Awans Polski na Euro 2016. Kluczowe momenty i decyzje Nawałki

Reprezentacja Polski pod wodzą Adama Nawałki w wielkim stylu awansowała na mistrzostwa Europy 2016 we Francji. Przypominamy kluczowe momenty eliminacji i odważne decyzje selekcjonera, które złożyły się na awans. Weź udział w ankiecie na końcu i wybierz najważniejszy moment eliminacji!

Po przegranych eliminacjach mundialu 2014 z funkcją selekcjonera reprezentacji pożegnał się Waldemar Fornalik. W kraju, jak zwykle przy takich okazjach, rozgorzała dyskusja, kto powinien być nowym trenerem Orłów. Prezes PZPN-u Zbigniew Boniek postawił na swojego byłego kolegę z boiska, Adama Nawałkę. Nowy selekcjoner objął stanowisko 1 listopada 2013 roku. Jak się okazało, był to pierwszy krok do sukcesu.

CZYTAJ DALEJ

Jeden z kluczowych momentów zwycięskich dla Polski eliminacji nadszedł już na ich starcie. Po planowym pokonaniu Gibraltaru, "Biało-czerwoni" mierzyli się w Warszawie z mistrzami świata, Niemcami. Optymiści liczyli na sensacyjny remis. Skończyło się na wielkim triumfie naszej ekipy. Reprezentacja Polski pokonała Niemców 2-0 - po raz pierwszy w historii. Ta wygrana dała nam niespodziewane trzy punkty i zbudowała morale na kolejne mecze.

Gdy Adam Nawałka na mecz Polska - Szkocja w Warszawie desygnował od pierwszej minuty Krzysztofa Mączyńskiego, wielu pukało się w czoła. Ten sam Mączyński w 12. minucie dał polskiej drużynie prowadzenie. Skończyło się na remisie 2-2. Pomocnik Wisły Kraków wychodził na boisko od pierwszej minuty w siedmiu z dziesięciu meczów eliminacyjnych. Zdobył jedną bramkę i zaliczył cztery asysty, stając się kluczową postacią środka pola. Selekcjoner miał nosa.

14 listopada 2014 roku w Tbilisi reprezentacja Polski pokonała 4-0 Gruzję. Zwycięstwo niby planowe, a jednak... Niespełna rok później w wyjazdowym meczu z Gruzją polegli Szkoci. "Biało-czerwoni" nie popełnili w tych eliminacjach błędów, takich jak strata punktów ze słabeuszami. To również miało wielki wpływ na nasz końcowy sukces.

Na co polskiej reprezentacji 33-letni Sebastian Mila? Co ten Nawałka jeszcze wymyśli? Pytań było wiele. Mila pierwszy mecz z Gibraltarem przesiedział na ławce. W starciu z Niemcami pojawił się na boisku w 77. minucie, by 11 minut później przypieczętować historyczne zwycięstwo Orłów. W starciu ze Szkocją rozegrał znakomite pół godziny w końcówce, z Gruzją w Tbilisi popisał się kapitalnym golem z dystansu, grając w wyjściowym składzie. Mila był jedną z najjaśniejszych postaci pierwszej fazy eliminacji.

745 minut na boisku, 9 meczów, 6 bramek, 6 asyst - to dorobek Arkadiusza Milika w eliminacjach Euro 2016. Kolejny złoty strzał Nawałki. To selekcjoner zrobił z napastnika Ajaksu Amsterdam piłkarza, co się zowie. Znał go już z czasów pracy w Górniku Zabrze i zaufał mu w reprezentacji. Szkoleniowiec nie zawiódł się na piłkarzu, który z powodu kontuzji opuścił tylko jeden mecz, ten decydujący z Irlandią.

- Po rozegraniu tegorocznych meczów eliminacyjnych i po głębszej analizie pracy z reprezentacją, moim wyborem na kapitana drużyny jest Robert Lewandowski - napisano 9 grudnia 2014 na profilu PZPN-u, potwierdzając krążące od pewnego czasu pogłoski o decyzji Nawałki. Wielu miało wątpliwości, czy należało pozbawiać opaski Jakuba Błaszczykowskiego, walczącego z kontuzjami. Decyzja selekcjonera "zbudowała" Lewandowskiego, który stał się prawdziwym liderem reprezentacji, prowadząc ją na Euro do Francji.

W marcu 2015 czekał nas niezwykle ważny mecz z Irlandią w Dublinie. Po dłuższej przerwie do reprezentacji wrócił Sławomir Peszko. Nawałka postawił na piłkarza, wtedy jeszcze, FC Koeln i wypuścił go od pierwszej minuty boju na stadionie w Dublinie. W 26. minucie spotkania Peszko dał "Biało-czerwonym" prowadzenie. Skończyło się na 1-1. Irlandczycy wyrównali w doliczonym czasie gry.

Po czterech meczach eliminacyjnych z Wojciechem Szczęsnym w bramce, Adam Nawałka nie bał się zamienić go na Łukasza Fabiańskiego. Gdy Szczęsny stracił miejsce w bramce Arsenalu, stracił je także w bramce "Biało-czerwonych". Nawałka znów zaryzykował i znów miał rację. Fabiański pozostał w bramce już do końca eliminacji. Nie zawiódł. W decydującym meczu z Irlandią stanął na wysokości zadania, mając duży udział w awansie na Euro.

Przedostatni mecz w eliminacjach, ze Szkocją, w Glasgow mógł dać nam wcześniejszy awans na Euro. Remis 2-2 nie wystarczył, ale okoliczności w jakich do niego doszło, na długo zapadną w pamięć kibiców futbolu. Reprezentacja Polski prowadziła po golu Roberta Lewandowskiego, potem przegrywała 1-2, by uratować bezcenny punkt niemal równo z końcowym gwizdkiem. "Lewy" ofiarnym wślizgiem w 94. minucie zapewnił nam punkt, a Szkotów wyrzucił z mistrzostw Europy. Ten mecz nazwano zwycięskim remisem.