Reklama

Reklama

Losowanie grup Euro 2016. Polska w grupie C z Niemcami, Ukrainą i Irlandią Północną

Polska zagra z Niemcami, Irlandią Północną i Ukrainą w grupie C na Euro 2016 we Francji. Losowanie odbyło się w Paryżu. Mistrzostwa Europy potrwają od 10 czerwca do 10 lipca przyszłego roku. Po raz pierwszy w tej imprezie wystąpią 24 drużyny.

Zobacz zapis tekstowej relacji na żywo z losowania Euro 2016

Tutaj znajdziesz zapis relacji na żywo na urządzenia mobilne

Pierwszy mecz na Euro 2016 "Biało-czerwoni" rozegrają 12 czerwca w Nicei z Irlandią Północną (18.00). Cztery dni później zmierzą się w Saint-Denis pod Paryżem z Niemcami (21.00). Gdy Grek Angelos Charisteas wylosował Polaków do tej grupy na twarzy Zbigniewa Bońka, prezesa PZPN-u, pojawił się uśmiech. Nic dziwnego, przecież z Niemcami spotkaliśmy się w eliminacjach, pokonując ich w Warszawie, pierwszy raz w naszej historii!. W trzecim meczu Euro 2016 "Biało-czerwoni" 21 czerwca zmierzą się z Ukrainą w Marsylii (18.00).

Reklama

Oprócz Bońka, PZPN na tej uroczystości reprezentowali - m.in. selekcjoner Adam Nawałka, sekretarz generalny Maciej Sawicki, dyrektor kadry Tomasz Iwan, dyrektor departamentu komunikacji i mediów Janusz Basałaj i rzecznik prasowy Jakub Kwiatkowski.

W meczu otwarcia 10 czerwca w Saint-Denis Francja zagra z Rumunią (21.00). Dzień później odbędą się już trzy mecze. O 15.00 Albania - Szwajcaria, o 18.00 Walia - Słowacja, a o 21.00 Anglia - Rosja.

Mistrzem ceremonii byli Bixente Lizarazu i Ruud Gullit, mistrz świata z 1998 i mistrz Europy z 2000 roku z reprezentacją Francji. Oprócz nich na scenie pojawili się m.in. David Trezeguet czy Antonin Panenka. Żadnej oficjalnej funkcji w trakcie losowania nie mógł natomiast pełnić zawieszony na 90 dni prezes UEFA Michel Platini.

Ponieważ byliśmy w Paryżu ceremonia nie mogła zacząć się w inny sposób, jak od kankana, czyli tańca z połowy XIX wieku. Charakterystycznymi dla tego tańca są takie figury akrobatyczne, jak szpagat, gwiazda, wyrzut prostej nogi do góry.

Potem były jeszcze inne impresje muzyczne, na scenie pojawił się też Super Victor, czyli maskotka przyszłorocznego turnieju.

Następnie wyszli Gullit i Lizarazu, po chwili pojawił się też Gianni Infantino, sekretarz generalny UEFA, i zaczęła się główna część ceremonii.

Najpierw wylosowano drużyny z pierwszego koszyka, z tym że Francja z automatu została przydzielona do grupy A, potem z czwartego, trzeciego (polskiego) i na koniec z drugiego.

Reprezentacja Polski po raz trzeci w historii, a drugi po eliminacjach, wystąpi w mistrzostwach Europy.

Przyszłoroczny turniej rozpocznie się 10 czerwca, a zakończy 10 lipca w podparyskim Saint-Denis. Zostanie rozegrany na dziesięciu stadionach. Łącznie zaplanowano 51 meczów. Do 1/8 finału awansują drużyny, które zajmą pierwsze i drugie pozycje w swoich grupach, a także cztery najlepsze z trzecich miejsc.

Losowanie Euro 2016:

grupa A: Francja, Rumunia, Albania, Szwajcaria

grupa B: Anglia, Rosja, Walia, Słowacja

grupa C: Niemcy, Ukraina, Polska, Irlandia Północna

grupa D: Hiszpania, Czechy, Turcja, Chorwacja

grupa E: Belgia, Włochy, Irlandia, Szwecja

grupa F: Portugalia, Islandia, Austria, Węgry

Michael O'Neill, selekcjoner Irlandii Północnej, cytowany przez BBC:

- Wierzę, że jesteśmy w stanie odebrać punkty Ukrainie i Polsce zanim zmierzymy się z Niemcami. Naszym celem jest nawiązanie walki i znalezienie sposobu, by awansować z tej grupy do fazy pucharowej. Nie jedziemy do Francji po samo doświadczenie. Myślę, że najważniejszą rzeczą jest to, aby wywalczyć "coś" w pierwszym meczu. Kolejność meczów przemawia na naszą korzyść.

- Mamy w składzie trzech obrońców, którzy na co dzień grają w angielskiej ekstraklasie. Będą zachwyceni wyzwaniem, jakim jest gra przeciwko Thomasowi Muellerowi czy Robertowi Lewandowskiemu.

- Ludzie jakoś zapominają o tym, że zajęliśmy pierwsze miejsce w naszej grupie eliminacyjnej i zdobyliśmy w niej najwięcej bramek. Zwykle lepiej idzie nam w meczach z lepszymi rywalami, tak jak z Rosją czy Portugalią, kiedy graliśmy ostatnio w mistrzostwach świata.

Mychajło Fomenko, selekcjoner reprezentacji Ukrainy, powiedział: - Przed losowaniem nie zastanawiałem się, na kogo chciałbym trafić. Co Bóg dał, to mamy i musimy zaakceptować. Dlaczego nie było mnie na losowaniu w Paryżu? Posiedzenie władz ukraińskiej federacji odbędzie się 18 grudnia i na razie nie wiem, czy mój kontrakt zostanie przedłużony.

- Taktyka na Niemców? Tak jak mówiłem, moja kandydatura zostanie zaakceptowana, to wtedy porozmawiamy. Polska? Fakt, że z nimi wygraliśmy dwukrotnie dwa lata temu, ale to już historia. To nie jest łatwy rywal, obecnie prezentuje wysoki poziom. Trzeba być bardzo dobrze przygotowanym, żeby ich pokonać. Irlandia Północna wcale nie musi być outsiderem w tej grupie. Gra w angielskim stylu, a on jest trudny. Brytyjczycy zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej. Nie ma łatwych rywali w naszej grupie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje