Reklama

Reklama

Dania – Polska 8-0. Pamiętny blamaż z 1948 roku

W 1948 roku doszło do największego blamażu reprezentacji Polski, która przegrała aż 0-8, co do dziś jest jej niechlubnym rekordem. Naszym rywalem była wówczas… Dania, z którą piłkarze Adama Nawałki zmierzą się w sobotę o punkty el. MŚ (godz. 20.45, relacja na żywo w Interii).

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Polska - Dania!

Relacja na żywo dla urządzeń mobilnych

Data 26 czerwca 1948 roku na stałe wryła się w historię reprezentacji Polski. Kadra prowadzona przez Zygmunt Alfusa z Krakowa poniosła najboleśniejszą klęskę w historii. Przegrała z Danią aż 0-8.

Reprezentacja Polski była wówczas w trudnym okresie. Dopiero budowała swą siłę po zakończeniu II wojny światowej. Większość kadry stanowili piłkarze z Krakowa, Warszawy i Śląska. Brak zgrania i małe doświadczenie sprawiły, że przegraliśmy tak wyraźnie.

Reklama

Co ciekawe, był to jedyny mecz w kadrze Kazimierza Górskiego, który później jako selekcjoner osiągał największe sukcesy w historii naszej piłki. W spotkaniu z Danią Górski zagrał tylko 34 minuty. Zszedł z boiska z kontuzją. Na dłuższą grę nie pozwoliło mu zdrowie. W 1948 roku miał już bowiem 37 lat i kończył karierę. Karierę, która zapowiadała się bardzo dobrze, ale brutalnie przerwał ją wybuch II wojny światowej. Szkoda tylko, że tak wybitny szkoleniowiec, jako piłkarz zostanie zapamiętany z tego jednego meczu kadry.

W pamiętnym spotkaniu zagrali też inni. Np. Gerard Cieślik, który zaczynał piękną reprezentacyjną karierę. Łącznie uzbierał 45 meczów, w których strzelił 27 goli.

Wśród powołanych piłkarzy byli też zawodnicy z takich klubów jak Ogniwo Tarnów (Antoni Barwiński) czy Budowlani Chorzów (Henryk Janduda). Dziś te kluby to odpowiednio Tarnovia i AKS. Ważnymi piłkarzami w tamtym okresie byli też Mieczysław Gracz i Józef Kohut z Wisły Kraków.

W czerwcowym meczu reprezentacja Danii rozbiła "Biało-czerwonych". Cztery gole strzeliła do przerwy, i cztery po zmianie stron. Doskonałą partię rozgrywał Carl Praest, strzelec trzech goli. Po dwie bramki dorzucili Karl Hansen i John Hansen, a jedną Johannes Ploeger.

Wynik z 1948 roku poszedł w świat. Mimo że był to jedynie mecz towarzyski, dysproporcje między tymi zespołami były zbyt duże. Nigdy później reprezentacja Polski tak gładko nie uległa rywalowi.

I oby tę tendencję zachowała. W sobotę bowiem zmierzy się z Danią w meczu el. MŚ. Początek spotkania o godz. 20.45, relacja na żywo w Interii.

Skład reprezentacji Polski w meczu z Danią w 1948 roku:

Henryk Skromny (Legia Warszawa) - Henryk Janduda (Budowlani Chorzów), Antoni Barwiński (Ogniwo Tarnów), Tadeusz Waśko (Legia Warszawa), Tadeusz Parpan (Cracovia), Marian Jabłoński (Cracovia), Jan Przecherka (Ruch Chorzów), Mieczysław Gracz (Wisła Kraków), Kazimierz Górski (Legia Warszawa), Gerard Cieślik (Ruch Chorzów), Henryk Bobula (Cracovia), Józef Kohut (Wisła Kraków).


Łukasz Szpyrka


Reklama

Reklama

Reklama