Reklama

Reklama

Losowanie grup Euro 2016. Ukraina w "polskiej" grupie

Ukraina zagra z Polską podczas Euro 2016 we Francji. Nasi wschodni sąsiedzi zostali wylosowani z drugiego koszyka. Historia pokazuje, że łatwo z nimi nie będzie...

Nic tak nie jednoczy narodu, jak sport. Choć od dłuższego czasu na wschodzie Ukrainy panuje wojna, to niemal każdy obywatel tego kraju z utęsknieniem czeka na kolejny mecz reprezentacji. Bo nie jest to już tylko wydarzenie sportowe, ale też chwila do zadumy i uczucie głębokiego patriotyzmu. I szansa na odbudowę wspólnoty.

Jak na razie kadra Michaiła Fomienki w takiej roli odnajduje się bardzo dobrze. Choć eliminacje do mistrzostw Europy pokazały, że jeszcze dużo ma do poprawy. Miała trudną grupę, a z trzeciego miejsca trafiła do baraży. Wcześniej dwukrotnie przegrała z Hiszpanią, a także nie potrafiła pokonać Słowacji (remis i porażka).

Reklama

Baraże to jednak inna historia. Ukraińcy trafili na Słowenię, która wydawała się jednym z najsłabszych możliwych rywali. W pierwszym meczu nasi wschodni sąsiedzi pokonali ją 2-0, a w rewanżu zremisowali 1-1. Awansowali, w pełni zasłużenie.

Gra podopiecznych Fomienki opiera się na dwóch motorach napędowych - Andrieju Jarmołence i Jewheniu Konopliance. Obaj skrzydłowi są w stanie zagrać niekonwencjonalnie i rozmontować niemal każdą linię obrony w Europie. To gracze, bez których Ukraina traci połowę swej wartości.

W dodatku ma twardą i szczelną defensywę. I zgraną, bo od lat zmiany w tej formacji są jedynie kosmetyczne. Gdy dodamy do tego solidnego bramkarza i całkiem przyzwoitych defensywnych pomocników, to wychodzi nam naprawdę groźna drużyna.

Brakuje jej jedynie napastnika. Takiego, jakim jeszcze niedawno był Andrij Szewczenko. W tej chwili najwyższe notowania ma Jewhen Selezniow, ale sytuacja w tej formacji Ukraińców jest bardzo dynamiczna. Fomienko często wybiera z przyzwoitych piłkarzy, ale żaden z nich nie jest gwiazdą europejskiego formatu.

Polacy mają jednak z Ukraińcami złe wspomnienia. Na dziewięć spotkań wygraliśmy tylko dwa - w 1998 i 2000 roku. Od tego momentu nie potrafimy ich pokonać. W czerwcu będzie to już prawie 16 lat...

Bilans meczów Polski z Ukrainą: 7 spotkań (2 wygrane, 2 remisy, 3 porażki; bramki: 8-9).

Ostatni mecz: 11.10.2013, Charków, Ukraina - Polska 1-0 (Jarmołenko).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama