Reklama

Reklama

Tokio 2020. Oto najważniejsze terminy dla polskich olimpijczyków

6 lipca PKOl zatwierdzi skład reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Tokio - do rozpoczęcia imprezy pozostał miesiąc. Ślubowania sportowców rozpoczną się następnego dnia, a 8 lipca do Japonii poleci pierwsza grupa zawodników oraz członkowie misji olimpijskiej.

Na 30 dni przed igrzyskami kwalifikacje wywalczyło ok. 220 polskich sportowców. Pełny skład reprezentacji kraju zostanie zatwierdzony 6 lipca, dzień później pierwsza grupa zawodników pojawi się na ślubowaniu w Centrum Olimpijskim, a 8 lipca wsiądą do samolotu lecącego do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Następne grupy "Biało-Czerwonych" przejdą tę samą drogę w późniejszych terminach. Najliczniejsza będzie prawdopodobnie ta, które weźmie udział w ślubowaniu 16 lipca, a dzień później uda się do Japonii. Grono tych zawodników, członków sztabów szkoleniowych i oficjeli liczyć będzie ok. 150 osób.

Reklama

Nie możesz oglądać meczu? - Posłuchaj na żywo naszej relacji!

Tokio 2020. Wioska otwarta od 13 lipca

Wioska olimpijska w Tokio zostanie otwarta dla delegacji 13 lipca. Dziesięć dni później zaś odbędzie się ceremonia otwarcia, a 8 sierpnia nastąpi uroczyste zakończenie.

Stolica Japonii drugi raz będzie gospodarzem letnich igrzysk. Impreza miała się odbyć minionego lata, ale cztery miesiące wcześniej została przełożona z powodu pandemii COVID-19. Zaznaczono wówczas, że kolejnego przełożenia tej imprezy nie będzie. Nigdy wcześniej nie doszło do zmiany terminu zmagań olimpijskich.

W lutym podano pierwsze wytyczne i zasady dotyczące sytuacji zdrowotnej. Potem zbiór obostrzeń aktualizowano jeszcze dwukrotnie, ostatnio w czerwcu. Dotyczą one m.in. częstotliwości przeprowadzania testów pod kątem koronawirusa u uczestników, ograniczeń w ich przemieszczaniu się po Tokio i zasad dopingowania zawodników.

Igrzyska olimpijskie w cieniu COVID-19

Pod koniec marca zaś ogłoszono, że ze względu na pandemię igrzyska toczyć się będą bez obecności zagranicznych kibiców i większości zagranicznych wolontariuszy. W poniedziałek organizatorzy powiadomili zaś, że dopuszczona zostanie ograniczona liczba miejscowych fanów sportu. 

Zapełnionych zostanie co najwyżej 50 procent pojemności trybun na danym obiekcie, przy czym limit wpuszczonych widzów będzie wynosił maksymalnie 10 000 osób. Liczba ta może jeszcze zostać zredukowana po 12 lipca na bazie sytuacji dotyczącej stanu wyjątkowego lub na podstawie innych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

COVID-19 wpłynął też na wydarzenia towarzyszące igrzyskom, z których wiele odwołano. Zmiany dotknęły także sztafetę z ogniem olimpijskim, która ruszyła w podróż po całej Japonii 25 marca z Fukushimy. Osaka i Matsuyama to miasta, które zrezygnowały z uroczystego jej przyjęcia. 

Co do zasady sztafeta odbywa się z udziałem kibiców, którzy mogą jednak przebywać wzdłuż trasy według ściśle określonych zasad. Na przykład zabronione jest wiwatowanie i gromadzenie się dużych grup ludzi. Wszystkich obowiązuje noszenie maseczek.

Nowy program o Euro - codziennie na żywo o 12:00 - Sprawdź!

Kolejne igrzyska w Azji

W stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni o 339 kompletów medali walczyć ma około 11 tysięcy sportowców.

Tokio poprzednio gościło uczestników igrzysk w 1964 roku. O tym, że wystąpi w tej roli ponownie zdecydowano siedem lat temu podczas sesji MKOl w Buenos Aires. Stało się tym samym pierwszym azjatyckim miastem, które dwukrotnie zaprezentuje się jako gospodarz imprezy tej rangi. 

Przyszłoroczne igrzyska będą też drugimi z trzech kolejnych, które odbędą się na tym kontynencie. W 2018 roku zimowa rywalizacja toczyła się w Pjongczangu, a kolejna jej odsłona będzie miała miejsce w Pekinie.

Zawodnicy będą rywalizować w Tokio o olimpijskie medale w czterech nowych dyscyplinach: karate, skateboardingu, surfingu oraz wspinaczce sportowej. Przywrócono zaś baseball i softball, które usunięto z programu po igrzyskach w Pekinie. Wśród sportów wprowadzonych na zaproszenie organizatorów jest zaś m.in. koszykówka 3x3.

Tokio 2020. Najważniejsze daty polskich olimpijczyków

6 lipca - zatwierdzenie przez zarząd PKOl ostatecznego składu reprezentacji

7 lipca - pierwsze ślubowanie polskich olimpijczyków

8 lipca - wylot do Japonii pierwszych polskich sportowców i członków misji olimpijskiej

13 lipca - otwarcie wioski olimpijskiej oraz obiektów treningowych

15 lipca - emisja przez Pocztę Polską dedykowanych znaczków

23 lipca - oficjalne otwarcie igrzysk na Stadionie Olimpijskim w Tokio

8 sierpnia - oficjalne zakończenie igrzysk

Dowiedz się więcej na temat: Tokio 2020 | PKOl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje