. Zawodniczka, która miała duży udział w zdobyciu przez "Biało-czerwone" mistrzostwa Europy do lat 17, została okrzyknięta "Leą Messim". - To znakomity gracz, ale ja uwielbiam Cristiano Ronaldo - powiedziała.

- Ewa jest najlepszą futbolistką w Europie w tej kategorii wiekowej - przyznał jeden z działaczy PZPN. 

Kariera niespełna 17-letniej piłkarki zaczęła się jak wiele podobnych w futbolu kobiecym - od wspólnej gry z chłopcami. - Z kolegami z podstawówki grałam w Wieleninie (woj. łódzkie). Zaczynałam w wieku siedmiu-ośmiu lat. Prowadził nas trener Piotr Kozłowski, z którym do tej pory mam kontakt. Podczas jednego z turniejów w Uniejowie zobaczył mnie szkoleniowiec Medyka Konin Roman Jaszczak i od pierwszej klasy gimnazjum gram w tym klubie - powiedziała Ewa, która pochodzi z małego Pęgowa koło Uniejowa.

Reklama

- Dlaczego wybrałam futbol? Mój kuzyn przyjeżdżał do Pęgowa i zachęcał do futbolu. Wkrótce wspólnie kopaliśmy piłkę - wspomina. 

Umiejętnościami zawodniczki, która występuje w ataku (lub w pomocy), zachwycali się m.in. dziennikarze zagraniczni, obserwujący zakończone w piątek w szwajcarskim Nyonie mistrzostwa Europy. Młoda Polka została okrzyknięta "Leą Messim". Do słynnego Argentyńczyka porównano ją także na oficjalnej stronie UEFA.

- Podobno chodzi o styl gry. To bardzo miłe, ale nie czuję się na siłach, żeby porównywać się z takim zawodnikiem - powiedziała Ewa, przyznając jednocześnie, że jej sympatie piłkarskie są... inne.

- Uwielbiam Cristiano Ronaldo, właśnie jemu kibicuję, choć oczywiście Messi też jest wielkim piłkarzem. Jeśli chodzi o ulubione kluby, to jest nim dla mnie Real Madryt, a w naszym kraju Widzew Łódź i Lech Poznań. Moje atuty? Drybling, szybkość i strzelanie bramek, ale lubię też podawać - powiedziała. 

Pajor świetnie radzi sobie także w dorosłym futbolu, o czym świadczy niedawny finał Pucharu Polski, w którym Medyk Konin pokonał mistrza kraju Unię Racibórz 2-1. Ewa weszła na boisko w drugiej połowie, przy stanie 0-1, ale zdołała zdobyć dwie bramki i zapewnić swojej drużynie trofeum.

- Cenię sobie te dwie bramki, ale miło wspominam również gole w takich imprezach jak Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży do lat 16 z kadrą Wielkopolski. Nie ukrywam, że na poziomie juniorskim gra się łatwiej. Tam nie ma jeszcze presji. Można wyjść na boisko i bawić się piłką. W seniorach dużą rolę odgrywa taktyka, dochodzi obciążenie psychiczne - przyznała Pajor, która obecnie uczy się w Liceum Ogólnokształcącym w Koninie.

- Ciężko jest godzić sport z nauką, zostaje mało czasu na odrabianie lekcji, ale jakoś muszę sobie z tym radzić - dodała.

Polskie piłkarki wywalczyły awans do mistrzostw Europy w turnieju rozgrywanym na przełomie marca i kwietnia w Austrii. Wygrały tam z drużynami Irlandii 2-1, Norwegii 3-0 i zremisowały z zespołem gospodarzy 1-1. To była druga runda kwalifikacji, wcześniej "Biało-czerwone" zajęły drugie miejsce na Słowacji (wygrały z gospodyniami 4-0, z Wyspami Owczymi 3-0 i przegrały z Hiszpankami 0-3).

W finałowym turnieju ME w Nyonie zespół Zbigniewa Witkowskiego najpierw pokonał Belgię 3-1, a w meczu o złoty medal wygrał 28 czerwca ze Szwecją 1-0.

- Najtrudniejszy mecz w drodze do złota? Z Hiszpanią w pierwszej rundzie kwalifikacji, ale to była - moim zdaniem - wpadka, po prostu gorsza dyspozycja dnia - wspomina piłkarka.

Teraz, podobnie jak koleżanki ze złotej drużyny Witkowskiego, jest jedną z bohaterek futbolu kobiecego w Europie. Selekcjoner "Biało-czerwonych" nie ukrywa, że większość jego podopiecznych już znajduje się w kręgu zainteresowań zagranicznych klubów. W Polsce kobiecy futbol, choć rozwija się dynamicznie, nie może zaoferować takich warunków jak na Zachodzie, co przyznaje również Pajor.

- W polskiej piłce kobiecej nie ma wielkich pieniędzy. Jeśli ktoś chce grać na wysokim poziomie, za duże pieniądze, musi wyjechać z kraju. Chciałabym uzyskać angaż w zagranicznym zespole. Moje dorosłe koleżanki z klubu grają zawodowo, ale także pracują. Godzą jedno z drugim. Czy otrzymałam już oferty zagraniczne? Ja nic nie słyszałam, może trener coś wie. Na razie żyję tym, że zdobyłam mistrzostwo Europy - zakończyła uśmiechnięta futbolistka.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL