Reklama

Reklama

Mija rok rządów Zbigniewa Bońka w PZPN

Rok rządów Zbigniewa Bońka w polskiej piłce za nami. W pierwszych 365 dniach prezesury udało się Bońkowi "załatwić" organizację finału Ligi Europejskiej w Warszawie, wprowadzono podręcznik licencyjny z prawdziwego zdarzenia dla klubów, zreformowano Puchar Polski. Boniek nie zdołał zmienić statutu PZPN, głównie z powodu sprzeciwu wiceprezesa Romana Koseckiego. Przedstawiamy kalendarium pierwszego roku w naszym futbolu pod nowymi rządami.

Zdaję sobie sprawę z obowiązków

26 października 2012 roku Zbigniew Boniek został wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Latę.

Reklama

- Jestem szczęśliwy, ale zdaje sobie sprawę z obowiązków, jakie będą ciążyły na mnie i moich współpracownikach. Nie chcę odchodzić za cztery lata w innym klimacie - powiedział nowy szef piłkarskiej centrali.

Tego samego dnia Eugeniusz Nowak, Roman Kosecki, Marek Koźmiński, Bogusław Biszof i Jan Bednarek zostali wiceprezesami PZPN. Wyboru dokonali delegaci na Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze w Warszawie.

28 października w niedzielę prezes Boniek zwołał Komisję ds. Nagłych PZPN, która podjęła decyzję o obniżce o 20 zł każdego biletu na towarzyski mecz reprezentacji Polski z Urugwajem.

Pierwsze posiedzenie, pierwsze decyzje

7 listopada zebrał się po raz pierwszy nowy zarząd PZPN-u. Boniek przedstawił nowego sekretarza generalnego - Macieja Sawickiego. To 33-letni biznesmen, były piłkarz m.in. Legii Warszawa. Przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej PZPN został Mikołaj Bednarz, a rzecznikiem dyscyplinarnym Adam Gilarski. Postanowiono, że szefem departamentu prasowego będzie Janusz Basałaj.

6 grudnia Boniek otrzymał nominację do Rady Bezpieczeństwa Imprez Masowych, której przewodniczy premier Donald Tusk.

10 grudnia w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się spotkanie nowych władz federacji z przedstawicielami piłkarskich fanów zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Stowarzyszeń Kibiców. 

Majewski za Engela. "Nie" dla nowej siedziby

12 grudnia odbyło się drugie posiedzenie nowego zarządu PZPN. Podjęto szereg przełomowych decyzji:
 
- przede wszystkim zrezygnowano z budowy siedziby PZPN w warszawskim Wilanowie. - To inwestycja całkowicie nieopłacalna - powiedział Boniek. Decyzję o budowie siedziby podjął poprzedni zarząd związku.

- zdecydowano, że od 1 stycznia 2014 roku na koszulkach reprezentacji Polski będzie tylko godło narodowe. Zniknie logo PZPN, które będzie jedynie na oficjalnych dokumentach związku i folderach reklamowych

- nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora sportowego PZPN. Pełniącego tę funkcję Jerzego Engela zastąpił Stefan Majewski

- rzecznikiem prasowym związku został Jakub Kwiatkowski

Zaufali Bońkowi

14 grudnia - Zbigniew Boniek budzi największe zaufanie wśród Polaków spośród osób ze środowiska piłkarskiego, a jego wybór na prezesa PZPN wywołał duże nadzieje na poprawę wizerunku i działalności związku - takie wyniku sondażu ogłosił CBOS. Zaufanie dla Bońka zadeklarowało 74 procent ankietowanych i było ono większe niż do otwierającego ranking polityków prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

19 grudnia Zbigniew Boniek poinformował, że mecze eliminacji MŚ z Ukrainą i San Marino zagramy na Stadionie Narodowym. - Najwyższa pora, by skończyć z takim podejściem, że przychodzi się na mecz reprezentacji w uzależnieniu od stopnia atrakcyjności przeciwnika. To reprezentacja Polski ma być główną atrakcją - argumentował Boniek organizowanie meczu z San Marino na tak dużym stadionie jak Narodowy. Boniek się nie pomylił - stadion na obu meczach wypełnił się po brzegi.

"Nie sprowadzę polskiej piłki na manowce"

- Zarówno moi zwolennicy, jak i przeciwnicy mogą spać spokojnie - nie sprowadzę polskiej piłki na manowce, tylko wyprowadzę ją na prostą. Na pewno ten, kto po mnie przyjdzie do PZPN-u, nie będzie musiał wyjmować trupów z szafy. Wszystkie umowy, które podpiszemy, będą czyste i logiczne, to jest pewnikiem - zadeklarował 2 stycznia 2013 roku w rozmowie z INTERIA.PL Boniek.

3 stycznia Boniek został członkiem Komisji FIFA ds. Bezpieczeństwa na Stadionach. Wcześniej w tej samej komisji zasiadał jego poprzednik Lato

7 stycznia zdecydowano, że piłkarska reprezentacja Polski wszystkie tegoroczne mecze w eliminacjach mistrzostw świata zagra na Stadionie Narodowym w Warszawie. PZPN podpisał umowę ze spółką PL2012+, operatorem obiektu.

Rewolucja w młodzieżówkach, nowy podręcznik licencyjny

16 stycznia PZPN ogłosił nazwiska trenerów reprezentacji młodzieżowych. Marcin Dorna objął kadry U-20 i U-21, selekcjonerem reprezentacji U-19 i U-18 został wybrany Marcin Sasal, reprezentacji U-17 i U-16 - Robert Wójcik, a Bartłomiej Zalewski - U-15. Podjęto decyzje o dowartościowaniu młodzieżówek, m.in. poprzez delegowanie do każdej z niej specjalnego ambasadora spośród byłych polskich piłkarzy.

Tego samego dnia zarząd PZPN podjął uchwałę o zwróceniu się do: Komisji Ligi Ekstraklasy SA, Wydziału Dyscypliny PZPN oraz Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN o uchyleniu kar dotyczących zachowania kibiców na stadionach

21 stycznia Boniek poinformował, że PZPN zgłosił do UEFA chęć organizacji finału Ligi Europejskiej w 2015 roku na Stadionie Narodowym.

Zarząd PZPN zatwierdził nowy podręcznik licencyjny. - Proces licencyjny dla klubów Ekstraklasy będzie bardziej przejrzysty, profesjonalny i odpowiedzialny - powiedział wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego Bogusław Biszof. Skończyło się przyznawanie licencji "za ładne oczy", kluby muszą bezwzględnie spełnić wymagania, by grać w danej lidze.

Mała wpadka

22 stycznia. Zdarzały się i wpadki. - Nie myli się ten, kto nic nie robi. Nam również w natłoku obowiązków zdarzył się jeden duży błąd. Niepotrzebnie zwolniliśmy jednego z trenerów reprezentacji młodzieżowych - powiedział Zbigniew Boniek. Prezes miał na myśli trenera Mirosława Dawidowskiego, który z sukcesami prowadził reprezentację do lat 16. Dawidowski nie zmieścił się w nowej koncepcji, zgodnie z którą kadrę szesnastolatków prowadzi Robert Wójcik.

24 stycznia Komisja Ligi przychyliła się do wniosku Zarządu PZPN o darowanie od rundy wiosennej kar zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie w Ekstraklasie.

18 lutego Boniek poinformował, że wszystkie mecze reprezentacji Polski U-21 mają się odbyć na stadionie Cracovii. Prezes porozumiał się w tej sprawie z prezesem "Pasów" prof. Januszem Filipiakiem.

19 lutego Boniek zaapelował do członków sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o pomoc w zwiększeniu wydatków na sport. - Gdybym miał na miejscu minister Joanny Muchy 175 mln złotych do podzielenia między polskie związki sportowe, podałbym się do dymisji - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji sportu prezes piłkarskiej centrali.

13 marca zarząd PZPN postanowił, że zwycięzca rozgrywek o piłkarski Puchar Polski (ubiegły sezon - red.) zostanie wyłoniony w dwóch meczach finałowych (została nim Legia Warszawa - red.).

Boniek ostro o "farbowanych lisach"

19 marca Boniek wypowiedział się ostro na temat kadrowiczów nie mówiących po polsku. - Chcę mieć w reprezentacji tylko tych, którzy mówią po polsku. Jeśli ktoś nie mówi po polsku, nie jest Polakiem - powiedział prezes PZPN-u. - Natomiast prawo nie działa wstecz, w związku z czym Ludovic Obraniak i Damien Perquis i inni nie będą temu zakazowi podlegali.

20 marca Ekstraklasa SA poinformowała, że od nowego sezonu nie będzie już Młodej Ekstraklasy, w związku z wprowadzeniem Centralnej Ligi Juniorów - sztandarowego projektu Bońka.

3 kwietnia prezes Boniek przeprosił kibiców za blamaż reprezentacji w meczu z Ukrainą, ale zapewnił, że tak od razu nie zwolni selekcjonera Waldemara Fornalika.

Reforma Ekstraklasy, zarząd PZPN blokuje

5 kwietnia Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA podjęła uchwałę o wprowadzeniu od sezonu 2013/14 reformy rozgrywek. Po 30 kolejkach liga zostanie podzielona na grupy mistrzowską i spadkową. - Wierzę, że zmiany w Ekstraklasie od przyszłego sezonu będą korzystne dla klubów, piłkarzy i dla kibiców. Polscy piłkarze powinni grać więcej, aby zbliżyć się poziomem do najlepszych w Europie - powiedział Boniek. Prezes lobbował za reformą Ekstraklasy, choć nie miał stuprocentowego przekonania, że ona się uda.

10 kwietnia Boniek w rozmowie z INTERIA.PL potwierdził, że Fornalika zwalniać nie zamierza. - Od 15 lat chcemy tylko zwalniać trenerów po każdej porażce i jest to jeden z większych problemów polskiej piłki. Owszem, z reprezentacją Polski znaleźliśmy się na lekkim zakręcie, ale to nie tak, że tylko trener jest winny. Na boisko wychodzi przecież jedenastu piłkarzy, a nie on. To oni przede wszystkim są odpowiedzialni za wynik - powiedział prezes PZPN-u.

Zarząd podjął też decyzję, że w przypadku możliwości kandydowania Polski do organizacji Euro 2020, zgłosimy dwa miasta. Oprócz Stadionu Narodowego będzie to Stadion Śląski.

25 kwietnia Boniek wydał ostry komunikat dotyczący zakazu wpuszczenia kibiców Widzewa Łódź na spotkanie Ekstraklasy z Wisłą Kraków. "Szokująca decyzja wojewody małopolskiego, pana Jerzego Millera, o zakazie wpuszczenia kibiców Widzewa Łódź na mecz Ekstraklasy Wisła Kraków - Widzew napawa mnie zdumieniem i całkowitym brakiem zrozumienia takiego postanowienia" - napisał Boniek w oświadczeniu.

9 maja Boniek oświadczył, że zarząd nie zaakceptuje reformy Ekstraklasy bez podziału punktów. Ponieważ jednak kształt rozgrywek określa Ekstraklasa SA za zgodą PZPN, związek dał władzom Ekstraklasy czas do 17 maja na ostateczną rekomendację. 

Kadra tylko na Narodowym

9 maja Boniek wspólnie z minister sportu Joanną Muchą oświadczyli, że wszystkie mecze piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach mistrzostw świata czy Europy i finały krajowego pucharu do 2016 roku zostaną rozegrane na Stadionie Narodowym.

14 maja Kluby Ekstraklasy zgodziły się na wprowadzenie reformy ligi zgodnie z system ESA 37 z podziałem punktów.

22 maja prezes Wisły Kraków i były dyrektor Ekstraklasy SA Bogdan Basałaj wzmocnił ekipę Zbigniewa Bońka w Polskim Związku Piłki Nożnej. Basałaj został zastępcą dyrektora sportowego PZPN-u.

Reforma ligi przyjęta, Puchar Polski po nowemu

22 maja zarząd PZPN przyjął reformę rozgrywek Ekstraklasy, zmodyfikował też Puchar Polski i odciążył z połowy opłat sędziowskich kluby drugoligowe, które stanowią zaplecze dla profesjonalnej piłki.

Puchar Polski od 1/16 ma ustaloną drabinkę i cztery rozstawione ekipy. Ostatecznie zdecydowano, że w przyszłym roku finał odbędzie się 2 maja na Stadionie Narodowym.

Zarząd PZPN przyjął też uchwałę, która stawia wyżej poprzeczkę przed klubami 1. ligi. Zgodnie z nią od sezonu 2015/2016 kluby te będą musiały dysponować stadionami ze sztucznym oświetleniem, a od rozgrywek 2016/2017 podgrzewaną płytą boiska.

PZPN podpisał umowę z telewizją Orangę Sport, zgodnie z którą stacja ta przez kolejne dwa sezony będzie transmitować rozgrywki 1. ligi.

Finał Ligi Europejskiej w Warszawie

23 maja UEFA poinformowała, że Finał Ligi Europejskiej w 2015 roku zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie.

21 czerwca nastąpiła pierwsza poważna porażka Bońka. Nie udało się doprowadzić do zmiany statutu związku. Boniek słysząc protesty - głównie wiceprezesa Romana Koseckiego, czy szefa piłki w Małopolsce - Ryszarda Niemca, postanowił zawnioskować o wyłączenie głosowania o zmianie statutu z porządku obrad. Nowy statut PZPN-u miał na celu m.in. zablokowanie czynnym politykom możliwości wchodzenia do władz polskiej piłki, zmieniał także rozkład mandatów na sali wyborczej.

8 lipca PZPN rozwiązał kontrakt zawodowy z Hubertem Siejewiczem. Znany piłkarski arbiter, podejrzany o udział w zakładach bukmacherskich, został także skreślony z listy sędziów Ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi.

20 września UEFA poinformowała, że 39 miast z 32 krajów zostało zgłoszonych do współorganizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2020 roku. Z Polski są to Warszawa i Chorzów.

"Ludzie małej wiary" i zwolnienie Fornalika

27 września Boniek powiedział INTERIA.PL: - Zostały nam dwa mecze, jeśli je wygramy, to pewnie awansujemy przynajmniej do baraży. Dziwi mnie jednak to, że jesteśmy ludźmi małej wiary.

16 października Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że trener Waldemar Fornalik przestał pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski.

Poinformowano, że 4 listopada nastąpi uroczyste otwarcie Szkoły Trenerów PZPN. Ma to być nowy rozdział w kształceniu piłkarskich trenerów w Polsce.

22 października Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, iż zakończył współpracę z Marcinem Sasalem, trenerem reprezentacji U-19 i U-18. Selekcjoner posadę objął w styczniu tego roku. Związek nie podał powodów zwolnienia. Ostatnio jednak reprezentacja do lat 19 nie przebrnęła turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy, który odbył się w Polsce. Awans wywalczyli Rumuni i Litwini.

O czym "ćwierka" prezes Boniek? Sprawdź najciekawsze wpisy!

Autor: Waldemar Stelmach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje