Reklama

Reklama

Losowanie grup Euro 2016. Irlandia Północna w "polskiej" grupie

Skoro na mistrzostwa Europy we Francji awansowały Anglia, Walia i Irlandia, to dlaczego miałoby na nich zabraknąć Irlandii Północnej? Co więcej, znalazła się w "polskiej" grupie i to z nią zagramy w meczu otwarcia!

Irlandia Północna to zespół, który ma bodaj najmniej gwiazd ze wszystkich brytyjskich drużyn, które wystąpią na Euro 2016. Próżno szukać w ich składzie gracza, który szczególnie się wyróżnia. Najbardziej znany jest chyba Jonny Evans z West Bromwich Albion, który w przeszłości występował w Manchesterze United.

Kto poza nim? Wyróżniają się m.in. Steven Davies z FC Southampton czy Kyle Lafferty z Norwich FC. Patrick McNair to z kolei obrońca, z którym w Belfaście wiążą duże nadzieje. Ma dopiero 20 lat, a już zadebiutował w Manchesterze United. To jednak melodia przyszłości.

Reklama

Przy tak skromnej kadrze selekcjonerowi Michaelowi O’Neillowi udało się stworzyć drużynę, która z powodzeniem rywalizowała w eliminacjach. Zgoda, grupa F nie była najmocniejsza, ale awans z pierwszego miejsca budzi duży szacunek. Jak się jednak później okazało, rywali Irlandczycy mieli wymagających. Drugie miejsce zajęli Rumuni, którzy także uzyskali bezpośrednią promocję, a w barażach Węgrzy wyeliminowali Norwegów. W pokonanym polu zostały jeszcze reprezentacje Grecji, Wysp Owczych i Finlandii.

Dużą rolę w wywalczeniu awansu odegrał Lafferty, którego siedem goli muszą budzić szacunek. Inna sprawa, że cztery asysty zanotował też Nial McGinn ze szkockiego Aberdeen.

Nasze najnowsze wspomnienia z reprezentacją Irlandii Północnej nie są najlepsze. W kwalifikacjach do mistrzostw świata w RPA przeciwko tej drużynie ugraliśmy łącznie tylko punkt. Najpierw w Belfaście przegraliśmy po dramatycznym meczu 2-3, a m.in. samobójcze trafienie zanotował Michał Żewłakow. W rewanżu wcale nie było łatwiej, bo długo przegrywaliśmy 0-1, a dopiero 10 minut przed końcem wyrównaliśmy.

Zawsze spotkania z tą drużyną są dla "Biało-czerwonych" niezwykle wymagające. Polacy muszą nastawić się na walkę od pierwszej do ostatniej minuty. Irlandczycy prawdopodobnie ustawią się głęboko na własnej połowie. Ograniczają się jedynie do kontrataków, które są bardzo szybkie i dopracowane do perfekcji.

Bilans meczów reprezentacji Polski z Irlandią Północną: 9 meczów (3 zwycięstwa, 2 remisy, 4 porażki; bramki: 13-13).

Ostatni mecz: 05.09.2009, Polska - Irlandia 1-1 (Hughes sam. - Lafferty)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje