Reklama

Reklama

Euro 2016. Co musi zrobić reprezentacja Polski, by awansować?

Choć awans "Biało-czerwonych" na piłkarskie Euro 2016 wydaje się być na wyciągnięcie ręki, może się okazać, że trzeba będzie stoczyć o niego morderczy bój do ostatniej minuty ostatniego meczu eliminacji. Zobacz, jakie są możliwe scenariusze w naszej grupie!

Sprawdź wyniki, tabelę i terminarz "polskiej" grupy!

"Planowa" porażka z mistrzami świata, Niemcami, i wysokie zwycięstwo z Gibraltarem, sprawiły, że na dwie kolejki przed końcem eliminacji reprezentacja Polski usadowiła się na, bezpiecznym jak na razie, drugim miejscu w tabeli, dającym bezpośredni awans na mistrzostwa Europy we Francji.

Gdybyśmy mieli o punkt więcej, już teraz bylibyśmy pewni co najmniej trzeciego miejsca, dającego możliwość walki o awans w barażach. Obecna sytuacja oznacza jednak, że na razie nawet tego nie mamy zagwarantowanego.

Reklama

Do zakończenia eliminacji w grupie D zostały dwie kolejki spotkań. 8 października zagramy na wyjeździe ze Szkocją, a trzy dni później, na koniec rozgrywek, podejmiemy w Warszawie Irlandczyków.

Jeśli ze Szkocji przywieziemy choćby punkt, baraże będziemy mieć w kieszeni. Możemy nawet cieszyć się z awansu, jeżeli pokonamy Szkotów, a Irlandia nie wygra u siebie z Niemcami.

Awans zapewnią nam także dwa remisy w naszych ostatnich spotkaniach.

Problem pojawi się, gdy przegramy ze Szkocją, a Irlandia ogra Niemców. Wówczas spadniemy na trzecie miejsce w tabeli i będziemy musieli pokonać Irlandię, by bezpośrednio awansować.

Najczarniejszy scenariusz to dwie porażki "Biało-czerwonych" i spadek na czwarte miejsce w tabeli za Niemców, Irlandczyków i Szkotów.

Co prawda, ci ostatni nie mogą już nas wyprzedzić punktowo, ale przy równej ilości "oczek" o wyższym miejscu w tabeli decydują bezpośrednie mecze. Ze Szkocją u siebie zremisowaliśmy 2-2, więc ewentualna porażka na boisku rywala, to jego stawiałyby w korzystniejszej sytuacji przy równej ilości punktów.

Jest też wariant superoptymistyczny, który zakłada, że Polska wyjdzie z grupy i to z pierwszego miejsca. "Wystarczą" do tego dwie wygrane i potknięcie Niemców w Irlandii. Bo, co ciekawe, od mistrzów świata, bilans bezpośredni mamy lepszy (2-0 i 1-3).

Jak będzie, okaże się już za miesiąc.

Sprawdź wyniki, tabelę i terminarz "polskiej" grupy!

Tabela końcowa grupy D w wariancie superoptymistycznym:

1. Polska 23 pkt.

2. Niemcy 23

3. Irlandia 16

4. Szkocja 14

5. Gruzja 9

6. Gibraltar 0

Tabela końcowa grupy D w wariancie pesymistycznym:

1. Niemcy 25

2. Irlandia 18

3. Szkocja 17

4. Polska 17

5. Gruzja 9

6. Gibraltar 0

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje