Reklama

Reklama

Jakub Błaszczykowski najbardziej wpływowym polskim sportowcem. „Hołek” przed „Lewym”

​Kto jest najbardziej wpływową gwiazdą polskiego sportu? Wielu fanów z pewnością odpowie: Robert Lewandowski i... spotka ich srogi zawód. Okazuje się, że "Lewy" jest klasyfikowany dopiero na czwartym miejscu. Jak wynika z analizy, przygotowanej przez MediaCom, liderem tego zestawienia jest inny lider piłkarskiej reprezentacji Polski, a na co dzień zawodnik niemieckiego VfL Wolfsburg, Jakub Błaszczykowski.

Autorska metodologia domu mediowego MediaCom sprawiła, że były kapitan reprezentacji Polski wyprzedził obecnego przywódcę drużyny narodowej, a zarazem jednego z najlepszych napastników świata. Badanie przeprowadzono na niemałej próbie konsumenckiej, bo liczącej ponad 11 tys. respondentów.

Kuba góruje nad "Lewym" sympatią i wiarygodnością

Rywalizacja Błaszczykowskiego z Lewandowskim, będąca korespondencyjnym pojedynkiem, na tym polu przedstawia się interesująco. "Lewy" minimalnie góruje nad Kubą pod względem rozpoznawalności (121-119), ale w dwóch pozostałych aspektach, rzutujących na miejscu w rankingu, wyżej stoją akcje byłego piłkarza Wisły Kraków. Kuba dystansuje kolegę z kadry na poziomie sympatii (129-119) oraz wiarygodności (130-119).

Reklama

"To wskazuje, że odbiorcy traktują Kubę, jako osobę im bliższą" - analizuje branżowy magazyn marketingowy AdMonkey.pl.

Zaskakująco przedstawia się pozycja wicelidera, którą zajął... Krzysztof Hołowczyc. Były kierowca rajdowy, a do 2015 roku uczestnik słynnego Rajdu Dakar, zapracował na swoją bardzo wysoką pozycję wiedzą, świetną reputacją i wizerunkiem wiarygodnego eksperta.

Pod względem trzech wskaźników, takich jak skupianie na sobie uwagi, fachowość i możliwość wpływania na wybory, "Hołek" dla przykładu dystansuje Piotra Żyłę. Etatowy śmieszek w kadrze skoczków narciarskich cieszy się popularnością, która w tej chwili zupełnie nie przekłada się na ranking wpływowych gwiazd polskiego sportu.

Połączenie rozpoznawalności, sympatii i bardzo wysokiej wiarygodności sprawia, że bardzo wysoką piątą pozycję zajmuje Adam Małysz, który od półtora roku czynnie nie uprawia sportu. "Orzeł z Wisły" sprawił sensację już pod koniec września, gdy został najpopularniejszym polskim sportowcem, czego dowiódł wynik badania "Top 50 polskich sportowców" instytutu ARC Rynek i Opinia. Za legendarnym skoczkiem uplasował się będący u szczytu kariery Lewandowski.

- Rzeczywiście, piękna sprawa, że ludzie pamiętają o tym, na co tak ciężko pracowałem. Zawsze marzyłem, żeby mnie zapamiętano z tego, jakim jestem sportowcem i doceniono, jak bardzo przykładałem się do tego, co robiłem. To coś wspaniałego, ale wielki szacunek należy się też Robertowi - komentował wtedy Małysz, w rozmowie z Interią.

Gortat uzupełnia podium

Miejsce na podium najnowszego rankingu uzupełnił Marcin Gortat, polski jedynak w najlepszej koszykarskiej lidze świata NBA, który w ojczyźnie wykonuje tytaniczną pracę u podstaw, propagując sport wśród dzieci i młodzieży.

Ranking powstał na bazie wyznaczonego przez dom mediowy wskaźnika Influence Power Index, który bazuje na trzech podstawowych obszarach wartych rozważenia, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu celebryty w komunikacji reklamowej. Mowa tu o sile gwiazdy (ogólna rozpoznawalność celebryty), poziomie autorytetu (umożliwia podjęcie próby oszacowania faktycznego wpływu, jaki gwiazda wywiera na odbiorcach) i spójności z marką (dopasowanie do charakterystyki marki).

Tak wygląda najlepsza dziesiątka wpływowych gwiazd polskiego sportu:

1. Jakub Błaszczykowski

2. Krzysztof Hołowczyc

3. Marcin Gortat

4. Robert Lewandowski

5. Adam Małysz

6. Kamil Stoch

7. Adam Nawałka

8. Agnieszka Radwańska

9. Rafał Sonik

10. Karol Bielecki

AG

Reklama

Reklama

Reklama