Irlandia Północna - Słowacja 1-2 w barażu o awans na mistrzostwa Europy. Na turnieju Słowacy zagrają z Polską

Poznaliśmy ostatnią drużynę, która zagra z Polską, Szwecją i Hiszpanią w grupie E mistrzostw Europy. Została nią Słowacja, która po dogrywce wygrała z Irlandią Północną 2-1.

M. Ďuriš 110'

Polacy rozpoczną mistrzostwa Europy 14 czerwca od meczu ze zwycięzcą baraży. Została nim Słowacja.

W pierwszym składzie Słowaków znalazł się obrońca Lecha Poznań Lubomir Szatka. Z kolei w ataku zagrał były piłkarz Legii Warszawa Ondrej Duda. W 85. minucie zmienił go zawodnik Zagłębia Lubin Samuel Mraz.

Na początku aktywniejsi byli wyspiarze. Nasi południowi sąsiedzi mieli problem z rozegraniem piłki i stworzeniem groźnej sytuacji.

W miarę upływu czasu Słowacy prezentowali się coraz lepiej. Już w 17. minucie wyszli na prowadzenie. Bramkę strzelił Juraj Kucka, który wykorzystał sytuację sam na sam.

W 30. minucie Robert Mak wbiegł w pole karne i oddał strzał. Był jednak rykoszet i Słowacy mieli rzut rożny, po którym problemy ze złapaniem dośrodkowania miał Bailey Peacock-Farrell. Ostatecznie to mu się udało i zażegnał zagrożenie.

W pierwszej połowie gospodarze kilka grozili kilka razy pod bramką rywali. Brakowało im jednak skuteczności i do przerwy przegrywali.

Od pierwszego gwizdka drugiej części Irlandia Północna odważniej zaatakowała. Niewiele z tego wynikało, bo zawodnicy z Wysp często nie trafiali w bramkę. Pierwszy raz ta sztuka udała się Conorowi Washingtonowi w 53. minucie. Strzał był jednak lekki, do tego skierowany w środek bramki i Marek Rodak nie miał problemów ze złapaniem piłki.

Chwilę później w końcu dobrą akcję przeprowadzili goście. Groźnym strzałem odpowiedział Peter Pekarik. Futbolówka jednak minimalnie minęła bramkę. Słowak i tak był jednak na spalonym.

Później przed długi czas niewiele się działo. Wydawało się, że Słowacy utrzymają prowadzenie, ale gospodarze w końcówce wyrównali i zrobiło się ciekawie. W 88. minucie Milan Szkriniar trafił do własnej bramki.

Chwilę później Irlandia Północna mogła już prowadzić. Sprzed pola karnego uderzał Kyle Lafferty, ale trafił w słupek. W efekcie wynik się nie zmienił i piłkarzy czekało dodatkowe pół godziny gry.

W pierwszej części dogrywki emocji było bardzo mało. W 101. minucie znowu strzelał Lafferty. Tym razem uderzenie było celne, ale łatwe do złapania dla Rodaka.

Ciekawiej zrobiło się w drugim kwadransie. W 110. minucie Słowacja znowu prowadziła. Piłka odbiła się od pleców obrońcy i trafiła do Michala Durisa, który strzałem w "krótki" róg zdobył bramkę.

Gospodarze do końca próbowali strzelić gola. W 120. minucie głową uderzał Jonny Evans, ale piłkę zdołał złapać Rodak. Chwilę później wybrzmiał ostatni gwizdek sędziego i Słowacy mogli cieszyć się z awansu na mistrzostwa Europy.

MP

Irlandia Północna - Słowacja 1-2 - trwa II połowa dogrywki

Bramka: 0-1 Kucka (17.), 1-1 Szkriniar (88. sam.), 1-2 Duris (110.)

Peter Pekarik
99′ Craig Cathcart
Lubomir Szatka
Jonathan Grant Evans
Milan Szkriniar 87′ (samob.)
Jamal Lewis
Tomasz Huboczan
104′ Patrick James Coleman McNair
Juraj Kucka  17′
77′ Niall McGinn
Albert Rusnak118′
Steven Davis
Marek Hamszik105′
66′ George Saville
Robert Mak65′
66′ Conor Washington