Reklama

Reklama

Kadrowicz na 102, czyli Michał Żewłakow żegna się z reprezentacją

Michał Żewłakow w swoim 102. meczu z Orłem na piersi pożegnał się z reprezentacją Polski. "Biało-czerwoni" bezbramkowo zremisowali z Grecją w meczu towarzyskim na stadionie w Pireusie.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zapis relacji na żywo z meczu Grecja - Polska!

Były kapitan reprezentacji i rekordzista pod względem ilości występów w kadrze wyszedł na boisko w podstawowym składzie.

Żewłakow otrzymał przed meczem upominki od działaczy PZPN. Prezes Grzegorz Lato i sekretarz generalny Zdzisław Kręcina wręczyli mu m.in. pamiątkową paterę, kwiaty i proporczyk.

Reklama

O Żewłakowie pamiętali również działacze miejscowego Olympiakosu, w którym polski obrońca występował w latach 2006-2010. Przed wtorkowym spotkaniem wręczyli mu efektowną statuetkę w kształcie buta.

Doświadczony obrońca przebywał na boisku do 63. minuty. Wówczas został zmieniony przez Tomasza Jodłowca. Tuż przed opuszczeniem murawy Żewłakow pożegnał się z kolegami z drużyny (z każdym osobno) i oddał opaskę kapitana Jakubowi Błaszczykowskiemu.

Pożegnanie w Pireusie

Wychowanek Drukarza Warszawa wystąpił dwukrotnie na mistrzostwach świata (2002, 2006) i raz w finałach mistrzostw Europy (2008).

Chociaż jednak do Bońka, Deyny i wielu innych Żewłakowowi wiele brakowało, to jednak nie ma wątpliwości, że pożegnalny mecz zwyczajnie mu się należał.

To właśnie na imponującym obiekcie Olympiakosu Pireus Michał przeżywał najpiękniejsze chwile w klubowej karierze i wymarzył sobie, że to właśnie tam chciałby po raz ostatni zagrać w reprezentacji Polski.

- Kiedy dowiedziałem się, że kadra zmierzy się z Grecją właśnie na stadionie w Pireusie, natychmiast zadzwoniłem do selekcjonera Franciszka Smudy i poprosiłem go, by dał mi szansę w tym spotkaniu pożegnać się z narodową drużyną - mówił Żewłakow.

Smuda postanowił spełnić życzenie rekordzisty i w meczu z Grecją wystawi go w wyjściowym składzie.

Wcześniej selekcjoner chciał oprzeć na "Żewłaku" defensywę na Euro 2012, ale ostatecznie sam piłkarz pozbawił się miejsca w kadrze, w dodatku w nieciekawych okolicznościach. Kiedy kadra wracała z tournee po Stanach Zjednoczonych, Żewłakow i Artur Boruc pili w samolocie alkohol, co rozwścieczyło Smudę do tego stopnia, iż postanowił więcej nie powoływać tych zawodników do reprezentacji.

102 wspomnienia

Żewłakow przyznał, że często wspomina swój pierwszy wspólny występ w kadrze z bratem bliźniakiem, Marcinem (w lutym 2000 roku). Polska zmierzyła się wówczas na wyjeździe z Francją i przegrała 0-1. Jeszcze chętniej doświadczony reprezentant wraca myślami do meczu z Armenią w Warszawie w eliminacjach mistrzostw świata 2002.

"Zwyciężyliśmy 4-0, a ja z bratem zagraliśmy w rodzinnym mieście, na dodatek obaj zdobyliśmy po jednym golu" - przypomniał Żewłakow.

W karierze środkowego obrońcy (wcześniej występował na lewej stronie) zdarzały się również wpadki. W marcu 2009 roku reprezentacja prowadzona przez Leo Beenhakkera przegrała w Belfaście z Irlandią Północną 2-3, a Żewłakow strzelił samobójczego gola (po jego podaniu w kierunku bramki Artur Boruc nie trafił w piłkę).

Imponująco wyglądają sukcesy klubowe rekordzisty. Dwa razy mistrzostwo Belgii z Anderlechtem Bruksela, trzy razy mistrzostwo Grecji z Olympiakosem Pireus, na dodatek występy w Lidze Mistrzów z tymi klubami.

Członkowie Klubu Wybitnego Reprezentanta:

Michał Żewłakow - 102A - 3 gole

Grzegorz Lato - 100A - 45; 4 mecze nieoficjalne - 0

Kazimierz Deyna - 97A - 41; 6no - 4

Jacek Bąk - 96A - 3

Jacek Krzynówek - 96A - 15

Władysław Żmuda - 91A - 2; 2no - 0

Antoni Szymanowski - 82A - 1; 6no - 0

Zbigniew Boniek - 80A - 24

Włodzimierz Lubański - 75A - 48; 6no - 4

Tomasz Wałdoch - 74A - 2; 1no - 0

Maciej Żurawski - 72A - 17

Piotr Świerczewski - 70A - 1

Tomasz Kłos - 69A - 6

Roman Kosecki - 69A - 19

Mariusz Lewandowski - 64A - 6

Dariusz Dziekanowski - 63A - 20

Jan Tomaszewski - 63A - 0; 2no - 0

Robert Gadocha - 62A - 16; 5no - 4

Tomasz Hajto - 62A - 6

Roman Wójcicki - 62A - 2

Henryk Kasperczak - 61A - 5; 2no - 0

Andrzej Szarmach - 61A - 32; 2no - 4

Włodzimierz Smolarek - 60A - 13

Jacek Zieliński - 60A - 1

Gerard Cieślik - 45A - 27; 1no - 0

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL