Reklama

Reklama

Gruzja - Polska - 50 tysięcy widzów na trybunach?

Bilety nie są drogie, ale dotąd sprzedawały się kiepsko. Mimo to gruzińscy organizatorzy piątkowego meczu z Polską w eliminacjach mistrzostw Europy liczą, że na stadionie w Tbilisi będzie ponad 50 tysięcy kibiców.

Początek spotkania o godzinie 18. czasu warszawskiego (21. miejscowego). Transmisja w Polsacie i Polsacie Sport.

W piątkowe południe wciąż w sprzedaży było mnóstwo biletów (dokładnej liczby nikt nie był w stanie podać), ale panie w kasach miały wyjątkowo dużo pracy. Przy niektórych okienkach tworzyły się kolejki. Wejściówki nie są drogie, kosztują 5, 7 lub 10 lari, czyli w przeliczeniu 10, 14 lub 20 złotych. Ale ilu ostatecznie sympatyków futbolu zjawi się na trybunach, trudno przewidzieć.

- W latach 70. ten obiekt był drugi pod względem frekwencji w Europie, na mecze przychodziło po 70-80 tys. kibiców - powiedział polskim dziennikarzom jeden z miejscowych fanów starszego pokolenia, doskonale pamiętający polskich piłkarzy z tamtego okresu. - Deyna, Szarmach, Lato, Lubański, Nawałka... - wyliczał jednym tchem.

Reklama

Stadion imienia Borysa Paiczadze, jednego z najlepszych piłkarzy Gruzji w historii, otwarty został prawie 40 lat temu. Widać, że jest po remoncie (na jego terenie mieści się m.in. siłownia), widać również, że w przeszłości mieścił sporo więcej ludzi niż dziś, kiedy na trybunach może zasiąść ok. 58 tys. osób. Przerwy pomiędzy poszczególnymi rzędami siedzisk są tak ogromne, że można wygodnie wyprostować nogi, a i tak znajdzie się miejsce, aby przejechać wózkiem z dzieckiem.

Na co dzień z tego obiektu korzystają piłkarze Dinama, ale podczas spotkań ligowych świeci pustkami. Nie pomagają obniżki cen biletów, ani wręcz wpuszczanie fanów za darmo. Lider gruzińskiej ekstraklasy nie przyciąga widzów, a - co ciekawe - inaczej jest z kadrą, mimo że nie wiedzie się jej najlepiej od bardzo dawna. Oliwy do ognia dolała czwartkowa deklaracja trenera Temura Kecbai, który ogłosił, że spotkanie z Polską jest jego ostatnim i bez względu na wynik podaje się do dymisji. Z pewnością morale w zespole po takim oświadczeniu nie wzrosło.

- Pomimo całej sytuacji, na dzisiejszym meczu powinny być tłumy. Bilety są tanie, zdarza się, że na inne międzynarodowe kosztują trochę więcej po 15 lari. Prasa i mieszkańcy Gruzji w większości stawiają na wygraną Polski, chociaż oczywiście wiele osób ma nadzieję na sukces swojej drużyny - powiedział Krzysztof Nodar Ciemnołoński, który prywatnie i zawodowo związany jest z Gruzją, większość część roku spędza w Tbilisi, a na zimę wraca do Zalesia Górnego koło Warszawy.

Na trybunach nie zabraknie również polskich fanów. Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował PAP, że krajowa federacja otrzymała 500 biletów, ale kibice biało-czerwonych nabywają je również w kasach stadionu.

- W połowie listopada jest zdecydowanie mniej połączeń lotniczych, co przekłada się na trudniejsze dotarcie do Tbilisi. Wielogodzinne oczekiwanie na lotniskach w Kijowie, Rydze czy Mińsku nie każdemu musi odpowiadać. W sezonie turystycznym samoloty z Polski przylatują każdego dnia - dodał Ciemnołoński.

W okolicach stadionu brakuje stoisk z gadżetami, na kilka godzin przed meczem nigdzie nie można kupić szalików czy czapeczek w barwach obu krajów. Nie ma problemu za to z przekąskami na ciepło, kanapki czy kawałki pizzy kosztują po 2-3 lari. Kilkaset metrów dalej, idąc w stronę dworca kolejowego, znajduje się wielohektarowy bazar, w którym roi się od różnego rodzaju owoców, serów, przypraw itd. Na pogodę nie można narzekać, jest ciepło, we wczesnych godzinach popołudniowych termometry wskazywały 12 stopni Celsjusza. Wieczorem będzie trochę chłodniej, lecz synoptycy nie przewidują opadów.

Polscy piłkarze jeśli wygrają zakończą jesienną część eliminacji Euro na pierwszej pozycji. Trener Adam Nawałka skład ogłosi tuż przed meczem, ale prawdopodobnie "Biało-czerwoni" zagrają w ustawieniu: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk - Maciej Rybus, Grzegorz Krychowiak, Sebastian Mila, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik.

Gruzja czy Polska? Decyduj!

Sprawdź sytuację w "polskiej" grupie!

Orły jadą po wygraną. Co sądzisz?

Zapraszamy na relację na żywo z meczu eliminacji Euro 2016 Gruzja - Polska!

Relację można również śledzić na urządzeniach mobilnych

Reklama

Reklama

Reklama