Reklama

Reklama

El. Euro 2020. Austria - Polska. Grosicki: Potrzebujemy zwycięstwa na przełamanie

- W klubie można być gwiazdą, ale w reprezentacji nie ma miejsca na błędy i pomyłki - mówi Kamil Grosicki przed meczami reprezentacji Polski z Austrią i Łotwą.

Polacy rozpoczynają dziś (20.45) eliminacje Euro 2020 z teoretycznie najgroźniejszym rywalem w grupie G i to na jego terenie.

- Na pewno Austria to jeden z kandydatów do awansu z tej grupy i nasz najtrudniejszy przeciwnik. Jednak cieszę się, że zaczynamy eliminacje z tym zespołem, a do tego na wyjeździe. Oprócz trzech punktów, które są zawsze ważne w eliminacjach, potrzebujemy zwycięstwa na przełamanie. Musimy odzyskać pewność siebie, aby wszystko wróciło do normy. Chcemy sprawić, aby wróciła moda na kibicowanie naszej reprezentacji. Mam nadzieję, że do każdego meczu znowu będziemy podchodzić bez żadnych obaw, ale mocno skoncentrowani - powiedział Grosicki.

Reklama

Trzy dni po spotkaniu w Wiedniu "Biało-Czerwoni" podejmą w Warszawie Łotwę.

- Wszyscy przyjechaliśmy na zgrupowanie w dobrej formie. Wszyscy grają w swoich klubach i teraz trzeba to przenieść na reprezentację. Zawsze powtarzałem, że forma w klubie i drużynie narodowej to dwa różne bieguny. W klubie można być gwiazdą, ale w reprezentacji nie ma miejsca na błędy i pomyłki. W lidze po słabszym meczu można się zrehabilitować za tydzień czy nawet za trzy dni. Wtedy wszyscy zapominają o słabszym występie, ale wpadkę w reprezentacji długo się pamięta. Teraz każde punkty są ważne. Mamy tylko 10 meczów i nie ma czasu na pomyłki czy eksperymenty. Na to mieliśmy czas jesienią w Lidze Narodów - ocenił skrzydłowy Hull City.

Oprócz Austrii i Łotwy, rywalami Polaków w grupie G są reprezentacje Izraela, Macedonii Północnej i Słowenii.

- Jesteśmy faworytem, ale moim zdaniem ta grupa jest zbliżona poziomem do tej, jaką mieliśmy w eliminacjach mistrzostw świata 2018. Wówczas też nie mieliśmy przeciwników typu Gibraltar czy San Marino, ale Armenię i Kazachstan, które są nieprzyjemne. W tej grupie jest podobnie. Wystarczy przypomnieć sobie nasze ostatnie mecze z Łotwą. Jeśli zagramy na swoim normalnym poziomie, to mamy szansę strzelić tym drużynom po parę goli, ale na pewno nie będą to łatwe spotkania. Drużyna Austrii przypomina mi natomiast zespół Danii - obie reprezentacje grają ostro i czasami nawet agresywnie. Musimy być na to przygotowani - podkreślił.

Do Ligi Narodów nasi piłkarze przystąpili po nieudanych dla siebie mistrzostwach świata w Rosji. W efekcie Adama Nawałkę zastąpił Jerzy Brzęczek, który w roli selekcjonera ma na koncie po trzy remisy i porażki, a wciąż czeka na pierwsze zwycięstwo.

- Te jesienne mecze trochę nas przydusiły. Jednak teraz jest w nas głód pokazania się na nowo, aby wszystko wróciło do normy. Za trzy miesiące kończę 31 lat i cały czas mam marzenia związane z reprezentacją. Kolejnym jest awans do mistrzostw Europy. Chciałbym się zapisać na kartach historii polskiego futbolu - zadeklarował skrzydłowy Hull City.

U poprzedniego selekcjonera miał pewne miejsce w zespole mimo zawirowań w klubowych i był jednym z liderów kadry.

- Na pewno czuję wsparcie i zaufanie trenera Brzęczka. Najlepszym przykładem jest fakt, że w ostatnim spotkaniu z Portugalią (1-1 w Guimaraes - red.) byłem kapitanem. Potem selekcjoner powiedział mi, że bardzo mu zaimponowałem moim podejściem do tej funkcji. Dla mnie to był wielki zaszczyt. Jak zawsze jestem gotowy na rywalizację i chcę pokazać, że należy mi się miejsce w składzie. Wydaje mi się, że właśnie w Portugalii coś drgnęło. Zagraliśmy bez swoich liderów, czyli Roberta Lewandowskiego i Kamila Glika, ale pokazaliśmy się z dobrej strony - zaznaczył "Grosik".

W świetnej formie są trzej napastnicy: Robert Lewandowski, Krzysztof Piątek i Arkadiusz Milik. Teoretycznie któryś z nich mógłby wystąpić na pozycji skrzydłowego.

- Trener będzie miał ciężkie zadanie przy ustaleniu składu. Nie wiem jeszcze, w jakim zagramy ustawieniu, ale mam nadzieję, że znajdzie się miejsce dla mnie - ocenił.

Oprócz Grosickiego, kandydatami do gry na skrzydłach są doświadczony Jakub Błaszczykowski oraz wchodzący dopiero do kadry Przemysław Frankowski i Damian Kądzior.

- Na pewno teraz skrzydłowi są w lepszej formie niż jesienią. Na te pozycje mamy dwóch "dinozaurów" i dwóch młodych chłopaków, którzy dostawali już szanse i dalej walczą. Na pewno rywalizacja o miejsce w składzie trwa. Kuba wrócił do Wisły Kraków i jest w dobrej formie. Od razu widać po nim, że jest odblokowany pod względem psychicznym. Po chwili rozmowy z nim zauważyłem, że zeszło z niego ciśnienie, bo wcześniej nie grał w klubie. Wydaje mi się, że w każdej formacji zawodnicy są teraz lepiej dysponowani niż jesienią - ocenił Grosicki.

Bezpośrednio po spotkaniu z Austrią zaplanowany jest powrót do Warszawy, a w piątek trening na boisku KS ZWAR. W sobotę na PGE Narodowym odbędą się konferencje prasowe reprezentacji Polski i Łotwy, a nazajutrz rozegrany zostanie mecz pomiędzy tymi drużynami.

Kolejne reprezentacyjne okienko - w czerwcu, już po zakończeniu sezonu ligowego i pucharowego.

Reklama

Reklama

Reklama