Reklama

Reklama

El. MŚ 2014 - skomplikowana sytuacja w "polskiej" grupie

Czarnogóra, Anglia, Polska i Ukraina to drużyny, które wciąż liczą się w walce o awans z grupy H do piłkarskich mistrzostw świata 2014. Prowadzą Czarnogórcy, ale najłatwiejszy terminarz mają Ukraińcy, którzy nie grali jeszcze ani razu z San Marino.

Skomplikowana sytuacja w tabeli wynika m.in. z wielu remisów, jakie padły w meczach między czołowymi drużynami tej grupy (Anglia - Ukraina 1-1, Czarnogóra - Polska 2-2, Polska - Anglia 1-1, Czarnogóra - Anglia 1-1).

Reklama

W teoretycznie najlepszej sytuacji - z racji dorobku punktowego - są prowadzący w tabeli Czarnogórcy. W rzeczywistości do awansu mają jeszcze daleką drogę. Sześć z 14 punktów drużyna z Bałkanów zdobyła w meczach z outsiderem San Marino, na dodatek czekają ją trudne wyjazdowe spotkania - z Polską i Anglią.

Nie do końca wymierny jest także dorobek Anglików. Podopieczni Roya Hodgsona zdobyli wprawdzie 12 punktów, ale nie wygrali dotychczas z żadnym bezpośrednim rywalem w walce o awans (remisy z Ukrainą, Polską i Czarnogórą). Ich trzy zwycięstwa to efekt dwóch meczów z San Marino i jednego z Mołdawią. Wyspiarze pocieszają się jednak, że jesienne rewanże z Czarnogórą i Polską rozegrają u siebie, na słynnym londyńskim Wembley.

Atutem Czarnogórców i Anglików jest fakt, że jako jedyne drużyny w grupie H nie doznały jeszcze porażki.

"Biało-czerwoni" tracą obecnie do Czarnogóry sześć, a do Anglii cztery punkty, ale mają w zanadrzu jeden mecz z San Marino, co oznacza praktycznie pewne trzy punkty. Gorszą informacją dla reprezentacji Polski jest terminarz. Decydujące spotkania rozegra na wyjeździe, w ciągu zaledwie czterech dni - 11 października z Ukrainą i 15 października z Anglią.

Po słabym początku eliminacji przebudziła się Ukraina, która niedawnym wyjazdowym zwycięstwem 3-1 nad Polską częściowo powetowała sobie ubiegłoroczny sensacyjny remis 0-0 w Mołdawii. Współgospodarze Euro 2012 zgromadzili dotychczas osiem punktów, jednak nie grali jeszcze ani razu z San Marino. Na dodatek rewanże z Polską i Anglią mają na własnym boisku.

Sporo w grupie H może wyjaśnić się już 7 czerwca. Tego dnia "Biało-czerwoni" będą walczyć o zwycięstwo w Mołdawii, natomiast Czarnogóra podejmie Ukrainę. Ewentualne zwycięstwo bałkańskiej reprezentacji postawi ją w znakomitej sytuacji przed jesiennymi meczami i jednocześnie znacznie utrudni zadanie Ukraińcom. Remis to z kolei świetna informacja dla Polski i Anglii.

Do turnieju finałowego w Brazylii bezpośrednio awansują zwycięzcy dziewięciu grup, a osiem najlepszych drużyn z drugich miejsc zagra w czterech barażach.

W przypadku grupy H istnieje zagrożenie, że druga lokata może nie gwarantować udziału w barażach. Warto pamiętać, że z uwagi na różną liczbę drużyn w poszczególnych grupach przy uwzględnianiu dorobku wicemistrzów nie będą liczyć się punkty zdobyte w spotkaniach z szóstym zespołem tabeli - w tym przypadku z San Marino.

Aktualna tabela grupy H:

                      M   Z  R  P  Bramki Pkt

 1. Czarnogóra        6   4  2  0  14-3   14

 2. Anglia            6   3  3  0  21-3   12

 3. Polska            5   2  2  1  11-6    8

 4. Ukraina           5   2  2  1   6-4    8

 5. Mołdawia          6   1  1  4   3-10   4

 6. San Marino        6   0  0  6   0-29   0

Tabela (przy zaliczeniu wszystkim drużynom dwóch zwycięstw nad San Marino):

                      M   Pkt

 1. Czarnogóra        6   14

 2. Ukraina           7   14

 3. Anglia            6   12

 4. Polska            6   11

 5. Mołdawia          7    7

Mecze do rozegrania:

Czarnogóra - z Ukrainą (u siebie, 7 czerwca), z Polską (wyjazd, 6 września), z Anglią (wyjazd, 11 października), z Mołdawią (u siebie, 15 października).

Anglia - z Mołdawią (u siebie, 6 września), z Ukrainą (wyjazd, 10 września), z Czarnogórą (u siebie, 11 października), z Polską (u siebie, 15 października).

Polska - z Mołdawią (wyjazd, 7 czerwca), z Czarnogórą (u siebie, 6 września), z San Marino (wyjazd, 10 września), z Ukrainą (wyjazd, 11 października), z Anglią (wyjazd, 15 października).

Ukraina - z Czarnogórą (wyjazd, 7 czerwca), z San Marino (u siebie, 6 września), z Anglią (u siebie, 10 września), z Polską (u siebie, 11 października), z San Marino (wyjazd, 15 października).

Mołdawia - z Polską (u siebie, 7 czerwca), z Anglią (wyjazd, 6 września), z San Marino (u siebie, 11 października), z Czarnogórą (wyjazd, 15 października).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje