Reklama

Reklama

Tokio. Polscy olimpijczycy zostaną zaszczepieni przed igrzyskami

Sportowcy, którzy będą reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich, zostaną zaszczepieni - taką informację przekazał w środę Mateusz Morawiecki. Zaszczepieni zostaną również piłkarze, którzy w czerwcu pojadą na mistrzostwa Europy.

- To wspaniała wiadomość dla ruchu olimpijskiego - powiedział na konferencji przewodniczący PKOl Andrzej Kraśnicki.

- Prosiliśmy ministrów o przekazanie informacji, kiedy będzie to możliwe dla tak szczególnej grupy jak olimpijczycy i reprezentanci Polski w piłce nożnej na mistrzostwach Europy - dodał.

- Trzeba przyznać, że ta grupa nie jest zbyt liczna - zaznaczył Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Łącznie zaszczepionych zostanie nieco ponad 1000 olimpijczyków i 60 osób działających przy reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Reklama

- Od środy szczepienia 1 077 olimpijczyków i 60 reprezentantów Polski w piłkę nożną i ich sztabów szkoleniowych - zapowiedział minister.

Członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych mają prawo do szczepień przeciw COVID-19 w etapie pierwszym - przewiduje rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Polscy olimpijczycy i piłkarze reprezentacji będą zaszczepieni

Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane we wtorek.

- Nie ma lepszych ambasadorów niż sportowcy. Sam grałem na wielkich imprezach i czułem, że reprezentuję cały kraj. Inicjatywa, o której mówiliśmy już kilka miesięcy temu, a którą wsparł Polski Komitet Olimpijski, jest inicjatywą szalenie pozytywną - powiedział na konferencji prezes PZPN Zbigniew Boniek.

- Wiemy doskonale, z jakim wysiłkiem wiąże się przygotowanie do olimpiady, wiemy, że to czasami długie lata ogromnych wysiłków, ćwiczeń i dyscypliny i zmarnowanie tego byłoby oczywiście wielkim błędem. Dlatego stwierdziliśmy, że po zaszczepieniu (osób) najbardziej podatnych na największe ryzyko i tragedie zdecydowaliśmy się przeznaczyć część szczepionek na naszą kadrę olimpijską i kadrę narodową reprezentującą nas na Mistrzostwach Europy - potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Z pierwszych informacji wynika, że sportowcy mają zostać zaszczepieni jeszcze przed początkiem czerwca, by móc bezpiecznie uczestniczyć w imprezie.

Igrzyska olimpijskie przełożone z 2020 na 2021 z powodu pandemii COVID-19 mają się odbyć w dniach 23 lipca-8 sierpnia, natomiast paraolimpijskie od 24 sierpnia do 5 września.

Z kolei mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które także zostały przesunięte o rok, odbędą się w dniach 11 czerwca-11 lipca.


WG

Reklama

Reklama

Reklama