Reklama

Reklama

​Złota Piłka 2021. Robert Lewandowski z najlepszym wynikiem w swojej karierze

Robert Lewandowski po raz pierwszy znalazł się na podium plebiscytu Złotej Piłki. Napastnik Bayernu Monachium został sklasyfikowany tuż za LIonelem Messim. Dotychczas najlepszym wynikiem polskiego napastnika była czwarta lokata z 2015 roku.

W 2021 roku Lewandowski po raz szósty został nominowany do nagrody Złotej Piłki. Premierowa nominacja miała miejsce osiem lat temu - w 2013 roku. Wówczas polski napastnik wraz z Borussią Dortmund awansował do finału Ligi Mistrzów, po drodze strzelając cztery gole Realowi Madryt w półfinale. Dało mu to 13. miejsce.

Rok później snajper nie został uwzględniony w nominacjach, ale już w 2015 roku osiągnął rezultat, który długo był jego najlepszym w karierze. Polak został doceniony, zajmując czwartą lokatę, a przed nim sklasyfikowano jedynie Lionel Messi, Cristiano Ronaldo oraz Neymar.

Reklama

Dobry wynik w 2015 roku rozbudził apetyt Lewandowskiego. I nic dziwnego - gdy rok później kapituła ogłosiła, iż kapitan reprezentacji Polski zajął dopiero 16. miejsce, ten nie krył swojej frustracji. "Le cabaret" - ocenił w słynnym już wpisie w mediach społecznościowych.

Ostra reakcja nie przysporzyła mu przyjaciół w redakcji "France Football". Choć w kolejnym roku "Lewy" zajął jeszcze 9. miejsce, to francuski magazyn postanowił pominąć go w nominacjach za rok 2018. Jako powód uznano brak sukcesu z reprezentacją podczas mistrzostw świata. I to nic, że w ciągu tamtych 12 miesięcy więcej bramek od Lewandowskiego zdobył jedynie Lionel Messi.

W 2019 roku nadzieje na dobry rezultat ponownie odżyły, gdy na gali Złotej Piłki Lewandowski został usadzony obok faworytów do nagrody - Lionela Messiego i Virgila van Dijka. Polak zajął jednak wówczas dopiero 8. lokatę.

Do największych kontrowersji na linii Złota Piłka - Lewandowski doszło jednak w 2020 roku. Wówczas to kapituła postanowiła nie przyznawać wyróżnienia, tłumacząc taką decyzję pandemią. Eksperci byli jednak zgodni - Robert Lewandowski został okradziony z triumfu w plebiscycie "France Football".

W 2021 roku Lewandowski - nie bez kontrowersji - ustąpił miejsce jedynie Lionelowi Messiemu.

Złota Piłka: Kolejne miejsca Roberta Lewandowskiego:

2013 rok - 13. miejsce,

2014 rok - brak nominacji,

2015 rok - 4. miejsce,

2016 rok - 16. miejsce,

2017 rok - 9. miejsce,

2018 rok - brak nominacji,

2019 rok - 8. miejsce,

2020 rok - plebiscyt odwołano,

2021 rok - 2. miejsce.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama